NowościAktualnościZapłacisz za wjazd do tego miasta. Nie będzie taryfy ulgowej

Zapłacisz za wjazd do tego miasta. Nie będzie taryfy ulgowej

Europejskie miasto, do którego jeździ mnóstwo Polaków, planuje wprowadzić opłaty za wjazd samochodami. Zobacz, gdzie niedługo trzeba będzie skorzystać z komunikacji publicznej.

Duże miasta nie od dzisiaj czynią wiele kroków w kierunku stopniowego ograniczania poruszających się po ich obszarze samochodów. Zwężanie ulic, rozszerzanie stref płatnego parkowania czy wprowadzanie stref czystego transportu to tylko niektóre z działań poniekąd zmuszających kierowców do skorzystania z transportu publicznego. Wszystko wskazuje na to, że na podobny krok niedługo zdecyduje się kolejna europejska stolica – tym razem państwa sąsiadującego z Polską. Z uwagi na niewielką odległość od naszej granicy, do tego miasta w celach turystycznych jeździ dużo Polaków. Gdzie trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami w jeździe samochodem?

Praga. Ile będzie wynosić opłata za wjazd samochodem?

Na pomysł ograniczenia ruchu samochodowego wpadły niedawno władze czeskiej Pragi. Miałby on być realizowany drogą ponoszenia opłat za wjazd autem do dzielnicy Praga 1, czyli ścisłego centrum miasta z największym skupiskiem zabytków (m.in. z Mostem Karola i Zamkiem na Hradczanach). Dziennie przewija się tam ok. 75 tys. samochodów, a wg szacunków wprowadzenie płatnego wjazdu miałoby zmniejszyć tam ruch aut o ok. 25% (do ok. 56 tys. pojazdów dziennie). Przewidywana opłata za wjazd samochodem do dzielnicy Praga 1 miałaby wynosić 200 koron czeskich (ok. 37 złotych).

Jak będzie działał system pobierania opłat za wjazd do dzielnicy Praga 1?

Wprowadzając płatny wjazd do centrum Pragi, Czesi stawiają na rozwój transportu publicznego – głównie poruszających się tam tramwajów, które przez duży ruch samochodowy również stały w korkach. Na razie nie wiadomo jednak, kogo dokładnie miałyby obowiązywać opłaty: nie brakuje informacji (na razie niepotwierdzonych), że mogą dotyczyć nawet taksówkarzy, kurierów i dostawców jedzenia. Zwolnienia z opłat mają natomiast przysługiwać mieszkańcom i właścicielom zlokalizowanych tam firm. Od strony technicznej system monitorowałby tablice rejestracyjne wjeżdżających pojazdów i od razu sprawdzał, czy auto z tym numerem może bezpłatnie wjechać do strefy.

Praga opłaty za wjazd samochodem
Na zmniejszeniu ruchu samochodowego w centrum Pragi mają skorzystać m.in. tramwaje. Obecnie często stoją one w korkach wraz z autami.

Kiedy zapłacimy za wjazd do czeskiej Pragi?

W chwili obecnej trudno powiedzieć, kiedy wejdą w życie opłaty za wjazd na praską starówkę. Władze dzielnicy Praga 1 domagają się uruchomienia tego systemu już na początku 2024 roku, jednak według burmistrza Pragi, Bohuslava Svobody, lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie opłat bliżej 2030 roku, gdy oddana do użytku zostanie miejska obwodnica miasta (droga M0). Niewykluczone, że na sfinalizowanie tego projektu przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

Polecamy również:

Gdzie będą kolejne strefy czystego transportu w Polsce?

Ta naklejka będzie niedługo obowiązkowa, by wjechać do miasta. Lepiej ją kupić

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji