NowościAktualnościWolniej w całej Warszawie. Kolejny cios dla kierowców

Wolniej w całej Warszawie. Kolejny cios dla kierowców

Na Strefie Czystego Transportu się nie skończy – władze Warszawy planują wprowadzić strefę Tempo 30, co także nie zachwyci kierowców. Gdzie miałoby obowiązywać ograniczenie do 30 km/h?

Włodarze stolicy już od dawna kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (kierowców, ale przede wszystkim pieszych) i usprawnienie płynności przejazdu na ulicach. W efekcie na wielu ulicach Warszawy systematycznie pojawiają się progi zwalniające i tzw. wyniesione skrzyżowania, wprowadzane są też nowe strefy zamieszkania i lokalne ograniczenia prędkości. Takie ulice określane są mianem „o ruchu uspokojonym” i według władz stolicy obecnie stanowią one 27% całkowitej długości sieci dróg w Warszawie. Na tym jednak nie koniec – będzie ich jeszcze więcej.

Pod koniec listopada 2022 r. zakończyły się trwające półtora miesiąca konsultacje społeczne dla mieszkańców odnośnie wprowadzenia na terenie miasta stref Tempo 30 – czyli obszarów z ograniczeniem prędkości ustalonym na 30 km/h. Władze Warszawy argumentują ich utworzenie wyżej wymienionymi względami bezpieczeństwa: przy prędkości 30 km/h istotnie zmniejsza się bowiem ryzyko wystąpienia poważnego wypadku z udziałem pieszego. Taki krok miałby poza tym zachęcić do porzucenia samochodu na rzecz innych form transportu: głównie komunikacji miejskiej i roweru.

Strefy Tempo 30 (Warszawa) – gdzie miałyby powstać?

Z przedstawionego niedawno raportu Urzędu miasta stołecznego Warszawy na temat stref Tempo 30 wynika, że po konsultacjach na planowany wcześniej obszar naniesiono aż 47 korekt. Kierowcy musieliby tym samym zwolnić m.in. na obwodnicy Gocławia, ulicy Nałęczowskiej czy na ulicy Radzymińskiej (odcinek tzw. Małej Radzymińskiej). Co istotne, strefa Tempo 30 najprawdopodobniej nie obejmie ulic Kasprowicza, Pawińskiego i Sokratesa – wg władz miasta infrastruktura umożliwia tam bezpieczne poruszanie się z prędkością 50 km/h.

Warszawa Strefa Tempo 30
Strefa Tempo 30 na szczęście nie obejmie ulic tranzytowych i rozprowadzających, takich jak Wisłostrada, Trasa Siekierkowska czy ulica Puławska i Jagiellońska.

Efekty prac nad możliwym wprowadzeniem strefy Tempo 30 w Warszawie można podejrzeć na interaktywnej mapie na stronie Urzędu Miasta. Na razie nie wiadomo jednak, gdzie konkretnie pojawi się ograniczenie prędkości do 30 km/h i kiedy to nastąpi.

Redakcja poleca:

Strefa Czystego Transportu (Warszawa). Od kiedy będzie obowiązywała?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji