NowościAktualnościPlaga z ulic Nowego Jorku wkrótce w Warszawie i Krakowie!

Plaga z ulic Nowego Jorku wkrótce w Warszawie i Krakowie!

Życie kierowców z całego świata staje się coraz trudniejsze, bo rządy i lokalne władze dokręcają śrubę. Efekty mogą okazać się odwrotne od założonych lub uderzyć w osoby… bez samochodów.

Korki, zanieczyszczenie środowiska, brak miejsc do parkowania, opłaty i podatki to hasła znane kierowcom z wielu zakątków świata. Włodarze wielu krajów, a nawet poszczególnych miast starają się zmienić sytuację. Niestety w najprostszy z możliwych sposobów – starając się zmusić kierowców do zrezygnowania z codziennej jazdy, a przynajmniej przesiadki na nowsze, teoretycznie bardziej ekologiczne.

Od lipca przyszłego roku kierowcy z Krakowa i Warszawy będą musieli zwracać uwagę czy starszy samochodem nie naruszają granic Stref Czystego Transportu. W przeciwnym razie ryzykują mandatem w wysokości 500 zł. Z kolei mieszkańcy Nowego Jorku muszą szerokim łukiem omijać Manhattan – za jednorazowy wjazd do tej słynnej dzielnicy trzeba zapłacić nawet 23 dolary.

Czy między polskimi, a amerykańskim miastem będzie można znaleźć wspólny element? Oczywiście! Nazywa się… kombinowanie. Aby uniknąć opłat wiele osób wjeżdżających do centrum Nowego Jorku zdejmuje, zakrywa lub na różne sposoby maskuje tablice rejestracyjne, co pozwala na uniknięcie opłat za wjazd na Manhattan. Przyłapanym na tym procederze grozi mandat lub odholowanie pojazdu, ale na razie specyficzna gra ze służbami miejskimi ma wielu zwolenników – każdego dnia wyzwanie podejmuje 10 tysięcy kierowców.

Można założyć się o dużą kwotę, że za kilka miesięcy będziemy świadkami podobnych zachowań. Stawki mandatów za nieprawidłowości związane z tablicami rejestracyjnymi ruszają od 100 zł. Ryzyko wpadki wydaje się względnie małe, więc wielu kierowców zaryzykuje wjazd z celowo wybrudzonymi rejestracjami, by uniknąć 500 zł kary za wjazd do strefy.

Warto wiedzieć: Kraków, Warszawa, Wrocław – mapy Strefy Czystego Transportu

Twórcy materiału o sytuacji w Nowym Jorku słusznie zauważają, że opłaty związane z wjazdem do miasta, a u nas – wymianą auta na nowsze, zostaną przerzucone na inne osoby, np. zamawiające usługi remontowe czy dowóz jedzenia. Walka o mniejsze korki czy czystsze powietrze da się wszystkim we znaki…

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji