NowościAktualnościTam nie wjadą auta spalinowe. Decyzja jest nieodwołalna

Tam nie wjadą auta spalinowe. Decyzja jest nieodwołalna

Całkowity zakaz wjazdu samochodów spalinowych stał się faktem. Do jakiego miasta niedługo nie wjadą auta benzynowe i diesle? Kiedy zakaz zacznie obowiązywać?

Aktualnie jesteśmy świadkami sukcesywnego „wypędzania” z miast samochodów z tradycyjnym źródłem napędu – a w szczególności diesli. Taki trend panuje nie tylko w Europie, ale też i w Polsce: już w przyszłym roku zaczną obowiązywać pierwsze strefy czystego transportu, w ramach których do Krakowa i Warszawy (a konkretnie do określonych stref w stolicy) nie wjadą auta spełniające dawne normy emisji spalin (wprowadzane przed 2000 rokiem). Na 2026 rok zaplanowane jest zaostrzenie wymagań co do wjazdu do SCT, co wiąże się z zakazami poruszania się dla jeszcze młodszych pojazdów.

Więcej na temat strefy czystego transportu w Warszawie

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę przyszłe strefy czystego transportu, i tak będą one mało restrykcyjne w porównaniu do rozwiązania, które już niedługo planuje wprowadzić Sztokholm. A właściwie lepiej powiedzieć, że wkrótce wprowadzi. Mowa o całkowitym zakazie wjazdu do centrum miasta dla samochodów z napędem spalinowym. Władze stolicy Szwecji już podjęli decyzję o wdrożeniu go w życie w styczniu 2025 roku, argumentując ją troską o zdrowie mieszkańców i koniecznością obniżenia w mieście hałasu wynikającego z poruszających się po nim aut.

Sztokholm. Kiedy będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla aut spalinowych?

Mimo iż niecałe półtora roku do wprowadzenia zakazu to dość bliska perspektywa, Szwedzi nie chcą stosować wobec niego taryfy ulgowej. Do Sztokholmu auta z napędem spalinowym nie wjadą przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, a mieszkańcy ulic objętych „czystą” strefą nie będą mogli liczyć w tej kwestii na pobłażliwe traktowanie. Wyjątki będą stanowić motocykle i motorowery, pojazdy zaopatrzenia i służb miejskich (w tym dostawcze i ciężarowe), karetki, radiowozy, pojazdy straży przybrzeżnej i samochody osób niepełnosprawnych. Do obszaru objętego zakazem wjadą z kolei nie tylko samochody elektryczne, ale też hybrydy plug-in oraz auta dostawcze z napędem hybrydowym.

Sztokholm zakaz wjazdu dla aut spalinowych
Ograniczenia w zakresie wjazdu samochodów spalinowych do centrum Warszawy będą postępować stopniowo, ale na razie nie zanosi się na ich całkowite „wypędzenie” z centrum stolicy Polski.

Zakaz wjazdu dla aut spalinowych początkowo obejmie tylko obszar ścisłego centrum miasta, a konkretnie około 20 znajdujących się tam ulic. W późniejszych latach zostanie on powiększony o kolejne regiony miasta. Za złamanie zakazu będzie przewidywany mandat 1000 koron szwedzkich, czyli ok. 390 zł.

Polecamy również:

Więcej na temat strefy czystego transportu w Krakowie

Nowa naklejka na szybę. Jest związana z SCT

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji