PoradyPoradyKontrola drogowa. Czy policjant zawsze musi się przedstawić?

Kontrola drogowa. Czy policjant zawsze musi się przedstawić?

Polskie przepisy jasno określają, jak powinna przebiegać kontrola drogowa. Dowiedz się, czy w każdej sytuacji policjant musi się wylegitymować.

Kontrola drogowa to temat dość kontrowersyjny, który u wielu kierowców nie budzi raczej pozytywnych emocji, gdyż zwykle kojarzy się z mandatem i punktami karnymi. Jakiś czas temu wyjaśniliśmy już, kiedy policjant ma prawo zatrzymać kierowcę, a także sprawdziliśmy, gdzie policja może kontrolować kierujących. Tym razem nieco bliżej przyjrzymy się sytuacjom, kiedy funkcjonariusz musi się przedstawić oraz kiedy powinien okazać również legitymację.

Z art. 129 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wynika, że policjant jest uprawniony do „legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi, używania pojazdu lub urządzenia wspomagającego ruch”. A jak to wygląda w drugą stronę? Czy funkcjonariusz policji ma obowiązek się przedstawić i wylegitymować?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w innym akcie prawnym, konkretnie w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zgodnie z treścią par. 4 ust. 1 tego dokumentu po zatrzymaniu pojazdu do kontroli policjant (bez względu na umundurowanie) musi podać kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania.

Ponadto na żądanie osoby kontrolowanej umundurowany funkcjonariusz musi okazać także legitymację służbową. W przypadku policjanta po cywilnemu okazanie dokumentów jest obligatoryjne, bez wezwania. Co także istotne, legitymacja służbowa powinna zostać przedstawiona w sposób umożliwiający kontrolowanemu uczestnikowi ruchu odczytanie i zanotowanie danych funkcjonariusza, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał ten dokument.

Wspomniane rozporządzenie wskazuje również trzy sytuacji, kiedy policjant nie ma obowiązku przedstawienia się ani wylegitymowania. Mowa o zatrzymaniu pojazdu:

  • w wyniku prowadzonych działań pościgowych,
  • co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa,
  • jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że znajdują się w nim osoby, które popełniły przestępstwo.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji