Kontrola drogowa - policja

Kontrola drogowa bywa stresująca, zwłaszcza gdy pojawią się wątpliwości, czy w danej sytuacji policjant faktycznie miał prawo nas zatrzymać. Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

Przepisom dotyczącym kontroli ruchu drogowego poświęcono osobny dział w ustawie Prawo o ruchu drogowym. W art. 129 ust. 1 tego aktu prawnego zawarto informację, że do zadań policji należą „czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie”. Dalej czytamy, że policjant „jest uprawniony do legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi, używania pojazdu lub urządzenia wspomagającego ruch”.

Powyższe przepisy stanowią podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli drogowej, natomiast bardziej szczegółowe wytyczne można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Kluczowe okazują się dwie kwestie – strój policjanta oraz miejsce kontroli.

Umundurowany funkcjonariusz może zatrzymywać kierowców do kontroli w zasadzie wszędzie – zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym. Policjant w mundurze może wydawać polecenia ręką, tarczą do zatrzymywania pojazdów, latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym. Po zatrzymaniu pojazdu powinien podać kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę kontroli, a ponadto okazać legitymację służbową na żądanie osoby kontrolowanej.

Nieumundurowany policjant posiada okrojone kompetencje w zakresie zatrzymywania pojazdów – ma prawo przeprowadzać kontrole tylko na obszarze zabudowanym. Dodatkowo policjant bez munduru nie może wydawać poleceń ręką (musi mieć tarczę lub latarkę), a po zatrzymaniu kierowcy musi przedstawić się, podać przyczynę kontroli i pokazać legitymację służbową.

Dlatego jeśli po minięciu znaku D-43 (koniec obszaru zabudowanego) będzie chciał nas zatrzymać nieumundurowany funkcjonariusz, w dodatku machający ręką, a nie „lizakiem” czy latarką, powinniśmy jechać dalej, ponieważ możemy mieć do czynienia z oszustem, który chce wyłudzić pieniądze lub ukraść samochód. Dla pewności warto zadzwonić pod 112, aby dowiedzieć się, czy w tym miejscu rzeczywiście przeprowadzana była kontrola drogowa.

Więcej na temat kontroli drogowej:

Kontrola drogowa – przepisy, zasady

4 KOMENTARZE

  1. zawsze tak robię ale teraz mam fikcyjny ślub z ukrinką mam drugie obywatelsto wiec nie lapie pudntów tylko kase i jeżdziś dalejmogekirowcy co mam zakaz 3 letni 99% jezdi teraz przepisowo
    .Wypadków na przejsciazd jest wiecej o około 38%wecej nie licząc sktlucek przed samym przejdciem tzm. waleni w dupę

  2. powinniśmy jechać dalej, ponieważ możemy mieć do czynienia z oszustem, który chce wyłudzić pieniądze lub ukraść samochód. Dla pewności warto zadzwonić pod 112, aby dowiedzieć się, czy w tym miejscu rzeczywiście przeprowadzana była kontrola drogowa. Bez zestawu głośnomówiącego zadzwonić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj