PoradyPoradyJak znaleźć dobry warsztat? 5 praktycznych rad

Jak znaleźć dobry warsztat? 5 praktycznych rad

W ostatnim czasie przybywa osób, które rezygnują z wymiany auta na nowsze i zamiast tego decydują się na naprawę dotychczasowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając dobrego mechanika.

Wysokie ceny zarówno nowych aut w salonach, jak i używanych na rynku wtórnym sprawiają, że coraz więcej osób odkłada decyzję o zmianie samochodu na bliżej nieokreśloną przyszłość i postanawia utrzymać aktualny środek transportu jak najdłużej w dobrej kondycji. A to zwykle wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw, wykraczających poza rutynową wymianę oleju i filtrów.

Obecnie wielu kierowców staje zatem przed wyzwaniem, jakim jest znalezienie solidnego i uczciwego warsztatu, któremu można powierzyć swój samochód. Postanowiliśmy nieco ułatwić to zadanie i przygotowaliśmy kilka pomysłów, od czego zacząć poszukiwania rzetelnego mechanika.

Ustawianie geometrii kół

1 Zapytaj znajomych

W pierwszej kolejności najlepiej popytać wśród przyjaciół i rodziny. Zapewne w tym gronie będą osoby, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami z różnymi mechanikami i kogoś nam polecą lub ostrzegą przed zakładem stosującym nieuczciwe praktyki. Należy przy tym wziąć poprawkę na to, że znajomi mogą mieć mniejszą wiedzę motoryzacyjną niż my i nie być świadomi, że przepłacają za jakieś usługi.

2 Poszukaj na grupie na Facebooku

Dobrym pomysłem jest zadanie pytania na facebookowej grupie. Najprościej zrobić to na lokalnym forum mieszkańców danego osiedla czy dzielnicy, jeśli oczywiście zależy nam na zakładzie znajdującym się blisko miejsca zamieszkania. W przypadku rzadszych i wymagających bardziej wyspecjalizowanej opieki samochodów warto również poszukać polecanych warsztatów za pośrednictwem grup poświęconych konkretnej marce lub modelowi. Tutaj trzeba jednak uważać na to, że niektóre takie fora są prowadzone przez mechaników, którzy często z pomocą znajomych sami sobie wystawiają pozytywne opinie i usuwają nieprzychylne komentarze.

Zakład blacharski

3 Przejrzyj książkę serwisową

Jeśli dwie powyższe opcje się nie sprawdzą, to można rozważyć jeszcze przejrzenie dokumentów i faktur za naprawy od poprzedniego właściciela. Zapewne znajdziemy w nich dane warsztatu, który zajmował się naszym samochodem i z którego usług opłaca się skorzystać, o ile oczywiście nie znajduje się na drugim końcu Polski. Takie rozwiązanie ma tę dodatkową zaletę, że oddamy auto do serwisu, który zna już ten konkretny egzemplarz i będzie wiedział, co było robione, a co wymaga już interwencji. Dlatego od razu przy finalizowaniu transakcji warto zapytać sprzedającego, czy może polecić dotychczasowego mechanika.

4 Poczytaj opinie w Google

Gdy mamy już wytypowanych kilka warsztatów, należałoby dodatkowo poczytać coś więcej na ich temat w Google. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę nie tylko na liczbę, ale także jakość ocen. Średnia 5,0 na podstawie 20 opinii jest bardziej wątpliwa niż 4,6 na bazie 200, do tego dobrze jest wczytać się w negatywne komentarze, aby samemu zweryfikować, czy są zasadne, czy może zostały napisane przez konkurencję.

Autoryzowana Stacja Obsługi

5 Odwiedź osobiście warsztat

Na koniec warto udać się na „wizję lokalną” i samemu przekonać się, jak wygląda warsztat, ponieważ zdarza się, że stan faktyczny mocno odbiega od tego, co przeczytamy w Internecie. Brak aut klientów na placu czy też otoczenie przypominające bardziej „dziuplę” niż renomowany zakład powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Jeśli jednak wizyta przebiegnie pomyślnie, a mechanik okaże się konkretnym i znającym się na swoim fachu człowiekiem, nie pozostaje nic innego, jak umówić się na naprawę auta.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji