NowościAktualnościSystemy bezpieczeństwa w nowym Fiacie Doblo

Systemy bezpieczeństwa w nowym Fiacie Doblo

Na pokładzie nowego Fiata Doblo znajdziemy 15 zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Sprawdź, na wsparcie jakich asystentów może liczyć kierowca włoskiego kombivana.

Postęp, jaki w ostatnich latach dokonuje się w świecie motoryzacji, jest widoczny gołym okiem. Nowe modele stają się coraz bezpieczniejsze i oszczędniejsze, a premiera każdej kolejnej generacji oznacza wyraźną ewolucję względem poprzedników. W efekcie dziś nawet miejskie auta mogą być wyposażone w rozwiązania i technologie, które jeszcze nie tak dawno były zarezerwowane wyłącznie dla luksusowych limuzyn marek premium.

Nie inaczej jest w przypadku samochodów użytkowych, czego dobry przykład stanowi przedstawiona w ubiegłym roku, trzecia generacja Fiata Doblo. Włoski kombivan w swoim najnowszym wydaniu czerpie pełnymi garściami z osiągnięć koncernu Stellantis, dzięki czemu ma do zaoferowania szereg nowoczesnych systemów wspomagających i asystentów kierowcy, dostępnych zarówno w standardzie, jak i za dopłatą, w atrakcyjnie wycenionych pakietach. Poniżej prezentujemy 15 rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo podróży oraz ułatwiają prowadzenie i parkowanie.

 • Asystent pasa ruchu – ten system zapobiega przypadkowemu opuszczeniu pasa ruchu. Gdy komputer stwierdzi ryzyko niezamierzonej zmiany pasa, przejmie kontrolę nad układem kierowniczym i dokona korekty toru jazdy, aby utrzymać auto między liniami.

Fiat E-Doblo Van

 • Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie czołowej kolizji + Hamowanie autonomiczne – dzięki najnowszym zdobyczom techniki Doblo ostrzeże kierowcę o niebezpieczeństwie czołowego zderzenia z innym pojazdem lub z pieszym. Jeśli kierujący sam nie zareaguje, system automatycznie zacznie hamować.

Fiat E-Doblo Van

 • Ostrzeżenie o zmęczeniu kierowcy + Informacja o konieczności zrobienia przerwy – za pomocą specjalnej kamery system monitoruje zachowanie kierowcy i analizuje ruchy kierownicy. W przypadku wykrycia spadku czujności kierującego, włączy się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy i wizualny zalecający przerwę w podróży.

Fiat E-Doblo Van

 • Magiczne lusterko – cyfrowe lusterko z 5-calowym ekranem wyświetla obraz rejestrowany przez dwie kamery: jedna jest zainstalowana pod bocznym lusterkiem z prawej strony, a druga znajduje się nad tylnymi drzwiami.

Fiat E-Doblo Van

 • Tylna kamera parkowania – kamera cofania z dynamicznymi liniami pomocniczymi oraz czujniki parkowania ułatwią wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych manewrów podczas jazdy do tyłu.

Fiat E-Doblo Van

 • Asystent parkowania – kombivan Fiata potrafi samodzielnie znaleźć miejsce nadające się do zaparkowania i przejąć kontrolę nad układem kierowniczym, podczas gdy kierowcy pozostaje jedynie kontrolować prędkość poprzez sterowanie gazem i hamulcem.

Fiat E-Doblo Van

 • Wyświetlacz Heads-up – dzięki niemu kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi, aby sprawdzić prędkość czy wskazania nawigacji.

Fiat E-Doblo Van

 • System rozpoznawania znaków drogowych – asystent znaków drogowych automatycznie rozpoznaje ograniczenia prędkości, wykorzystując w tym celu wielofunkcyjną kamerę umieszczoną na przedniej szybie

Fiat E-Doblo Van

 • System monitorowania martwego pola – ten system ostrzega o obecności innego pojazdu w tzw. martwym polu, czyli w strefie, której nie widać w lusterku bocznym.

Fiat E-Doblo Van

 • Kontrola stabilności przyczepy – ten układ stanowi dodatkową funkcję systemu ESP i potrafi wykryć ruch ciągniętej przyczepy, dostosowując do tego działanie układu hamulcowego w aucie.

Fiat E-Doblo Van

 • Kontrola przyczepności + Zjazd ze stromych wzniesień – dzięki pięciu różnym trybom jazdy, system ten optymalizuje prędkość zjeżdżania ze wzniesienia. Wyboru odpowiedniego ustawienia dokonuje się za pomocą pokrętła na konsoli środkowej.

Fiat E-Doblo Van

 • Asystent ruszania pod górę – ten system wspomaga ruszanie pod górę, zapobiegając cofaniu się auta po zdjęciu nogi z pedału hamulca.

Fiat E-Doblo Van

 • Elektryczny hamulec postojowy – w nowym Fiacie E-Doblo z napędem elektrycznym kierowca nie musi szarpać się z dźwignią hamulca ręcznego, bowiem jej funkcję przejął wygodny w użyciu przycisk.

Fiat E-Doblo Van

 • Automatyczne włączanie świateł drogowych – ta funkcja odpowiada za automatyczne przełączanie między światłami mijania a drogowymi, w zależności od natężenia ruchu oraz obecność innych pojazdów z naprzeciwka.

Fiat E-Doblo Van

 • System bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu – dzięki tej funkcji kierowca nie musi wyjmować kluczyka z kieszeni czy torby. Wystarczy zbliżyć się do samochodu, aby system rozpoznał właściciela i odryglował zamki.

Fiat E-Doblo Van

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji