PoradyPoradyKombivan, czyli idealne auto do pracy, dla rodziny, do aktywnego wypoczynku

Kombivan, czyli idealne auto do pracy, dla rodziny, do aktywnego wypoczynku

Większość kierowców szuka auta, które sprawdzi się w wielu rolach, a do tego jest oszczędne i możliwie tanie w serwisowaniu. Z listy zakupowej nie powinni skreślać praktycznego kombivana.

W świecie motoryzacji nie brakuje nurtów i trendów. Nie wszystkie można racjonalnie uzasadnić. Zdarza się, że spychają one funkcjonalne modele na margines rynku. Od 15 lat na sile przybiera moda na uterenowione samochody. Czy ma sens? Można na ten temat długo dyskutować. Warto jednak zauważyć, że sytuacja zepchnęła na margines rynku wiele ciekawych typów pojazdów.

Do przeszłości odchodzą typowe samochody miejskie, które są zastępowane przez crossovery. Niegdyś popularne kabriolety i roadstery znajdziemy głównie w ofertach marek premium. Do lamusa odeszły minivany, a coraz mniejsze grono w ogóle pamięta o istnieniu kombivanów – w ogóle nie bierze ich pod uwagę na etapie poszukiwania nowego lub używanego samochodu.Czy warto kupic kombivana

A to właśnie kombivany, łączące najlepsze cechy przestronnych aut osobowych oraz niewielkich dostawczych wydają się najbardziej niedocenionym segmentem rynku. Są natomiast jedną z najlepszych propozycji dla osób szukających bardzo pakownego, wygodnego, a do tego relatywnie taniego w zakupie i utrzymaniu samochodu.

Przykładem jednego z najpopularniejszych kombivanów jest Fiat Doblo. Na rynek weszła już nowa generacja samochodu, ale wciąż można kupić także starszą – warto się nią zainteresować, bo w kwestii relacji ceny do funkcjonalności i przestronności niewiele modeli może konkurować z Doblo.Fiat Doblo - przestronnosc wnetrza

Prostopadłościenny tył nadwozia przekłada się na ogromne możliwości przewozowe. Bez obawy o uszkodzenie tylnej szyby czy bocznej tapicerki można ułożyć bagaż niemal pod sam dach. Przedsiębiorcy czy osoby prowadzące aktywny tryb życia szybko docenią także możliwości aranżacji wnętrza. Fotele drugiego czy opcjonalnego trzeciego rzędu siedzeń można w prosty sposób składać i demontować. Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, jeżeli chcemy przewieźć w kabinie duże przedmioty czy np. rowery. Kto czuje jeszcze większą potrzebę zespolenia z naturą i długiego przebywania poza domem, może przebudować Doblo na małego kampera. A żeby przekonać się, że nie są to pojedyncze projekty, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google frazę „Doblo camper” i zajrzeć do zakładki grafika.

W Doblo nawet długa podróż nie będzie musiała oznaczać ciosu dla domowego budżetu. W świecie motoryzacji obecnie promowane są napędy benzynowe i elektryczne. Mimo że ceny oleju napędowego są wysokie, na długich trasach oszczędny diesel wciąż nie ma sobie równych – jego elastyczność zwalnia kierowcę z częstego sięgania do lewarka skrzyni biegów. Diesel jest także mniej wrażliwy na styl jazdy od innych silników – nawet podkręcanie tempa czy zwiększanie obciążenia nie powodują lawinowego wzrostu spalania. Oczywiście także w aucie z takim silnikiem trzeba delikatnie operować gazem, by zbliżyć się do danych z katalogu.

Fiat Doblo - wnetrze

Wspomniane koneksje kombivanów z samochodami dostawczymi nie oznaczają, że wnętrze jest źle wykończone czy skromnie wyposażone. Nie można zapominać, że w ostatnich latach pojazdy użytkowe wykonały duży skok naprzód w obu kwestiach. Poza tym możliwości konfiguracji umożliwiają dopasowanie pojazdu do preferencji nabywcy – jeżeli jest zainteresowany Fiatem Doblo, może wybrać egzemplarz z nawigacją, automatyczną klimatyzacją czy wielofunkcyjną kierownicą.

Zainteresowani zakupem Doblo nie powinni zwlekać. Obecnie w salonach Fiata dokonuje się zmiana warty – do klientów trafiają ostatnie egzemplarze Doblo drugiej generacji, a ich miejsce zajmuje zaprezentowane w tym roku Doblo III. Ceny dostępnego od ręki Doblo II startują z poziomu 100 859 zł za osobowy egzemplarz z dieslem 1.6 MultiJet. Na tle systematycznie drożejących aut, których czasy obioru stale się wydłużają jest to korzystna propozycja.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji