NowościAktualnościFunkcjonalne rozwiązania w nowym Fiacie Doblo

Funkcjonalne rozwiązania w nowym Fiacie Doblo

Zaprezentowany w ubiegłym roku Fiat Doblo oferuje sporo pomysłowych udogodnień, które ułatwiają życie kierowcy i podnoszą bezpieczeństwo. Przedstawiamy najbardziej przydatne rozwiązania.

Trzecia generacja Fiata Doblo została oficjalnie przedstawiona w czerwcu zeszłego roku. Opisywany model dzieli podzespoły z z Peugeotem Partner, Citroenem Berlingo, Oplem Combo oraz Toyotą ProAce City i jest produkowany wraz z nimi w hiszpańskich zakładach Stellantis w Vigo. Prezentowany kombivan występuje z krótkim (278,5 cm) oraz długim (297,5 cm) rozstawem osi, a klienci mają do wyboru jedną z trzech konfiguracji – furgon, furgon brygadowy i 5-miejscowe kombi.

Fiat E-Doblo Van (2023)

Paleta dostępnych jednostek napędowych jest całkiem szeroka jak na dzisiejsze standardy i pozwala znaleźć wersję najbardziej dopasowaną do potrzeb użytkownika. W gamie silnikowej nowego Doblo znajdziemy benzynowy motor PureTech (110 KM), turbodiesle BlueHDi (102-130 KM) oraz wariant elektryczny (136 KM) z baterią 50 kWh i zasięgiem 285 km. Dodatkowym atutem kombivana z logo Fiata jest wysoka funkcjonalność. Na wyposażeniu tego auta nie brakuje powiem sprytnych udogodnień, które przydają się w codziennej eksploatacji. Poniżej omawiamy wybrane z nich.

1 Specjalna przegroda

Praktyczny system zabudowy modułowej Magic Cargo pozwala istotnie zwiększyć możliwości transportowe nowego Doblo. Za sprawą tego rozwiązania można zwiększyć pojemność przestrzeni ładunkowej o 0,5 m3 oraz przewozić przedmioty o długości przekraczającej 3 metry (maksymalnie 344 cm w aucie z dłuższym rozstawem osi). Opisywana opcja łączy się z dwuosobową ławką, która zastępuje pojedynczy fotel pasażera. Pod nią umieszczono dodatkową skrytkę, a składane oparcie może pełnić funkcję podłokietnika lub stolika.

2 Powerbank

Nowością, którą ma do zaoferowania elektryczny Fiat E-Doblo, jest funkcja Magic Plug, dzięki której samochód zamienia się w magazyn energii. To rozwiązanie umożliwia korzystanie z prądu zgromadzonego w akumulatorze trakcyjnym do zasilania np. elektronarzędzi lub lodówki turystycznej. W tym celu w kabinie włoskiego kombivana zostało zainstalowane gniazdko elektryczne, które można dostosować do konkretnego zadania, zmieniając napięcie z 12V na 230V.

Fiat E-Doblo Van (2023)

3 Drzwi przesuwne

Kolejny atut nowego Fiata Doblo stanowi szeroka gama drzwi przesuwnych, która pozwala skonfigurować auto zgodnie z preferencjami użytkownika. Standardowo włoski kombivan posiada drzwi przesuwne z prawej strony, a za dopłatą może je mieć po obu stronach nadwozia. Ponadto opcjonalnie można zamówić także drzwi z otwieranymi oknami.

Fiat E-Doblo Van (2023)

4 Liczne schowki

We wnętrzu nowego Doblo nie zabrakło miejsca dla użytecznych schowków. Przed pasażerem znajdziemy aż trzy – zamykany górny oraz dwa otwarte poniżej. Do tego dochodzi jeszcze wnęka na telefon na konsoli centralnej, dwa uchwyty na kubki po bokach deski rozdzielczej oraz spora skrytka nad zestawem wskaźników.

5 Wyświetlacz head-up

Na pokładzie nowego Fiata Doblo można znaleźć również opcjonalny wyświetlacz przezierny, który przekazuje wszystkie kluczowe informacje na temat jazdy (m.in. prędkość i wskazania nawigacji). Za sprawą tego rozwiązania kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi, ponieważ head-up display (HUD) wyświetla dane na przezroczystym cyfrowym panelu umieszczonym powyżej klasycznego zestawu wskaźników.

Fiat E-Doblo Van (2023)

6 Cyfrowe lusterko wsteczne

Znajdująca się na liście wyposażenia dodatkowego innowacyjna funkcja Magic Mirror obejmuje cyfrowe lusterko wsteczne z 5-calowym wyświetlaczem oraz dwie kamery – jedną umieszczoną nad tylnymi drzwiami, a drugą pod lusterkiem bocznym z prawej strony. Użytkownik ma do wyboru trzy różne widoki otoczenia pojazdu – z lusterka wstecznego, z martwego pola oraz z kamery cofania. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie łatwiej manewrować na zatłoczonych parkingach czy w ciasnych uliczkach.

Fiat E-Doblo Van (2023)

7 System Grip Control

Nowy Fiat Doblo może być także wyposażony w system Grip Control, który pozwala uzyskać optymalne osiągi i lepszą trakcję na nawierzchniach o ograniczonej przyczepności, takich jak piasek, śnieg lub błoto. To rozwiązanie jest dostępne w ramach pakietu Worksite, który zawiera także m.in. system kontroli zjazdu ze wzniesienia Hill Descent Control, zawieszenie podniesione o 30 mm oraz dodatkową, stalową osłonę pod silnikiem. Dopłatę do tego pakietu powinni koniecznie rozważyć kierowcy, którzy często zjeżdżają z asfaltu i podróżują po gorszych drogach.

Fiat E-Doblo Van (2023)

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji