PoradyPoradyDlaczego auto skrzypi i trzeszczy? Jak usunąć hałasy?

Dlaczego auto skrzypi i trzeszczy? Jak usunąć hałasy?

Wnętrze samochodu składa się z wielu elementów, które zwłaszcza w okresie zimowym potrafią przypomnieć o swoim istnieniu nieprzyjemnym skrzypieniem i trzeszczeniem. Dlaczego się tak dzieje? Czy można temu zapobiec?

Do wykończenia wnętrza każdego samochodu używa się setek elementów z różnych tworzyw. Jedne są montowane na stałe, inne muszą wykonywać zachować ruchomość. Prawda jest jednak taka, że nic w pojeździe nie jest osadzone na sztywno. Jak to możliwe? Siły oddziałujące na nadwozie podczas jazdy, a zwłaszcza pokonywaniu nierówności czy dynamicznej jeździe po zakrętach sprawiają, że nadwozie odkształca się w odwracalny sposób – gdy siła przestaje działać, wszystko wraca w pierwotne położenie.

Oczywiście nie są to centymetrowe przemieszczenia. Mowa o milimetrach czy nawet dziesiątych części milimetra. Wystarczy to jednak, by stać się źródłem nieprzyjemnych hałasów. Znacznie częściej hałasy generują nieprecyzyjnie zmontowane elementy wnętrza. Może zdarzyć się także, że luźny przewód lub inny element obija się o drugi. Im starsze auto, tym wyższe prawdopodobieństwo, bo mogło zdarzyć się, że ktoś dokonywał napraw wewnątrz deski rozdzielczej czy drzwi, a przy okazji źle zmontował elementy czy wręcz je połamał.

Dlaczego wnetrze auta skrzypiPoszukiwanie hałasujących elementów bywa bardzo trudne. W pierwszej kolejności warto ustalić okoliczności, w jakich hałas się pojawia. Jeżeli np. występuje po włączeniu radia czy wentylacji, może być związany ze sposobem osadzenia głośników czy dmuchawy. Rezonujące podczas jazdy po nierównej nawierzchni elementy mogą świadczyć, że któryś z nich nie jest wystarczająco solidnie zmontowany. Może się także okazać, że powodem są odklejone ze starości punkty kotwiczne tapicerki.

Warto wiedzieć:Szarpanie przy przyspieszaniu (diesel, LPG). Dlaczego silnik szarpie podczas jazdy?

Dobrym sposobem na zlokalizowanie źródła hałasu jest dotykanie czy wręcz dociskanie elementów, które podejrzewamy o generowanie dźwięku. Jeżeli po przyłożeniu siły ucichną – jest szansa, że znaleźliśmy winowajcę. Z racji faktu, że wiele hałasów ujawnia się podczas jazdy, poszukiwanie niechcianych dźwięków dużo sprawniej, a do tego nieporównywalnie bezpieczniej jest przeprowadzić z pasażerem.

Trzeba również pamiętać, że źródło hałasu może znajdować się poza kabiną. Nieprzyjemne dźwięki może generować np. luźna osłona podwozia, rezonująca rejestracja czy jej ramka.

Jak usunąć skrzypienie i trzeszczenie wnętrza auta?

Nie istnieje jeden sposób na usunięcie hałasów wnętrza auta. Kluczowe dla dalszego działania jest bowiem źródło dźwięku. Może wystarczyć powtórny montaż czy podklejenie. Czasami niezbędne może być przesmarowanie plastików (np. sprayem silikonowym) lub podklejenie ich uszczelką – gumową, filcową lub przeciwkurzową z wieloma drobnymi włoskami.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji