NowościRozrywkaCzerwone kierunkowskazy – przekleństwo Ameryki!

Czerwone kierunkowskazy – przekleństwo Ameryki!

Jedną z cech odróżniających samochody z USA od tych z innych części świata są czerwone kierunkowskazy. Skąd się wzięła taka tradycja?

Jeżeli kiedyś odwiedziliście kraje Ameryki Północnej (USA i Kanadę) to pewnie zwróciliście uwagę na to, że większość samochodów poruszających się po tamtejszych drogach ma czerwone kierunkowskazy. Często, zwłaszcza w starszych modelach, są one wręcz zintegrowane ze światłami stopu.

To zdecydowanie odróżnia takie samochodu od tych znanych w Europie. U nas wszystkie samochody muszą mieć pomarańczowe kierunkowskazy – co jest logiczne i wyraźnie widoczne na drodze. Ta różnica powoduje też problemy ze sprowadzaniem samochodów zza wielkie wody. Z oryginalnymi światłami nie zostaną zarejestrowane, bo nie spełniają wymagań technicznych. A nie do wszystkich modeli znajdą się homologowane zamienniki z pomarańczowymi kierunkowskazami.

Czerwone kierunkowskazy w USA – skąd się wzięły i dlaczego są stosowane?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego w USA używa się czerwonych świateł, jeśli są one uważane za mniej skuteczne. Spekuluje się, że jednym z powodów historycznych mogły być koszty, ponieważ ograniczenie do mniejszej liczby kolorów świateł mogłoby potencjalnie przynieść spore oszczędności firmom motoryzacyjnym.

Dodatkowo, istnieje też możliwość, że producenci samochodów preferują estetykę czerwonych kierunkowskazów dla spójności, nawet jeśli nie spełniają one w pełni swojego zamierzonego celu.

Obecnie powoli odchodzi się od czerwonych kierunkowskazów w USA. Według danych z 2023 roku, 121 z 249 modeli wyposażonych było w tylne sygnały o różnych kolorach, co stanowiło około 48 procent nowych samochodów.

czerwone kierunkowskazy USA 2

Czerwone kierunkowskazy w USA – bezpieczeństwo

Według danych NHTSA, zastosowanie pomarańczowych kierunkowskazów może obniżyć liczbę wypadków o ponad pięć procent. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy widoczne są tylko niektóre tylne światła pojazdu, na przykład podczas skręcania, zmiany pasa ruchu lub opuszczania miejsca parkingowego. Pomarańczowy kierunkowskaz sprawdza się również w przypadku awarii świateł hamowania, włączenia świateł awaryjnych lub pulsowania świateł stopu podczas gwałtownego hamowania. Czerwone kierunkowskazy są mylące, co statystycznie zwiększa ryzyko kolizji.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji