PoradyPoradyCzy są sytuacje, w których można złamać zakaz zatrzymywania się?

Czy są sytuacje, w których można złamać zakaz zatrzymywania się?

Wielu kierowców w Polsce, zwłaszcza świadczących odpłatny przewóz osób, za nic ma zakaz zatrzymywania. Czy taki znak można lekceważyć, gdy pojazd jest zatrzymywany chwilę?

Przy wielu polskich drogach spotkamy znak B-36 – oficjalnie znany jako zakaz zatrzymywania, a nieoficjalnie także jako zakaz zatrzymywania i postoju czy zakaz parkowania. Wszystkie określenia dobrze oddają znaczenie tablicy z charakterystycznym motywem graficznym – po jego minięciu kierowca jest zmuszony do utrzymania pojazdu w ruchu, a znak dotyczy tej strony drogi, po której się znajduje – z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie.

Zakazy zatrzymywania się nie są ustawiane w przypadkowy sposób. Ich celem jest wyeliminowania zatrzymania pojazdów w pobliżu ważnych obiektów (np. służb, pod liniami energetycznymi, przy lotniskach itd.) oraz na odcinkach drogi, na których nawet chwilowe zatrzymanie pojazdu może spowodować utrudnienia w ruchu, zmniejszenie jego płynności czy wręcz zagrożenia.

Redakcja poleca: Punkty karne 2020. Aktualny punktownik, czyli taryfikator punktów karnych

Stąd znak jest ustawiany głównie w miastach – zarówno na ulicach o największym natężeniu ruchu, na ulicach po których jeżdżą autobusy i tramwaje, jak również wąskich, jedno- czy dwukierunkowych drogach. Znak obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub do odwołania przez znak B-35 lub B-36 z tabliczką T-25c. Jedyne sytuacje, w których można legalnie zatrzymać pojazd za znakiem B-36 wynikają z warunków lub przepisów ruchu drogowego (np. jazdy w korku, przepuszczania pojazdu uprzywilejowanego czy wykonywania poleceń osoby kierującej ruchem).

Za zlekceważenie znaku B-36 grozi mandat w wysokości 100 zł oraz jeden punkt karny. Zatrzymywanie pojazdu w celu zabrania lub wypuszczenia pasażerów czy dokonania rozładunku towaru jest niedopuszczalne. W drugim przypadku, jeżeli nie ma innej możliwości rozładunku niż  postój w miejscu zabronionym, podmiot na rzecz którego rozładunek następuje, powinien wystąpić do zarządcy drogi z odpowiednio uzasadnionym wnioskiem o dokonanie zmiany organizacji ruchu i umieszczenia pod znakiem zakazu zatrzymywania tabliczki informującej o wyłączeniach o treści np. „nie dotyczy zaopatrzenia, w godz. 6.00-8.00”. W przypadku zmiany istniejącego oznakowania należy jednocześnie wystąpić o wydanie zezwolenia na korzystanie z umieszczonych pod znakiem B-36 wyłączeń.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji