PoradyPoradyBlokada na koło. Kiedy jest zakładana? Ile kosztuje zdjęcie blokady?

Blokada na koło. Kiedy jest zakładana? Ile kosztuje zdjęcie blokady?

Złe parkowanie może mieć różne konsekwencje. Nie zawsze kończą się one na mandacie. Pojazd może zostać odholowany, a w określonych sytuacjach unieruchomiony za pomocą blokady. Kiedy może być ona założona?

Mimo starań policji i straży miejskiej wielu kierowców wciąż nie przestrzega prawa w zakresie parkowania pojazdów. Jedną z bardziej dotkliwych sankcji jest unieruchomienie samochodu blokadą

Kwestię montowania blokad na koła reguluje Art. 130a. kodeksu drogowego, który dotyczy m.in. usunięcia pojazdu z drogi oraz blokady kół pojazdu.

Blokada kolaKiedy może zostać założona blokada na koło?

Punkt 8 artykułu 130a stanowi, że pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu. Z kolei punkt 9 stanowi, że pojazd unieruchamia Policja lub straż gminna (miejska).

Dlaczego na koła są zakładane blokady? Można wskazać dwa powody. Pierwszym jest skrócenie ewentualnej procedury mandatowej – żeby móc odjechać, kierowca musi wezwać straż miejską czy policję, która poza zdjęciem blokady z koła może nałożyć mandat, zamiast wzywać potencjalnego sprawcę do złożenia wezwań na posterunku. Może, ale wcale nie musi to nastąpić – właściciel czy użytkownik pojazdu może odmówić przyjęcia mandatu, a decyzja nie ma wpływu na zdjęcie blokady. Zdjęcie blokady koła może też zakończyć się na pouczeniu.

Blokada na kole to także dodatkowa kara dla kierowcy, który zamiast ruszyć, musi czekać na zdjęcie blokady.

Jak zdjac blokdade kola

Ile kosztuje zdjęcie blokady?

Samo zdjęcie blokady z koła oraz dojazd strażników na miejsce interwencji są bezpłatne. Trzeba będzie natomiast zapłacić za mandat, który może wynosić od 100 do nawet 800 zł, w zależności od rodzaju wykroczenia.

Żeby usunąć blokadę koła należy:
– Zadzwonić pod numer telefonu, który zwykle znajduje się na kartce włożonej za wycieraczkę
– Podać lokalizację pojazdu czy jego numer rejestracyjny
– Poczekać na przyjazd straży miejskiej lub policji

Redakcja poleca: Mandat za złe parkowanie. Uważaj, zapłacisz ponad 1000 zł!

Samodzielnie zdjęcie blokady koła

Prawo nie zakazuje wprost samodzielnego zdejmowania blokady z koła. Innymi słowy – jest to dozwolone. Jeżeli manipulując przy blokadzie doprowadzimy do jej uszkodzenia – będziemy odpowiadali za zniszczenie mienia. Blokadę koniecznie trzeba też oddać właścicielowi. W przeciwnym razie kierowca naraża się na zarzut kradzieży, co oznacza znacznie poważniejsze konsekwencje od przewidzianych za złe parkowanie. W skrajnej sytuacji to nawet 5 lat więzienia.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji