PoradyPoradyAsystent Google po polsku: jak go włączyć? Czy rzeczywiście się przydaje?

Asystent Google po polsku: jak go włączyć? Czy rzeczywiście się przydaje?

Asystent Google umożliwia głosowe wybieranie numerów i obsługę nawigacji, a nawet pisanie SMS-ów. Sprawdzamy, czy ta aplikacja rzeczywiście ułatwia życie kierowcom.

W dobie darmowych aplikacji nawigujących, takich jak Google Maps, Yanosik lub Waze, do lamusa odchodzą drogie zestawy nawigacji. Kierowcy wolą podczepić do szyby smartfona i korzystać z jego rozszerzonych możliwości. Niestety, dotychczas wiązało się to z czasochłonnym wystukiwaniem adresu lub treści SMS-a, co wymuszało oderwanie wzroku od jezdni i stwarzało zagrożenie na drodze. Poza tym – było zwyczajnie niewygodne.

Porozmawiaj z asystentem

Na szczęście pojawiła się polska wersja Asystenta Google – aplikacji umożliwiającej głosowe wydawanie komend i obsługę najpotrzebniejszych funkcji w smartfonie. Dzięki niej nie musimy już błądzić palcami po ekranie i skupiać się na trafieniu w małe literki klawiatury. Co ważne, asystent rozumie różne sposoby wydawania poleceń, tj. nie trzeba „rzucać” suchych haseł, a wypowiadać pełne zdania. Oto najważniejsze funkcje Asystenta Google:

  1. szybkie wybieranie numerów („Zadzwoń do mamy”)
  2. głosowe wysyłanie SMS-ów („Wyślij SMS do Karol, że się spóźnię”)
  3. głosowe wysyłanie e-maili („Wyślij e-mail do Hani, że się spóźnię”)
  4. ustawianie przypomnień („Przypomnij mi, żeby kupić prezent urodzinowy dla Sebastiana”)
  5. tworzenie wydarzeń w kalendarzu („Utwórz wydarzenie w kalendarzu: kolacja z Agnieszką jutro o 19:00”)
  6. słuchanie muzyki („Zagraj muzykę do samochodu”)
  7. wyznaczanie trasy przejazdu („Wyznacz trasę do domu”)
  8. sprawdzanie pogody („Czy potrzebny mi będzie dziś parasol?”)
  9. ustawianie budzików („Ustaw budzik na 7 rano”).

Skąd pobrać i jak włączyć Asystenta Google?

Asystent Google ogranicza do minimum konieczność klikania w ikonki na smartfonie. Rozumie nawet komendy formułowane pełnymi zdaniami.

Asystent Google jest dostępny na smartfony z systemem operacyjnym Android (5.0 lub nowszym) i iOS (10 lub nowszym). Można go pobrać ze sklepu Google Play (Android) albo App Store (iOS). Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie z Androidem należy nacisnąć i przytrzymać przycisk ekranu głównego albo wypowiedzieć komendę „OK Google”. Na iPhonach lub iPadach kolei trzeba otworzyć aplikację i wybrać opcję: Powiedz „OK Google” lub „Hej Google”. Wtedy można już wypowiedzieć żądane polecenie i je ewentualnie potwierdzić.

Jak w rzeczywistości działa Asystent Google?

Aplikacja robi wrażenie liczbą dostępnych funkcji. Pojawia się jednak pytanie, czy faktycznie ułatwia ona jazdę czy może wywołuje więcej nerwów niż pożytku? Oto praktyczny test Asystenta Google w samochodzie.

Uruchamianie

Jak na razie nie jest to najmocniejsza strona Asystenta Google. By go włączyć, trzeba najpierw ręcznie odblokować telefon – dopiero po tym można zacząć wydawać polecenia.

Telefonowanie

Aplikacja bezbłędnie obsługuje telefon przy użyciu głosu i umożliwia wygodne wybieranie numerów, także tych niezapisanych. Po połączeniu telefonu z zestawem głośnomówiącym rozmowa odbywa się poprzez głośniki w samochodzie.

Wysyłanie SMS-ów

Kierowców najbardziej rozprasza pisanie SMS-ów podczas jazdy. Z Asystentem Google jest nie tylko bezpieczniej, ale i przyjemniej.

Asystent Google najwięcej zyskuje, gdy chcemy wysłać do kogoś SMS-a. Najpierw wybieramy osobę, potem dyktujemy treść wiadomości. Aplikacja sprawnie wyłapuje słowa, nawet jeśli w samochodzie jest głośno. Niestety, zabrakło funkcji odczytywania wiadomości.

Wysyłanie e-maili

Podobnie jak z SMS-ami, wystarczy wskazać odbiorcę i podyktować mu treść e-maila. Jego adres mailowy musi być jednak wpisany na listę naszych kontaktów. Aplikacja nie potrafi odczytywać przychodzących wiadomości.

Nawigowanie

Oprócz wypowiedzenia konkretnego celu naszej podróży, możemy zażądać poprowadzenia np. do najbliższej stacji paliw lub hotelu. Jest to możliwe dzięki bogatej bazie punktów specjalnych i map z całego świata. Asystent Google opiera się tylko na Mapach Google: nie można zatem korzystać z innej nawigacji, np. AutoMapy, NaviExperta lub Yanosika.

Współpraca z Android Auto

Dzięki kooperacji z systemem Android Auto nie musimy patrzeć na ekran smartfona – obraz z telefonu można przenieść na wyświetlacz samochodu. To jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, choć nie pozwala korzystać ze wszystkich funkcji Asystenta Google.

Asystent Google – czy naprawdę pomaga?

Biorąc pod uwagę przyzwyczajenia współczesnych kierowców i ich coraz częstsze „uwiązanie” od smartfonów, Asystent Google ma niemal same zalety: ogranicza spoglądanie na ekran telefonu, zmniejsza ryzyko otrzymania mandatu i spowodowania wypadku, a także daje powiew technologii na miarę XXI wieku. Pomimo kilku niedociągnięć polecamy go osobom spędzających dużo czasu w samochodzie.

Polecamy również: test darmowych nawigacji na smartfona

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji