Nawigacja Waze 01

Nawigacja Waze oferuje jeszcze więcej przydatnych funkcji od najpopularniejszego wśród kierowców Google Maps. Czy jednak pokona równie znanego Yanosika? Jak aplikacja Waze sprawuje się w praktyce?

W dzisiejszych czasach standardową nawigację samochodową zastępują darmowe aplikacje instalowane w smartfonach. To nie tylko wygodniejsze i tańsze rozwiązanie. Większość nawigacji online cechuje się też świetną dokładnością i umiejętnie wytycza trasę przejazdu, uwzględniając aktualne warunki panujące na drodze.

NASZ SKLEP

Liderem wśród darmowych aplikacji nawigacyjnych pozostaje Google Maps. Do jego umiejętności omijania korków trudno mieć zastrzeżenia, lecz użytkownikom brakuje m.in. funkcji ostrzegania o fotoradarach lub bazy punktów POI, tj. stacji paliw, parkingów itp. Wielu kierowców z tego powodu sięgnęło po polską aplikację Yanosik. Ona z kolei gorzej nawiguje, ale niemal bezbłędnie sprawdza się jako antyradar.

Aplikacja nawigacyjna Waze – alternatywa godna rozpatrzenia

Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje jeszcze coś takiego jak Waze. Jej właścicielem jest Google i to właśnie z bazy Waze pochodzą informacje o aktualnym natężeniu ruchu, dzięki którym aplikacja Google Maps wytycza najszybszy czas dojazdu, omijając korki. Nawigację Waze można zainstalować na smarfonach z trzema najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, czyli Android, iOS i Windows Phone. Aplikacja jest darmowa.

Nawigacja Waze 05
Użytkownicy aplikacji Waze na bieżąco informują o aktualnej sytuacji na drogach. Dzięki tym danym nawigacja wytycza trasę omijając zakorkowane ulice i przeważnie sprawnie prowadzi do celu nawet w godzinach szczytu.

Nawigowanie stanowi zaledwie cząstkę możliwości, jakie oferuje użytkownikom aplikacja Waze. Oto kluczowe funkcje nawigacji Waze.

 1. Nawigowanie. O aktualności map Waze świadczy fakt, że za każdym razem są one pobierane z serwera przez internet. Z jednej strony – sytuacja przedstawiana w aplikacji najczęściej ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, z drugiej – korzystanie wymaga ciągłego dostępu do internetu, czyli transferu danych i zasięgu.
 2. Informacja o korkach. Dzięki komunikatom od użytkowników Waze, aplikacja wyświetla zakorkowane drogi na czerwono i, prowadząc do celu, stara się je ominąć.
 3. Ostrzeganie o fotoradarach. Lokalizacje stacjonarnych fotoradarów dodaje operator systemowy, ale mogą to też zrobić użytkownicy aplikacji.
 4. Informacje o wypadkach/zamkniętych odcinkach dróg. Kierowcy na bieżąco odznaczają na mapie miejsce kolizji lub drogi wyłączone z ruchu, dzięki czemu nawigacja wybierze dla innych użytkowników alternatywny wariant trasy.
 5. Ostrzeżenia o kontrolach. Członkowie aplikacji informują siebie nawzajem o miejscach, gdzie spotkali patrol policji lub nieoznakowany radiowóz z miernikiem prędkości.
 6. Informacje o cenach na stacjach paliw. Dane pochodzą od użytkowników. Można dzięki nim znaleźć najtańszą stację na trasie, którą będziemy przejeżdżać.
 7. Baza punktów POI. Waze umożliwia wyznaczenie trasy nie tylko pod wpisany adres, ale też do któregoś z tzw. punktów POI, czyli np. stacji paliw, parkingu, muzeum, restauracji, serwisu.
 8. Limit prędkości. Aplikacja pokazuje aktualnie obowiązujący limit szybkości i ostrzega kierowcę w przypadku jej przekroczenia.
 9. Odtwarzacz muzyki. Waze współpracuje m.in. z serwisami muzycznymi Spotify lub Deezer, jednak można je obsługiwać tylko podczas postoju auta (chyba że jesteśmy pasażerami).
 10. Polecenia głosowe. Żądany adres można w wygodny sposób wypowiedzieć, by uniknąć rozpraszającego wybierania liter na klawiaturze. Waze współpracuje m.in. z asystentem głosowym Google Asystent oraz Siri.
 11. Edytowanie mapy. Użytkownicy sami wprowadzają poprawki do obowiązującej mapy, nieustannie poprawiając w ten sposób działanie aplikacji Waze.
 12. Czat. Można na nim np. przesłać zdjęcie nietypowej sytuacji na drodze. Będzie ono widoczne dla pozostałych członków aplikacji Waze.

Jak Waze działa w praktyce?

Nawigacja Waze 02
Choć Waze nie ma aż tylu użytkowników co Yanosik, skutecznie ostrzega kierowców przed fotoradarami i o wiele lepiej nawiguje.

Aplikacja Waze podczas naszego praktycznego testu okazała się bezbłędnym ostrzegaczem o fotoradarach. Nawigacja w większości sytuacji prawidłowo informowała o korkach i utrudnieniach na drodze, nieźle sprawdziła się też w roli ostrzegacza przed mobilnymi kontrolami prędkości. Czasami miała problemy z określeniem aktualnego limitu prędkości, niemniej w większości sytuacji zadanie wykonała prawidłowo.

Prawidłowe wskazaniaOcena
Mobilne kontrole prędkości8/10****
Korki i utrudnienia8/10****
Fotoradary i kamery10/10*****
Limity prędkości6/10***

Aplikacja Waze – czy jest lepsza od Google Maps i Yanosika?

Nawigację Waze można bez obaw traktować jako godną alternatywę dla Google Maps i Yanosika, ponieważ umiejętnie łączy w sobie najważniejsze cechy obu tych aplikacji, czyli sprawne nawigowanie z niemal pewnymi ostrzeżeniami o kontrolach prędkości.

11 KOMENTARZE

 1. Używam Waze od dłuższego czasu bo właśnie ostrzega przed policją oraz szybko znajduje wszystko co jest w Google maps.
  Niestety, poważna wada tej aplikacji jest beznadziejne znajdowanie tras alternatywnych.
  To jakieś nieporozumienie. Google jest o niebo lepsze a TomTom deklasuje je obie.
  Ważę często nie potrafi wcale znaleźć drogi alternatywnej, zwłaszcza na długich dystansach.
  Nie posiada też opcji najkrótszej trasy oraz innych, bardziej wymyślnych jak te w TomTom.

 2. Tomtom rozkłada wszystkie inne na łopatki pod każdym względem. Testowealem Sygic i Garmin…. oraz te , które wymieniacie w waszym artykule. Jeżdżę ponad 35-lat. Tomtom i nic poza tym nie istnieje.

 3. Waze ma kilka minusów. Sygnał o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jest zbyt krótki i za cichy. Często nie ma go wcale. Po zapisaniu jakiejś trasy nie jest przestrzegana kolejność alfabetyczna. Jest możliwość zrobienia tego samemu ale na krótki czas. Po kolejnym włączeniu znowu jest alfabetyczny bałagan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj