PoradyPoradyAplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości

Aplikacje ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości

System odcinkowego pomiaru prędkości wykrywa setki tysięcy naruszeń prawa rocznie, co jest podstawą do nałożenia mandatu. Warto pamiętać, że nie brakuje bezpłatnych i płatnych aplikacji, które ostrzegają o odcinkowym pomiarze.

Odcinkowy pomiar prędkości to system kontrolowania prędkości pojazdów na danym odcinku drogi, który wykorzystuje dwie kamery. Jedna jest umieszczona na początku kontrolowanego odcinka, druga – na końcu. System, na podstawie czasu przejazdu odcinka, mierzy średnią prędkość. Jeśli przekracza ona dozwoloną – system rejestruje wykroczenie, co może skutkować wystawieniem mandatu.

Najlepszą metodą na uniknięcie mandatu z systemu odcinkowego pomiaru prędkości jest… przestrzeganie prawa. Problem w tym, że można się zagapić i w nieświadomy sposób przekroczyć prędkość lub nie wiedzieć, jaki limit obowiązuje na danym fragmencie trasy.

Ukłonem w stronę kierowców są aplikacje, które ostrzegają o odcinkowym pomiarze prędkości. Niektóre z nich tylko informują o kamerach, inne – na bieżąco liczą średnią prędkość. Na rynku są też wideorejestratory z wbudowaną funkcją ostrzegania o odcinkowym pomiarze (np. Mio MiVue).

Aplikacje ostrzegajace o odcinkowym pomiarze

Poniżej prezentujemy wybrane aplikacje, ostrzegające o odcinkowym pomiarze prędkości.

Alerty na fotoradary – CamSam

Opracowana przez niemiecką firmę Eifrig Media GmbH aplikacja Alerty na fotoradary – CamSam jest dostępna na urządzenia z systemami Android oraz iOS. W założeniu twórców ma służyć informowaniu o kontrolach, odcinkowych pomiarach, fotoradarach czy problemach na drogach całej Europy. Dane są dostarczane przez użytkowników. Aplikacja informuje alertem dźwiękowym i wizualnym o zbliżaniu się do stref z odcinkowym pomiarem. Dostępna jest wersja podstawowa oraz płatna, z dodatkowymi funkcjonalnościami.

Google Maps

Ciesząca się ogromną popularnością, bezpłatna aplikacja dla urządzeń pracujących na systemach Android oraz iOS jest nieustająco udoskonalana i rozbudowywana o nowe funkcjonalności. Z czasem przybyły ostrzeżenia o fotoradarach czy odcinkowych pomiarach prędkości. Tego typu informacje nie są specjalnością Map Google, więc raczej należy traktować je jako dodatek do świetnej nawigacji. Na innych platformach bywa z tym lepiej (a także z informowaniem o obowiązujących na danym odcinku ograniczeniach prędkości).

NaviExpert

Płatna aplikacja z 14-dniowym okresem próbnym jest dostępna na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Wielu kierowców decyduje się na wykupienie subskrypcji. NaviExpert do świata aplikacji nawigacyjnych dokładność wskazań z klasycznych nawigacji. Plusem jest możliwość wykupienia krótkich subskrypcji, np. tygodniowej, wyłącznie na Polskę.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym Android mogą cieszyć się dostępem do bardzo prostych, ale funkcjonalnych aplikacji. Jedną z nich jest nazwana Odcinkowy Pomiar Prędkości. Bezpłatną aplikację docenią minimaliści. Nie ma tu mapy, tylko proste ostrzeżenia, oparte o bazę kamer. Kierowca może też uruchomić manualny pomiar, wciskając przyciski Start/Stop na początku i końcu strefy (czy dowolnego odcinka).

Radarbot: Wykrywacz Radarów

Twórcy aplikacji dostępnej na systemy operacyjne Android oraz iOS deklarują, że jest to jedyna aplikacja, która łączy ostrzeżenia w czasie rzeczywistym z najlepszym systemem ostrzegania o radarach w trybie offline. Poza ostrzeganiem przed kontrolami prędkości, Radarbot informuje także o obowiązujących na danych odcinkach ograniczeniach (z uwzględnieniem typu pojazdu). Aplikacja jest bezpłatna, ale oferuje dodatkowo płatne rozwiązania.

Rysiek

Twórcami aplikacji Rysiek jest firma odpowiedzialna za przygotowanie nawigacji NaviExpert. Podkreślają oni, że to jedyna aplikacja dla kierowców w Polsce, która wykorzystuje informacje pochodzące z wielu źródeł – mają one pochodzić nawet z nasłuchu rozmów prowadzonych przez użytkowników CB radia. Aplikacja dostępna na platformy z systemami Android oraz iOS jest bezpłatna.

Waze

Za rozwój bezpłatnej aplikacji Waze odpowiada Google. Firma dokłada jednak starań, by Waze nie kanibalizowało się z Mapami Google. Rozwiązaniem jest inne pozycjonowanie. O ile Google Maps to aplikacja ogólnonawigacyjna, tak Waze ma stanowić precyzyjną odpowiedź na potrzeby zmotoryzowanych. Różne są też algorytmy wyznaczania tras – zdarza się, że Waze i Google Maps sugerują inne drogi do celu. Waze jest w w stanie informować o odcinkowych pomiarach prędkości oraz ostrzegać od zbliżaniu się do nich.

Yanosik

Darmowa, świetnie znana kierowcom z Polski aplikacja, jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Ostrzega o utrudnieniach drogowych, kontrolach, nieoznakowanych radiowozach, fotoradarach czy odcinkowych pomiarach prędkości. Zaletą Yanosika jest unikalny ekosystem – tworzą go informacje z baz danych oraz powiadomienia na bieżąco przesyłane przez dużą rzeszę użytkowników, co gwarantuje ich aktualność.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji