PoradyPoradyMasz takie hamulce? Za naprawę zapłacisz 24 tys. zł!

Masz takie hamulce? Za naprawę zapłacisz 24 tys. zł!

Wyrafinowane rozwiązania techniczne w autach podnoszą wrażenia z jazdy, nierzadko wyglądają efektownie, ale potrafią też uderzyć po kieszeni. Przykładem są ceramiczne układy hamulcowe.

Technika rodem z samochodów wyścigowych znalazła zastosowanie w limitowanym, 360-konnym Mercedesie CL 55 AMG F1. Nie tylko cena opiewająca na 330 000 marek  świadczyła o jego ekskluzywności. Model powstał w serii liczącej 55 egzemplarzy, które wyprodukowano w latach 2000-2001.
Z zewnątrz auto wyróżniało się stylizacją AMG oraz 19-calowymi felgami, których zmniejszone ET wraz z poszerzeniem tylnych błotników nadało CL-owi muskulatury. Coupé było dostępne tylko w metalizowanym, srebrnym odcieniu. O ekskluzywności modelu nie pozwalały zapomnieć napis „F1 Limited Edition” na przednich błotnikach, podświetlanych progach oraz na konsoli środkowej (pojawił się na niej także numer danego egzemplarza). O mocne wrażenia z jazdy dbał nie tylko silnik 5.4 V8, ale również aktywne zawieszenie  ABC (Active Body Control).
Safety car z ceramicznymi hamulcami
Specyfikacja techniczna limitowanej wersji CL-a bazowała na samochodzie bezpieczeństwa Formuły 1, za którego kierownicą siedział legendarny Bernd Mayländer – do dzisiaj w trudnych sytuacjach „pilotuje” on bolidy.

Poszukiwany dziś przez kolekcjonerów CL 55 AMG F1 był pierwszym dopuszczonym do ruchu samochodem z ceramicznym układem hamulcowym. W przypadku pełnego hamowania z maksymalnej prędkości zapewniał on dochodzącą do 2000 KM moc hamowania. Tak imponująca skuteczność była wynikiem połączenia wewnętrznie wentylowanych tarcz hamulcowych z ceramiki wzmacnianej włóknami oraz 8-tłoczkowych zacisków firmy Brembo.

Hamulec ceramiczny
Hamulce ceramiczne działają w taki sam sposób jak ich klasyczne odpowiedniki. Sekret tego rozwiązania tkwi w materiałach użytych do produkcji tarcz i klocków.

Obecnie znacznie bardziej popularna w sportowych autach „ceramika” (dostępna np. w BMW M3) imponowała reakcją na wciśnięcie pedału hamulca, wyjątkowo wysoką odpornością termiczną oraz niższą masą tarcz hamulcowych, które były o 60% lżejsze od konwencjonalnych tarcz ze stali. Zauważalna redukcja mas nieresorowanych zapewniała CL 55 AMG F1 lepszą dynamikę, a jego kierowcy dawała jeszcze więcej przyjemności z jazdy.

Tarcze ceramiczne są bardzo odporne na zużycie. Niektórzy szacują ją na 200-300 tys. km. Znacznie prędzej do wymiany mogą zostać one zakwalifikowane z powodu mechanicznych uszkodzeń, spowodowanych np. kamieniem, który dostanie się między tarczę i klocek. Renowacja ceramicznego układu hamulcowego jest droga. Za komplet tarcz i klocków na przednią część Mercedesa trzeba zapłacić blisko 24 tys. zł! I to tylko w sytuacji, gdy elementów poszukamy w internecie i nabędziemy je z rabatem przekraczającym 50%.
Hamulce ceramiczne AMG
Mika Häkkinen, mistrza świata Formuły 1 w barwach McLaren Mercedes z lat 1998-1999 stwierdził, że „najważniejszą częścią samochodu sportowego nie jest silnik, lecz hamulce”. Taka recenzja świetnie pasuje do pierwszego na świecie auta z ceramicznymi tarczami.

Tarcze hamulcowe zostały wyprodukowane w zakładach Mercedesa w Esslingen-Mettingen, w ramach zaawansowanego technologicznie procesu – włókno węglowe, proszek węglowy i żywica były tłoczone pod wysokim ciśnieniem do uzyskania odpowiedniego kształtu, a następnie wypiekane w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Po schłodzeniu tarcze hamulcowe poddawano krótkotrwałej obróbce mechanicznej, a następnie preparowano ciekłym krzemem. Karbonowa matryca chłonęła go niczym gąbka, a w następstwie tej reakcji powstawała ceramika.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji