UżywaneOpinieUżywany Opel Astra J (2009-2018) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Używany Opel Astra J (2009-2018) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

Polacy kochają Astry za solidność i szeroki wybór wersji nadwoziowych. Czwarta generacja spełnia te kryteria z nawiązką – jest przy tym atrakcyjna wizualnie. Oto, co o używanym Oplu Astrze J sądzą użytkownicy.

Opel Astra IV to prawdziwy hit sprzedaży na polskim rynku: niejednokrotnie okupowała miejsce trzeciego najlepiej sprzedającego się samochodu w naszym kraju, zaraz po dwóch niekwestionowanych bestsellerach – Skodzie Octavii i Skodzie Fabii. Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że wynika to w dużej mierze z przyzwyczajenia Polaków do kompaktowego Opla. Od lat uchodził on bowiem za trwały, porządnie wykonany i solidny mechanicznie samochód z szeroką paletą dostępnych wariantów nadwozia. Astra J poza tym oferuje coś jeszcze – wydajne, nowoczesne silniki ulokowane pod atrakcyjnie stylizowanym nadwoziem. Niemiecki samochód umiejętnie dopasowuje się do nawet restrykcyjnych potrzeb kierowców. Spełni rolę auta rodzinnego (kombi), reprezentacyjnego (sedan), sportowego (coupe lub wersja OPC) lub po prostu zaoferuje wyposażenie na miarę klasy średniej: lista opcji obejmowała bowiem aktywne amortyzatory Flex Ride, doskonałe fotele AGR lub reflektory AFL z funkcją doświetlania zakrętów.

Opel Astra IV (J) 44
Opel Astra J, zwłaszcza w wersji kombi, nie jest lekkim samochodem – maksymalnie może ważyć ponad 1600 kg. Okazała waga przekłada się na zaledwie przeciętne osiągi (nawet mocnych wersji) i szybkie zużycie elementów układu hamulcowego.

Jak ten wszechstronny kompakt radzi sobie w codziennej eksploatacji? Nie brakuje w nim bowiem silników o skomplikowanej konstrukcji, teoretycznie nie wróżących dobrze dla portfela użytkownika. Przyjrzyjmy się, co o używanych Astrach J sądzą ich właściciele i wybierzmy godne polecenia wersje silnikowe.

Opel Astra (2021) – opis wersji i cennik

Opel Astra IV (J) 15
W tylnym zawieszeniu Astry IV zastosowano belkę skrętną z poprzecznym drążkiem Watta. To rozwiązanie korzystnie wpływa na właściwości jezdne i filtrowanie nierówności, ale bywa droższe w naprawie od standardowej belki.

Używany Opel Astra J – wnętrze

Kokpit Astry wizualnie bardzo przypomina deskę z Insignii – wszak te samochody debiutowały niemal po sobie. W niżej sytuowanej Astrze nie znajdziemy tak szlachetnych materiałów, ale Opel odrobił zaległości w dziedzinie spasowania: właściciele skarżą się jedynie na poskrzypujący daszek zegarów. Rozpracowanie wydatnej konsoli środkowej z aż 37. przyciskami wymaga czasu, niemniej później docenia się fakt, że niemal każda funkcja ma swój indywidualny klawisz i nie trzeba zgłębiać się w rozległe menu w centralnie umieszczonym wyświetlaczu. Słabsze wersje samochodu w ogóle go nie mają na rzecz niewielkiego ekranu monochromatycznego z czerwonym podświetleniem.

Ilością miejsca opisywana Astra wyprzedza dwie pierwsze generacje Vectry, czyli auta klasyfikowanego w klasie średniej. O wygodzie podróżowania w dużej mierze decyduje tutaj wersja wyposażenia, bowiem bazowe odmiany mają zaledwie przeciętne fotele ze słabym podparciem bocznym. W topowych z kolei zastosowano doskonałe siedzenia AGR, opracowane zresztą przy konsultacjach ze specjalistami zajmującymi się chorobami kręgosłupa. Oferują nie tylko kapitalną wygodę, ale i rozległą regulację w każdym kierunku (włącznie z podpórką lędźwiową i podparciami bocznymi) oraz podgrzewanie i wentylację. Zajmując miejsca z tyłu „czar nieco pryska”, ale, na pocieszenie, bagażniki zasługują na uznanie. Najwięcej na pokład zabierze Astra Sports Tourer (kombi), bo aż 500-1550 l. W hatchbackach można liczyć na bardzo dobre 370 l, w sedanie zaś na 460 l.

Używany Opel Astra J – silniki benzynowe

W Astrze czwartej generacji nie uświadczymy dużych silników – benzynowe mają pojemność 1.4 oraz 1.6, ewentualnie 2.0 w OPC (ta wersja generuje aż 280 KM!). Moc zależy od tego, czy zostały wyposażone w turbosprężarkę. 1.4 rozwijają 87, 100, 120 i 140 KM, 1.6 – 115, 170, 180 i 200 KM. Wolnossące odmiany sprzężono z 5-biegowymi przekładniami manualnymi, Turbo – ze skrzyniami o 6 przełożeniach. Wszystkie silniki poza 200-konnym 1.6 T (od 2012 r.) i 2.0 T mają pośredni wtrysk paliwa. To dobra wiadomość dla osób chcących użytkować Astrę z LPG, ale ostrzegamy: w 1.6/115 KM trzeba regulować zawory. Najlepiej wybrać w tym celu jednostkę sprzedawaną także w wersji z fabrycznym „gazem”, czyli 1.4 Turbo – połączymy wtedy rozsądne koszty jazdy bez rezygnacji z niezłych osiągów.

Opel Astra J
Opel sprzedawał Astrę 1.4 Turbo (140 KM) także w wersji z fabryczną instalacją gazową. Współpraca z LPG nie wymaga od użytkownika szczególnej troski.

Używany Opel Astra J – silniki Diesla

Wysokoprężne Astry wykorzystują silniki opracowane m.in. przez Fiata i Isuzu. Od włoskiego producenta pochodzą udane jednostki 1.3 CDTI (95 KM) i 2.0 CDTI (w Fiatach nazywają się MultiJet). Szczególnej uwadze warto poświęcić ten drugi – poza bazowymi wersjami 160/165 KM występował także w odmianie biturbo o mocy aż 195 KM. Ogólnie 2-litrowe turbodiesle uchodzą za trwałe i wcale nie muszą generować znacznych kosztów napraw, jednak dobra opinia odbija się na ich wysokich rynkowych cenach. O wiele łatwiej kupić Astrę 1.7 CDTI (110/125 KM). Ten pochodzący od Isuzu silnik pod koniec produkcji (2014 r.) ustąpił miejsca wyróżniającemu się wysoką kulturą pracy 1.6 CDTI (110/136 KM). W większości turbodiesli Opel zastosował już filtr cząstek stałych. By się przekonać, czy zamontowano go w interesującym nas egzemplarzu, sprawdźmy kod w lewym dolnym rogu naklejki na słupku środkowym: auta z wartością 1.2 lub więcej nie miały DPF-u, jeśli widzimy tam 0.50 – filtr powinien być. Gdy go nie uświadczymy, najprawdopodobniej został wycięty.

Używany Opel Astra J (2009-2018) – który silnik wybrać?

Opel Astra J 1.7 CDTI
Opel wycofał produkowaną w Polsce jednostkę Isuzu (1.7 CDTI) w 2014 roku. To najpopularniejszy turbodiesel w używanych Astrach i… zupełnie wystarczający.

Używany Opel Astra J – opinie użytkowników

 Zalety 

„Zadbano o odpowiedni poziom wyciszenia. Silnika nie słychać na postoju i do prędkości 150 km/h”

„Najpotrzebniejsze przyciski umieszczono w intuicyjnych miejscach. Nie mam problemu z obsługą auta”

„1.6 Turbo płynnie oddaje moc i świetnie wkręca się w obroty. Dzięki dopracowanej konstrukcji ten silnik prawie się nie psuje”

„Zawieszenie to pewien kompromis. Jest sztywne, a zarazem komfortowe. W dodatku cicho tłumi wszelkie drogowe nierówności”

 Wady 

„Dzięki szerokim słupkom przednim w ogóle nie widać przechodniów. Trzeba mieć oczy dookoła głowy!”

„Przez system start&stop do auta muszę kupować droższy akumulator. Działanie układu irytuje”

„Astra to samochód wielki z zewnątrz i ciasny w środku. Szkoda, że zmarnowano tyle możliwej do zagospodarowania przestrzeni”

„Kompaktowy samochód, a waży ponad półtorej tony – to nie wróży dobrze dla osiągów i podzespołów auta”

Używany Opel Astra J – awaryjność, typowe usterki

W używanych Astrach sporo problemów sprawiają ręczne skrzynie biegów: mowa tu o przekładniach M32 montowanych w silnikach 1.7 CDTI i 1.4 Turbo/1.6 Turbo. Niekiedy wymagały już interwencji po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów. Problemy zwiastowały dobiegające z nich hałasy – efekt zużycia nietrwałych łożysk skrzyni. W większości turbodiesli najwyższy czas rozejrzeć się za wymianą lub regeneracją filtra DPF bądź turbosprężarki/turbosprężarek w 2.0 BiTurbo CDTI. Poza tym najsłabszy 1.3 CDTI miewa kłopoty z właściwym naciągiem łańcucha rozrządu (szczególnie, gdy właściciel nie kontrolował terminów wymiany oleju). Jeśli w Astrze 1.4 Turbo świeci się kontrolka „check engine”, uszkodzeniu uległ najprawdopodobniej kolektor ssący. Na szczęście zwykle bogate wyposażenie działa w Astrach bez zarzutu, zastrzeżenia płyną czasami w stronę szwankującego układu klimatyzacji.

OPEL Astra J Sports Tourer 2.0CDTI 165KM 6MT 2013r. DD - ZMIANA TABLIC
Nietypowe zawieszenie Astry J okazuje się odporne na niełatwą eksploatację po polskich drogach. Gorzej jest z trwałością przednich amortyzatorów.

Używany Opel Astra J – gdzie jest nr VIN?

Numer VIN odczytamy z obudowy deski rozdzielczej po lewej stronie (fot.). Tabliczka z numerem identyfikacyjnym znajduje się też na słupku środkowym lewym i na podłodze przed fotelem pasażera.

Opel Astra IV (J) numer VIN

Używany Opel Astra J – sytuacja rynkowa

Dziś bez problemu można kupić Astrę czwartej generacji za mniej niż 20 tys. zł. Będą to oczywiście mocno wyeksploatowane auta po flotach z przebiegami rzędu 200-300 tys. km. Jeśli oczekujemy ciekawszego wyposażenia i mniejszego „nalotu”, powinniśmy przygotować ok. 25-30 tys. zł. Tyle (a nawet mniej) wystarczy nawet na samochód po liftingu. Astry kombi stanowią 1/4 oferty rynkowej, reszta to w dużej mierze hatchbacki. Względem ostatnich lat znacznie urosła przewaga silników benzynowych, głównie 1.4/1.4 Turbo.

Używany Opel Astra J – podsumowanie

Jak w każdym używanym samochodzie, także kupując Astrę z drugiej ręki najprawdopodobniej nie będziemy do niej tylko „lać” paliwo i opłacać ubezpieczenie. Niemiecki kompakt ma swoje wady, które jednak tracą na znaczeniu, gdy weźmiemy pod uwagę szeroki wybór części zamiennych i obeznanie tego auta wśród mechaników. Postawmy na optymalną dla nas wersję silnikową/nadwoziową i cieszmy się z posiadania wciąż nowoczesnego samochodu kompaktowego.

Przeczytaj także opinie o innych używanych Oplach:

Używany Opel Astra III (H) i Opel Astra IV (J) – którą generację wybrać?

Używany Opel Astra V (K; od 2015 r.) – opinie użytkowników

Używany Opel Insignia I (A; 2008-2017) – opinie użytkowników

Opel Astra IV (J) 01

Opel Astra J – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 429-470/181/149-153 cm
Rozstaw osi 261-268 cm
Pojemność bagażnika htb 370-1235 l, sed 460-1010 l, kmb 500-1550 l, cab 280-750 l
Opel Astra J – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki benzynowe wolnossące)
Silnik 1.4 1.4 1.6
Pojemność 1398 cm³ 1398 cm³ 1598 cm³
Paliwo benz. benz. benz.
Maks. moc 87 KM 100 KM 115 KM
Maks. moment 130 Nm 130 Nm 155 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 15,1 s 13,9 s 11,7 s
Prędkość maks. 168 km/h 174 km/h 188 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,5 l/100 km 5,5 l/100 km 6,3 l/100 km
Opel Astra J – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki benzynowe turbodoład.)
Silnik 1.4 Turbo 1.4 Turbo 1.6 Turbo 1.6 Turbo 1.6 Turbo 2.0 Turbo (OPC)
Pojemność 1364 cm³ 1364 cm³ 1598 cm³ 1598 cm³ 1598 cm³ 1998 cm³
Paliwo benz., turbo benz., turbo benz., turbo benz., turbo benz., turbo benz., turbo
Maks. moc 120 KM 140 KM 170 KM 180 KM 200 KM 280 KM
Maks. moment 200 Nm 200 Nm 260 Nm 230 Nm 280 Nm 400 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,1 s 9,9 s 8,7 s 8,5 s 7,9 s 6,0 s
Prędkość maks. 192 km/h 202 km/h 220 km/h 221 km/h 230 km/h 250 km/h
Śr. zużycie paliwa 5,9 l/100 km 5,9 l/100 km 5,9 l/100 km 6,8 l/100 km 6,6 l/100 km 8,1 l/100 km
Opel Astra J – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki Diesla do 130 KM)
Silnik 1.3 CDTI 1.6 CDTI 1.7 CDTI 1.7 CDTI 1.7 CDTI
Pojemność 1248 cm³ 1598 cm³ 1686 cm³ 1686 cm³ 1686 cm³
Paliwo turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel turbodiesel
Maks. moc 95 KM 110 KM 110 KM 125 KM 130 KM
Maks. moment 190 Nm 300 Nm 260 Nm 280 Nm 300 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 14,5 s 12,0 s 12,6 s 11,5 s 10,6 s
Prędkość maks. 175 km/h 186 km/h 181 km/h 195 km/h 198 km/h
Śr. zużycie paliwa 4,1 l/100 km 3,7 l/100 km 4,5 l/100 km 4,5 l/100 km 4,3 l/100 km
Opel Astra J – dane techniczne, osiągi, spalanie (silniki Diesla od 130 KM)
Silnik 1.6 CDTI 2.0 CDTI 2.0 CDTI 2.0 BiTurbo CDTI
Pojemność 1598 cm³ 1956 cm³ 1956 cm³ 1956 cm³
Paliwo turbodiesel turbodiesel turbodiesel diesel biturbo
Maks. moc 136 KM 160 KM 165 KM 195 KM
Maks. moment 320 Nm 350 Nm 350 Nm 400 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,3 s 9,0 s 9,0 s 7,8 s
Prędkość maks. 200 km/h 215 km/h 215 km/h 226 km/h
Śr. zużycie paliwa 3,9 l/100 km 4,9 l/100 km 4,9 l/100 km 5,1 l/100 km

Używany Opel Astra J – galeria

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

18 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji