PoradyPoradyOsłona przeciwsłoneczna skrywa pewną funkcję. Na pewno o niej nie wiedziałeś

Osłona przeciwsłoneczna skrywa pewną funkcję. Na pewno o niej nie wiedziałeś

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawy z przydatnego udogodnienia, jakie mają osłony przeciwsłoneczne w autach. Co to za ukryta funkcja?

Osłona przeciwsłoneczna może się wydawać elementem banalnym i nieistotnym, ale w praktyce trudno sobie bez niej wyobrazić codzienną jazdę samochodem. Do tej pory nie wymyślono skuteczniejszego, a jednocześnie prostszego i bardziej niezawodnego sposobu na zasłonięcie oczu przed oślepiającym słońcem. Wystarczy odchylić osłonkę i ustawić ją pod odpowiednim kątem, a dla poprawy komfortu jazdy w pogodny dzień warto jeszcze np. założyć okulary przeciwsłoneczne.

Większość kierowców zdaje sobie przy tym sprawę, że praktycznie każdą osłonę przeciwsłoneczną w aucie można odpiąć z prawej strony i przechylić w taki sposób, by zasłoniła górną część bocznej szyby. Ten element zachowuje tym samym niezbędne możliwości w zakresie regulacji także gdy chcemy się zasłonić przed słońcem świecącym z boku. Niektórym kierującym, zwłaszcza słusznego wzrostu, może ona jednak nie wystarczyć, gdyż część szyby (bliżej środkowego słupka) najprawdopodobniej zostanie odsłonięta, a słońce będzie świeciło akurat na głowę kierowcy. Na szczęście i na to jest sposób, i to nie wymagający dokupowania akcesoryjnych przedłużeń osłon przeciwsłonecznych. Wystarczy sprawdzić, czy fabryczna osłona w naszym aucie wyposażona jest w przydatną funkcję, o której wielu właścicieli nie ma pojęcia. Co to takiego?

Ukryta funkcja osłony przeciwsłonecznej. Naprawdę się przydaje!

W niektórych modelach aut osłony przeciwsłoneczne można nie tylko rozkładać i odpinać. Posiadają też funkcję wzdłużnego przesuwania na wbudowanym pręcie, co pozwoli zakryć niemal całą górną część bocznej szyby, aż do środkowego słupka. Aby to zrobić, wystarczy ją przeciągnąć w prawą stronę. Wydłużona osłona przyda się też np. gdy słońce mocno świeci z okolic środkowego lusterka.

Ukryta funkcja osłony przeciwsłonecznej 2
Przesuwanych osłon nie znajdziemy we wszystkich autach. Na pewno nie warto próbować ich przedłużać na siłę.

Warto jednak zaznaczyć, że tego typu osłony nie są stosowane we wszystkich samochodach. Nic nie zaszkodzi jednak sprawdzić, czy nie ma jej w naszym aucie. Nie przesadzajmy jednak z używaniem siły, bo można łatwo ją uszkodzić: przyjmijmy, że jeśli osłona nie przesuwa się pod lekkim naporem, to nie ma wbudowanej tej funkcji. Z opinii użytkowników wynika, że to przydatne rozwiązanie znajdziemy w wielu samochodach amerykańskich – nawet w modelach dość leciwych.

Polecamy również:

Warto znać tą ukrytą funkcję pasów bezpieczeństwa. Może ocalić życie!

Ukryte funkcje lusterek auta. Jak z nich korzystać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji