PoradyPoradyUkryte funkcje lusterek auta. Czy wiesz, jak z nich korzystać?

Ukryte funkcje lusterek auta. Czy wiesz, jak z nich korzystać?

Naszpikowane elektroniką auta mają wiele funkcji, z których kierowca, jeżeli nie czytał instrukcji obsługi, nawet nie zdaje sobie sprawy. Dwie z nich dotyczą lusterek.

Lusterka są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Kiedyś były ustawiane ręcznie. Teraz, nawet w tańszych pojazdach regulacja jest zwykle elektryczna. To duże udogodnienie. Na czas parkowania przy wysokich krawężnikach przestawienie lusterka może istotnie obniżyć ustawienie auta blisko krawężnika, a jednocześnie bez ryzyka uszkodzenie felgi czy opony.

Aby ułatwić przeprowadzenie takiego manewru w niektórych modelach prawe lub oba lusterka mogą automatycznie obniżać swoje położenie po włączeniu biegu wstecznego. Z jednej strony jest to plus, a z drugiej minus – nie zawsze takie obniżenie jest korzystne. W niektórych sytuacjach, np. parkowania na płaskim parkingu pod supermarketem, znacznie korzystniej jest mieć kontrolę nad całą przestrzenią za pojazdem niż w lusterku oglądać koło jadące wzdłuż linii.

Takie rozwiązanie można spotkać m.in. w wielu modelach grupy Volkswagena, BMW czy niektórych Fordach, Oplach oraz modelach grupy PSA. Kluczowy jest nie tylko model i czas jego produkcji, ale również konfiguracja – rozwiązanie mogło być montowane do droższych wersji, np. mających moduł komfortu obsługujący także elektrycznie regulowane fotele z pamięcią położenia.

Jak wlaczyc obnizanie lusterkaUstawianie sposobu działania tego systemu zależy od marki, a nawet modelu. Zazwyczaj prawe lusterko będzie się obniżało, jeżeli podczas cofania mamy przestawiony selektor ustawiania lusterek na prawe lusterko. Jeżeli ustawimy go w położenie do regulacji lewego lusterka – prawe lusterko nie zmieni swojego położenia podczas cofania. Kto nie chce w BMW korzystać z tej funkcji, musi przestawić przycisk do wybierania lewego i prawego lusterka na lewą stronę.

Redakcja poleca: Przycisk Auto w samochodzie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Nie zawsze dolne położenia lusterka można regulować. W niektórych autach automatycznie przestawia się ono w punkt ustalony przez producenta. Z kolei w modelach grupy PSA do zaprogramowania lusterka wystarczy włączyć silnik, wybrać bieg wsteczny i ustawić położenia obu lusterek. Zostanie ono odtworzone, jeżeli ponownie włączymy bieg wsteczny, a wcześniej selektor ustawiania lusterek przełączymy w pozycję lewego lub prawego lusterka.

Synchroniczne przestawianie lusterek

W samochodach grupy Volkswagena konstruktorzy poszli krok dalej i wprowadzili funkcję synchronicznego przestawiania lusterek. W teorii ma to pozwolić na szybkie zwiększenie kąta widzenia poprzez możliwość ręcznego przestawienia obu lusterek bardziej na zewnątrz czy ułatwić kontrolę linii parkingowych poprzez szybkie przestawienie obu lusterek w dół. Funkcję można włączyć lub wyłączyć z menu komputera pokładowego.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji