PoradyPrzycisk, pokrętło lub suwak Bass w aucie. Do czego służy?

Przycisk, pokrętło lub suwak Bass w aucie. Do czego służy?

Większość modeli aut ma pokrętło lub przycisk z napisem Bass. Warto wiedzieć do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać.

Zdecydowana większość kierowców nie przeczytała instrukcji obsługi swojego pojazdu lub zamontowanego w aucie radioodtwarzacza. W rezultacie metodą prób i błędów, a zdarza się, że i w przypadkowy sposób poznają funkcje – nierzadko istotne.

Do jednej z nich można zaliczyć tą, która kryje się za przyciskiem, pokrętłem lub suwakiem na ekranie, który jest opisany funkcją Bass. Służy on do regulacji, a więc podbijania lub ściszania niskich tonów, czyli tzw. bassów.

Przycisk Bass - co to jestPrzydaje się to, gdy barwa dźwięku jest nienaturalnie niska czy wręcz dudniąca. Zmniejszenie natężenia basu może poprawić jakość dźwięku np. w sytuacji, gdy siła sygnału radiowego jest niewielka lub plik audio został mocno skompresowany. W takich sytuacjach ryzyko zniekształceń dźwięku jest znaczne.

Redakcja poleca: Przycisk Mute w aucie. Do czego służy ta funkcja i jak z niej korzystać?

Ręczne podbicie lub ograniczenie basów przydaje się, gdy chcemy słuchać muzyki lub audycji radiowych – mowa ludzka z mocno podbitym basem staje się nienaturalna.

Suwak BassZdarza się, że zmniejszenie basu redukuje zakres nieprzyjemnych rezonansów wnętrza czy brzęczenie elementów. Dotyczy to zwłaszcza aut, które mają głośnik niskotonowy, tzw. subwoofer, ukryty w bagażniku lub pod fotelem.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji