PoradyPoradyPrzycisk Lock w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego...

Przycisk Lock w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

W kabinach wielu modeli samochodów można znaleźć przycisk z napisem Lock. Warto wiedzieć, do czego służy i jak z niego korzystać, bo czasem można uszkodzić auto!

Samochody są wyposażone w wiele różnych funkcji. Niektóre z nich aktywuje się przyciskiem z napisem Lock. Jego działanie nie w każdym modelu jest takie samo.

Przycisk Lock w aucie - do czego sluzy

Lock to po angielsku zamek, blokada lub rygiel. Za typowe działanie przycisku Lock można uznać ryglowanie lub odblokowywanie drzwi poprzez siłowniki centralnego zamka.

Redakcja poleca: Przycisk Auto w samochodzie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Zdarza się, że funkcja Lock służy do aktywacji blokady elektrycznego otwierania szyb w tylnych drzwiach. Zwykle korzystają z niej rodzice, którzy nie chcą, żeby dzieci samodzielnie otwierały szyby.

Tryb lock napedu 4x4W niektórych samochodach z napędem na cztery koła, bez względu na to, czy jest on stały czy dołączany, można znaleźć przycisk, przełącznik lub pokrętło z napisem Lock. W zależności od konstrukcji pojazdu jego wciśnięcie może spowodować zablokowanie centralnego mechanizmu różnicowego, wywołać maksymalne spięcie sprzęgła międzyosiowego lub zablokować dyferencjał jednej osi (zwykle tylnej).

Z blokowania napędu można korzystać wyłącznie na nawierzchni o bardzo obniżonej przyczepności – szutrze, piachu czy drodze w całości pokrytej śniegiem lub lodem. Spięcie napędu na suchym czy mokrym asfalcie wywoła niepotrzebne naprężenia w napędzie. W najlepszym przypadku przyspieszą one zużycie opon czy przegubów, w najgorszym – doprowadzą do urwania najsłabszego z elementów napędu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji