PoradyPrzyciski FAD i BAL w aucie. Do czego służą te funkcja i...

Przyciski FAD i BAL w aucie. Do czego służą te funkcja i jak z niej korzystać?

W niektórych pojazdach znajduje się przycisk z napisem FAB i BAL. Warto wiedzieć, do czego służy oraz jak i kiedy z niego korzystać.

Do każdego samochodu dołączana jest instrukcja obsługi. Wielu kierowców nie zadaje sobie jednak trudu jej przeczytania. Jeżeli nie zna sposobu działania danego elementu wyposażenia, stara się znaleźć odpowiedź w internecie, wpisując np. frazę do czego służy przycisk FAD lub BAL.

W zależności od typu systemu audio można spotkać się z jednym przyciskiem z napisem FAB/BAL, osobnymi przyciskami FAD oraz BAL lub zakładkami w menu systemu audio z pozycjami FAD i BAL.

Warto wiedzieć: Przycisk Dark w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

FAD to skrót od angielskiego słowa Fader. Odpowiada za rozkład siły dźwięku między przednimi i tylnymi głośnikami (jeżeli te są zamontowane w danym aucie). Ustawienie dodatniego parametru FAD zwykle powoduje zwiększenie siły dźwięku płynących z przednich głośników i wyciszenie tylnych. Z kolei ujemny FAD zwiększa głośność z tyłu, a zmniejsza z przodu. BAL to skrót od angielskiego słowa Balance. Ta funkcja pozwala na zmianę balansu radia, czyli wyregulowanie natężenia dźwięku po lewej i prawej stronie pojazdu. 

Przyciski FAD i BAL pozwalają więc na optymalne dostrojenie rozkładu dźwięku w pojeździe. Niektórzy wolą, jak tylne głośniki grają bardziej intensywnie od przednich. Z kolei gdy jedziemy w nocy, scenę muzyczną można tak dostroić, by dźwięk płynął wyłącznie z głośnika w drzwiach kierowcy. Ułatwi to pozostałym podróżnym spanie podczas jazdy.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji