PoradyPrzyciski FAD i BAL w aucie. Do czego służą te funkcja i...

Przyciski FAD i BAL w aucie. Do czego służą te funkcja i jak z niej korzystać?

W niektórych pojazdach znajduje się przycisk z napisem FAB i BAL. Warto wiedzieć, do czego służy oraz jak i kiedy z niego korzystać.

Do każdego samochodu dołączana jest instrukcja obsługi. Wielu kierowców nie zadaje sobie jednak trudu jej przeczytania. Jeżeli nie zna sposobu działania danego elementu wyposażenia, stara się znaleźć odpowiedź w internecie, wpisując np. frazę do czego służy przycisk FAD lub BAL.

W zależności od typu systemu audio można spotkać się z jednym przyciskiem z napisem FAB/BAL, osobnymi przyciskami FAD oraz BAL lub zakładkami w menu systemu audio z pozycjami FAD i BAL.

Warto wiedzieć: Przycisk Dark w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

FAD to skrót od angielskiego słowa Fader. Odpowiada za rozkład siły dźwięku między przednimi i tylnymi głośnikami (jeżeli te są zamontowane w danym aucie). Ustawienie dodatniego parametru FAD zwykle powoduje zwiększenie siły dźwięku płynących z przednich głośników i wyciszenie tylnych. Z kolei ujemny FAD zwiększa głośność z tyłu, a zmniejsza z przodu. BAL to skrót od angielskiego słowa Balance. Ta funkcja pozwala na zmianę balansu radia, czyli wyregulowanie natężenia dźwięku po lewej i prawej stronie pojazdu. 

Przyciski FAD i BAL pozwalają więc na optymalne dostrojenie rozkładu dźwięku w pojeździe. Niektórzy wolą, jak tylne głośniki grają bardziej intensywnie od przednich. Z kolei gdy jedziemy w nocy, scenę muzyczną można tak dostroić, by dźwięk płynął wyłącznie z głośnika w drzwiach kierowcy. Ułatwi to pozostałym podróżnym spanie podczas jazdy.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji