Do czego sluzy przycisk Auto

Wiele lepiej wyposażonych aut ma przycisk Auto na konsoli środkowej. Do czego służy przycisk Auto w klimatyzacji samochodu i jak z niego korzystać?

Jednym z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia nowych i używanych samochodów jest klimatyzacja. Najprostszym rozwiązaniem jest klimatyzacja ręczna, czyli schładzacz. W tym rozwiązaniu kompresor klimatyzacji działa ze stałą mocą, a pożądaną temperaturę w kabinie uzyskuje się poprzez równoległe zwiększanie dopływu ciepłego powietrza oraz odpowiednie regulowanie siły i kierunku nawiewu – wszystkie czynności kierowca musi wykonać samodzielnie.

Przycisk Auto w samochodzie
Po wciśnięciu przycisku Auto sterownik klimatyzacji bierze na siebie utrzymanie zadanej przez kierowcę temperatury, a także regulację siły i kierunku nawiewu.

Nieco bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem jest klimatyzacja półautomatyczna. W tym przypadku elektronika może pozwolić na ustawienie konkretnej temperatury wewnętrznej (np. 22 stopni Celsjusza). Jest ona utrzymywana przez elektronikę, która kontroluje pracę kompresora klimatyzacji. Kierowca musi regulować siłę i kierunek nawiewu.

Najbardziej wyrafinowanym rozwiązaniem jest klimatyzacja automatyczna. Jej obecność zdradza przycisk Auto na konsoli środkowej. Po naciśnięciu przycisku Auto elektronika w pełni kontroluje kierunek, siłę nadmuchu oraz temperaturę w powietrza w kabinie, by jak najszybciej uzyskać oraz podtrzymać temperaturę ustawioną przez kierowcę pokrętłem do regulacji temperatury.

Pokretla tryb Auto
W azjatyckich modelach można spotkać osobne tryby automatyczne dla siły nawiewu oraz kierunku tłoczonego powietrza.

Niektóre azjatyckie modele mają osobne tryby Auto dla regulacji siły nawiewu oraz regulacji kierunku nawiewu. To ukłon w stronę kierowców, którzy np. lubią mieć ustawiony nadmuch powietrza wyłącznie na twarz, stopy czy przednią szybę.

Z kolei w europejskich autach można spotkać tryby Auto Soft, Auto Normal/Comfort, Auto Fast – korzystnie z nich powoduje odpowiednio zmniejszenie i zwiększenie ustawianej przez komputer siły nawiewu, co wydłuża lub skraca czas nagrzewania wnętrza, ale zmniejsza lub zwiększa hałas pracującej dmuchawy.

Przycisk Soft i Fast
Dodatkowe przyciski lub tryby pracy Soft i Fast również włączają w pełni automatyczny tryb pracy wentylacji tylko ze zmniejszoną lub zwiększoną siłą nawiewu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj