PoradyPoradyPrzycisk Dark w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego...

Przycisk Dark w aucie. Do czego służy, jak i kiedy z niego korzystać?

W kokpitach niektórych aut można spotkać przycisk Dark. Warto wiedzieć, do czego służy i jak z niego korzystać, bo podnosi komfort i bezpieczeństwo.

Natura przystosowała ludzkie oko do działania w różnych, nawet skrajnych warunkach oświetleniowych. Problem w tym, że adaptacja wzroku do ciemności nie przebiega szybciej – pełne przystosowanie się narządu wzroku do ciemności może zająć nawet godzinę, natomiast adaptacja do dużej ilości światła – najwyżej kilka minut. Nawet jeżeli te liczby byłyby różne dla osób w różnym wieku czy z różną sprawnością oczu, pokazują, z jak wielką dysproporcją mamy do czynienia.

Redakcja poleca: Przycisk PTY w aucie. Do czego służy, kiedy i jak z niego korzystać?

Jeżeli jedziemy autem w nocy, powinniśmy dołożyć starań, by w kabinie było możliwie ciemno. W tym celu warto do minimum ograniczyć podświetlenie kokpitu. Nawet w takiej sytuacji pracują wyświetlacze radia czy systemu multimedialnego. Dla własnego dobra warto je wyłączyć. Jeżeli ekrany wydają się nam ciemne lub czarne, nie oznacza to, że nie emitują światła. Po ich wyłączeniu zauważymy, że nasz wzrok lepiej skupia się na drodze – widzimy ją lepiej, a do tego jesteśmy w mniejszym stopniu rozpraszani bodźcami świetlnymi z wnętrza auta.

Do czego sluzy przycisk DarkW niektórych samochodach ekrany można wygasić w menu systemu multimedialnego czy radia. Niektóre modele mają jednak do tego znacznie wygodniejsze przyciski, które są opisane słowem Dark.

Dark, czyli z angielskiego ciemność, oznacza, że po wciśnięciu przycisku ekran radia czy stacji multimedialnej zostanie zupełnie wyłączony. W zależności od marki czy modelu sprzętu, włączy się on po ponownym naciśnięciu przycisku, użyciu jednej z funkcji urządzenia lub dotknięcia jego ekranu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji