NowościAktualnościMają więcej funkcji niż Google Maps. Skorzystaj z tych map w trasie

Mają więcej funkcji niż Google Maps. Skorzystaj z tych map w trasie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ile przydatnych informacji zawierają mapy udostępniane przez GDDKiA. Teraz w dodatku zyskały nową, bardzo przydatną funkcję.

Kierowcy na dobre przywykli do wyruszania w dalszą drogę z włączoną nawigacją. Obecnie mało kto już korzysta z osobno dokupowanych systemów nawigacyjnych, a nawet tych wbudowanych w samochód. W rzeczywistości najlepiej sprawdzają się darmowe aplikacje nawigujące na smartfony, które posiadają najbardziej aktualne dane dotyczące natężenia ruchu czy stanu prac drogowych, a przez to potrafią na bieżąco korygować trasy dojazdu, np. omijając popołudniowe korki lub zamknięte ulice. Prym w tym zakresie wiodą bez wątpienia Mapy Google, choć kierowcy z powodzeniem korzystają też z innych nawigacji na smartfona.

Mapa GDDKiA. Mało znana, a przydatna

Nie każdy zdaje sobie sprawę z innego udogodnienia, jakie serwuje kierowcom Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2021 roku udostępniana jest bowiem interaktywna mapa GDDKiA, która w praktyce okazuje się doskonałym narzędziem uzupełniającym dla kierowców, zwłaszcza tych często wyjeżdżających w dalekie trasy. Z Mapy GDDKiA można bowiem podglądać aktualne utrudnienia drogowe (wynikające z robót drogowych, jak i wypadków), sprawdzić lokalizacje MOP-ów, przejść granicznych, miejsc poboru opłat na płatnych autostradach, węzłów na drogach szybkiego ruchu i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki tym danym można zawczasu lepiej zaplanować trasę, zwłaszcza gdy wybieramy się w nią „elektrykiem”. Bywają też przydatne podczas codziennych dojazdów np. do pracy.

Informacje pogodowe w mapach GDDKiA

Teraz Mapy GDDKiA otrzymały nową funkcję, której próżno szukać w innych aplikacjach nawigujących. Jest to widżet pogodowy, który zawiera rozbudowane informacje na temat warunków atmosferycznych w danym rejonie. Dostarczane są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, co daje gwarancję ich aktualności („odświeżane” są co 2 godziny). W mapie GDDKiA można przebierać wśród danych z 60 stacji pomiarowych, które zawierają m.in. aktualną temperaturę, wilgotność, sumę opadów, prędkość i kierunek wiatru czy ciśnienie. Dzięki nim kierowca zawczasu może przygotować się na trudne warunki pogodowe, jakie z pewnością napotka po drodze. Mapa GDDKiA dostępna jest pod adresem drogi.gddkia.gov.pl.

Mapy GDDKiA
Warunki pogodowe w mapach GDDKiA (fot. drogi.gddkia.gov.pl)

W razie potrzeby kierowca może jeszcze sprawdzić aktualny stan ostrzeżeń drogowych na interaktywnej mapie ze strony meteo.imgw.pl. Dowie się z niej więcej na temat m.in. zagrożeń drogowych (obecnych i prognozowanych) w konkretnej części kraju. Mogą one dotyczyć np. oblodzenia dróg czy wezbrań rzek.

Redakcja poleca:

Jak wyznaczyć trasę w Google Maps?

Jakie zmiany niedługo trafią do Google Maps?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji