PoradyPoradyPrzycisk AF w aucie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Przycisk AF w aucie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

W wielu pojazdach znajdziemy przycisk opisany jako AF. Jeżeli nie występuje, to włączenie tej funkcji jest możliwe z menu radia. Do czego służy AF i jak z niej korzystać?

Radio jest elementem wyposażenia nawet najtańszych samochodów. To elektroniczne urządzenie ma więcej funkcji niż jedynie wyszukiwanie stacji radiowych, odbieranie ich czy odtwarzanie muzyki z płyt lub pamięci USB.

Praktycznie każdy odbiornik jest wyposażony w funkcję AF (od Alternate Frequency). Jej celem jest automatyczne przełączanie się na odbiór z najsilniejszego nadajnika dla nastawionej stacji FM. Zwykle przełączanie na alternatywną częstotliwość odbywa się płynnie, ale w wyjątkowych przypadkach znalezienie silnego nadajnika może wymagać przeszukania całego pasma. Z kolei gdy daną stację mamy zaprogramowaną pod jednym z przycisków preselekcji, funkcja AF może nie zmienić nadajnika – nawet gdy funkcja aktywnej zmiany częstotliwości będzie aktywna. By poznać szczegóły działania naszego radia warto zapoznać się z instrukcją jego obsługi lub instrukcją obsługi pojazdu, jeżeli jest to radio fabryczne.

Redakcja poleca: Przycisk Auto w samochodzie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Z podręcznika dowiemy się też, jak włączyć i wyłączyć funkcję AF. Zwykle, gdy na przednim panelu radia znajduje się przycisk AF, wystarczy go wcisnąć. Gdy go nie ma, włączania funkcji AF trzeba poszukać w menu radia lub po prostu systemie multimedialnym samochodu.

Dlaczego automatyczna aktualizacja częstotliwości radiowej jest istotna? Wynika to ze sposobu nadawania. Przykładowo – w województwie zachodniopomorskim popularne rafio RMF FM jest dostępne na częstotliwościach 89,3 (Koszalin), 91,3 (Łobez), 96,4 (Białogard), 96,6 (Wałcz), 101,2 (Świnoujście), 104,9 (Koszalin) oraz 106,7 (Szczecin). Gdy radio ma włączoną funkcję AF, nie musimy żmudnie skanować całego pasma czy ręcznie szukać alternatywnej częstotliwości. Elektronika zrobi to za nas.

17 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji