PoradyPoradyPrzycisk AF w aucie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Przycisk AF w aucie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

W wielu pojazdach znajdziemy przycisk opisany jako AF. Jeżeli nie występuje, to włączenie tej funkcji jest możliwe z menu radia. Do czego służy AF i jak z niej korzystać?

Radio jest elementem wyposażenia nawet najtańszych samochodów. To elektroniczne urządzenie ma więcej funkcji niż jedynie wyszukiwanie stacji radiowych, odbieranie ich czy odtwarzanie muzyki z płyt lub pamięci USB.

Praktycznie każdy odbiornik jest wyposażony w funkcję AF (od Alternate Frequency). Jej celem jest automatyczne przełączanie się na odbiór z najsilniejszego nadajnika dla nastawionej stacji FM. Zwykle przełączanie na alternatywną częstotliwość odbywa się płynnie, ale w wyjątkowych przypadkach znalezienie silnego nadajnika może wymagać przeszukania całego pasma. Z kolei gdy daną stację mamy zaprogramowaną pod jednym z przycisków preselekcji, funkcja AF może nie zmienić nadajnika – nawet gdy funkcja aktywnej zmiany częstotliwości będzie aktywna. By poznać szczegóły działania naszego radia warto zapoznać się z instrukcją jego obsługi lub instrukcją obsługi pojazdu, jeżeli jest to radio fabryczne.

Redakcja poleca: Przycisk Auto w samochodzie. Do czego służy? Jak z niego korzystać?

Z podręcznika dowiemy się też, jak włączyć i wyłączyć funkcję AF. Zwykle, gdy na przednim panelu radia znajduje się przycisk AF, wystarczy go wcisnąć. Gdy go nie ma, włączania funkcji AF trzeba poszukać w menu radia lub po prostu systemie multimedialnym samochodu.

Dlaczego automatyczna aktualizacja częstotliwości radiowej jest istotna? Wynika to ze sposobu nadawania. Przykładowo – w województwie zachodniopomorskim popularne rafio RMF FM jest dostępne na częstotliwościach 89,3 (Koszalin), 91,3 (Łobez), 96,4 (Białogard), 96,6 (Wałcz), 101,2 (Świnoujście), 104,9 (Koszalin) oraz 106,7 (Szczecin). Gdy radio ma włączoną funkcję AF, nie musimy żmudnie skanować całego pasma czy ręcznie szukać alternatywnej częstotliwości. Elektronika zrobi to za nas.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

17 KOMENTARZE

  1. Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz. AF służy do tego by mając zaprogramowaną stację np. RMF FM na 88,20 a jedziemy w trasę to żeby zmieniał częstotliwość jak znajdzie tą samą stację na innej częstotliwości z silniejszym sygnałem czyli np. w Krakowie masz 96,00 mimo, że samemu niczego nie ustawiałeś. Niestety od dawna jest z tym problem i kompletnie się to nie sprawdza bo stacje ogólnopolskie nadają lokalnie inne audycje i przeskakując z Kieleckiego 88,20 na 96,00 możesz nagle zacząć słuchać zupełnie czego innego w ramach tej samej stacji. Żeby było ciekawiej tylko w zasadzie RMF FM ma taki zasięg że da się słuchać cały czas stacji i nie gubi zasięgu bo inne ogólnopolskie stacje zwykle gubią zasięg w małych wioskach. A jak wyłączysz AF to wtedy RMF FM masz cały czas na częstotliwości bazowej. To gwarantuje, że cały czas słuchasz tego samego dopóki nie zgubi zasięgu.

    • To nie debilizm tylko kwestia zasięgu na zakresie UKF max 50-60 km a w samochodzie może być mniej. Więc trzeba gęsto nastawiać nadajników by zapewnić pokrycie kraju. Więc muszą pracować na różnych częstotliwościach by wzajemnie się nie zakłócały.

  2. FM w PL to kompletne dno. W większych miastach sygnał ok ale na wiochach syf kiła i mogiła i gówno daje to AF po mojemu Auto Focus czyli automatyczne dostrajanie. Być może Auto frequency też tak oznaczają xuj wie ale jedno jest pewne nawet w mojej mieścinie 80km od Wrocławia rafio eska xujowo łapie bo jak xujowy kraj to xujowe wszystko

  3. A ja w swoim Fordzie nie mam ani instrukcji obsługi pojazdu, ani radia. Ford karze te instrukcje ściągnąć online. Kpiny. W ustawieniu radia pomógł mi film na YouTube.

  4. Dziwię się ministerstwu i KRiT że nie potrafią pomyśleć stacje ogulno krajowe tak jak RMF FM czy inne stacje które nadają na całą Polskę nie mogą mieć jednej częstotliwości ba można podzielić dolny zakres lub górny dla stacji które są na całą Polskę a 2a cześć pasma na stacje regionalne na dane Województwo i miasto czy to tak skomplikowane? Może chociaż na DAB+ zrobią taki porządek? Byłoby wskazane ?

  5. Krytyka z poziomu kogoś kto nie ma pojęcia o radiotechnice.zasieg na UKF to max 80_100 km.przy nadajniku dużej mocy(10kw)stacje jak eski i to nadają w ogóle z mala mocą (ok 1 kw)przeważnie w miastach ,lokalny nadajnik i mały zasięg,max 30 km.wiec nie ma co zwalać na gówniany kraj itp .trzeba mieć pojęcie lub się kogoś zapytać kto się na tym zna.malolaty dyslektyczne sram xsam xuj itpam powinny się nie wymadrzac,tylko słuchać dalej swoich mozgotrzepow FM na 10000000watowych (bo tak na nich jest napisane) boomboxach zasilanych z baterii

  6. Nie słucham radia w aucie, no polskie radio to głównie reklamy, gadanina, polityka i disco z pola… Słucham swojej kolekcji płyt na MP3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji