PoradyTwoje auto może być rakotwórcze! Na szczęście są sposoby, by uniknąć zagrożenia

Twoje auto może być rakotwórcze! Na szczęście są sposoby, by uniknąć zagrożenia

Do wytworzenia elementów pojazdu używane są różne materiały, rozpuszczalniki i barwniki. Badania wykazują, że nie wszystkie są obojętne dla naszego organizmu. Niektóre z nich mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów!

Niemal każdy pojazd to przeszło tona różnych związków chemicznych. Zdecydowana większość z nich ma formę ciała stałego. Nie można zapominać, że samochód poniekąd ma też formę… gazową. Lotne frakcje, które wydzielają się z elementów pojazdu, witają nas już w momencie otwarcia drzwi – odbieramy je jako zapach. Przez całą podróż wdychamy wszystko, co uwalnia się z materiałów użytych do wykonania elementów pojazdu. Drogą ich przenikania do naszego organizmu mogą być też skóra i układ pokarmowy. Natężenie zapachu jest szczególnie wysokie w dwóch sytuacjach – gdy pojazd jest nowy lub jego wnętrze zostało mocno nagrzane przez słońce.

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Portal Dailymail.co.uk podał, że według najnowszych badań – przeprowadzonych przez naukowców z Harvard University oraz Beijing Institute of Technology – lubiany przez wielu kierowców zapach nowego pojazdu może mieć działanie rakotwórcze.

Nowe auto

Stężenie formaldehydu potrafiło o 35% przekroczyć obowiązujące w Chinach limity, natomiast aldehydu octowego – aż o 61%. Oba związki są uważane za rakotwórcze. Kontakt z aldehydem octowym może sprzyjać rozwojowi białaczki czy raka jamy nosowej czy zatok. Z kolei formaldehyd w badaniach przeprowadzonych na szczurach okazał się czynnikiem wywołującym guzy w jamie nosowej. W ocenie badaczy już 30-minutowy pobyt w samochodzie oznacza ekspozycję na potencjalnie niebezpieczną dawkę. Łącznie skontrolowano wnętrze samochodu stojącego przez 12 dni z rzędu na zewnątrz na obecność 20 związków.

Co ciekawe, ogólne wnioski okazały się zbieżne z wyciągniętymi przez naukowców z University of California, którzy w 2021 roku bili na alarm, że zaledwie 20 minut w aucie może spowodować niebezpiecznie wysoki poziom ekspozycji na benzen oraz formaldehyd.

Jak ograniczyć kontakt ze szkodliwymi związkami? Można pokusić się o wietrzenie pojazdu – ruszanie z otwartymi szybami, a podczas jazdy okresowe wpuszczanie świeżego powietrza przez otwarte szyby.

Warto pamiętać, że na kontakt z formaldehydem nie jesteśmy narażeni nie tylko w nowych samochodach. Jest on używany m.in. do produkcji materiałów wykończeniowych – w tym płyt wiórowych, paździerzowych, klejów, farb i lakierów. W efekcie na kontakt z tym związkiem jesteśmy narażeni zarówno w kamperze, jak i mieszkaniu. Z obecnością tego szkodliwego związku w naszym otoczeniu można próbować walczyć na dwa sposoby – jednym z nich jest regularne wietrzenie wszelkich przestrzeni zamkniętych, drugim – przepuszczanie powietrza przez oczyszczacz z filtrem węglowym.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji