PoradyPoradyDarmowe auto zastępcze z OC sprawcy. Jak długo przysługuje, jak uzyskać?

Darmowe auto zastępcze z OC sprawcy. Jak długo przysługuje, jak uzyskać?

Nawet niewielka kolizja może oznaczać, że auto nie będzie mogło poruszać się po drogach. Nie każdy jednak wie, że poszkodowanemu przysługuje darmowe auto zastępcze z polisy OC sprawcy. Warto wiedzieć, co zrobić, by otrzymać samochód zastępczy.

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Część z nich kończy się na tyle istotnymi uszkodzeniami pojazdów, że nie mogą one legalnie i na własnych kołach dojechać do serwisu. I wcale nie chodzi tu o przypadki urwania koła, pogięcia zawieszenia czy wycieków płynów eksploatacyjnych. Wystarczy, że uszkodzeniu ulegnie oświetlenie lub krawędzie połamanych lub zgiętych elementów staną się ostre, pojazd powinien na lawecie trafić do serwisu na naprawę.

Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, uczestnicy zdarzenia po spisaniu oświadczenia o przebiegu kolizji rozjeżdżają się w swoich kierunkach. Mimo wszystko warto zastanowić się, czy nie wezwać lawety – w przypadku spotkania z policją próby jazdy autem, które nie spełnia prawnych wymogów, może zakończyć się mandatem i zakazem dalszej jazdy. Samo wezwanie lawety do stłuczki lub wypadku jest bezpłatne. Nawet nie trzeba się w tej sprawie kontaktować z ubezpieczycielem sprawcy. Bardzo często nasz ubezpieczyciel oferuje holowanie, jeżeli nasz pojazd zostanie uszkodzone z czyjejś winy.

Jak otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

Warto również pamiętać, że można również uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy. I nie jest to wyjątek czy miły gest, a konieczność. Istotą polisy OC jest pokrycie szkód, jakie działania sprawcy wyrządzą poszkodowanemu. A doprowadzając do uszkodzenia naszego auta może zmusić nas do korzystania z taksówek, auta z wypożyczalni czy środków komunikacji zbiorowej oraz ponoszenia związanych z tym kosztów.

O odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela sprawcy można ubiegać się bezpośrednio po spisaniu oświadczenia, w którym sprawca przyzna się do winy. Kluczową składową likwidacji szkody jest naprawa uszkodzonego pojazdu. Może ograniczać się do wymiany i lakierowania uszkodzonych elementów nadwoziowych, jak również poważniejszych napraw powypadkowych. Jeżeli uszkodzonym samochodem nie możemy się poruszać i musimy wezwać na miejsce zderzenia lawetę, to samochód zastępczy z OC przysługuje poszkodowanemu od momentu zdarzenia.

Auto zastępcze na czas naprawy

Jeżeli z miejsca zdarzenia możemy odjechać na kołach, to prędzej czy później trzeba będzie odstawić pojazd do warsztatu czy lakiernika na naprawę. W takiej sytuacji samochód zastępczy przysługuje od dnia dostarczenia uszkodzonego pojazdu do naprawy do momentu przywrócenia go do stanu sprzed wypadku.

Redakcja poleca: Wypadek przy wsiadaniu albo wysiadaniu z auta. Czy działa ubezpieczenie?

Proces uzyskania samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy nie wymaga długich i trudnych działań. Pierwszy krok to kontakt z ubezpieczycielem – sprawcy lub własnym, gdy szkoda jest likwidowana w ramach procedury BLS. Szybszą drogą wydaje się jednak bezpośrednie zgłoszenie chęci otrzymania pojazdu zastępczego do ubezpieczyciela sprawcy – pominiemy w ten sposób etap kontaktowania się ze sobą przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych. Można to zrobić telefonicznie, osobiście, wypełnić formularz na stronie lub wysłać mail pod wskazany przez daną firmę adres. Istotne jest zebranie niezbędnych dokumentów (np. oświadczenia sprawcy), precyzyjne opisanie sytuacji i uszkodzeń naszego pojazdu oraz udzielenie możliwie wyczerpujących pytań na kwestie, które pojawią się w formularzu. Wyjaśnianie ewentualnych niejasności będzie oznaczało niepotrzebną stratę czasu i może wydłużyć decyzję o przyznaniu samochodu zastępczego. Klasa i rozmiar samochodu zastępczego z reguły są zbliżone do parametrów naszego auta. Jeżeli zostanie przyznany inny pojazd, to najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy nie sposób znaleźć bezpośredniego odpowiednika naszego auta lub w wypożyczalni brakuje stosowanych modeli.

Z punktu widzenia kierowcy najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie szczegółów pojazdu zastępczego bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy oraz wzięcie go z zasobów ubezpieczyciela czy firm z nim współpracujących. To najwygodniejsze rozwiązanie. Nie będziemy musieli szukać auta, ani zastanawiać się, czy zmieścimy się w budżecie lub rozliczać najmu. Ubezpieczyciel zorganizuje pojazd i ustali z kierowcą miejsce jego podstawienia. Weźmie także na siebie koszty odbioru pojazdu. Otrzymamy zwolnienie z konieczności wpłacania kaucji, limitu kilometrów czy zakazów przewożenia zwierząt lub wyjazdu za granicę. W przypadku używania auta zgodnie z przeznaczeniem nie będziemy musieli martwić się opłatami dodatkowymi czy karnymi. W przypadku uszkodzenia pojazdu zastępczego koszt ewentualnego udziału własnego w szkodzie zostanie pokryty przez ubezpieczyciela.

Samodzielne wynajęcie auta zastępczego

Teoretycznie można wypożyczyć auto, a następnie przedłożyć ubezpieczalni rachunki, ale może wydłużyć do procedurę lub zostać zakwestionowane. Dlatego ewentualny wynajem auta zastępczego na własną rękę należy poprzedzić kontaktem z ubezpieczycielem sprawcy, zgłoszeniem takiego zamiaru i ustaleniem szczegółów. Wiele ubezpieczalni ma określoną politykę w przypadku samodzielnego wynajmu aut zastępczych – w tym dotyczącą możliwości wynajmu modelu tej samej klasy oraz dobowego kosztu wynajmu. Minusem samodzielnej wymiany auta zastępczego jest konieczność zapłacenia za najem, wzięcia faktury oraz dostarczenia jej do ubezpieczyciela sprawcy.

Na jak długo wydawane są auta zastępcze z OC sprawcy?

Jeżeli nasz pojazd nie nadaje się do jazdy lub wymaga naprawy, auto zastępcze jest wydawane od momentu odholowania go lub odstawienia do warsztatu do chwili zakończenia naprawy. Innymi słowy – pojazd zastępczy może przysługiwać na cały czas likwidacji szkody.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji