Czechy flaga

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Czech, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Czechach.

Czechy – wymagane dokumenty tożsamości

Do naszego sąsiada można wjechać przy okazaniu dowodu osobistego albo paszportu, akceptowana jest też tymczasowa wersja tego dokumentu. Na terenie Czech można przebywać przez 90 dni, jeśli planujesz dłuższe wakacje, to musisz wystąpić o zgodę na pobyt.

Czechy – ubezpieczenie

W Czechach masz dostęp do podstawowej opieki medycznej (jeśli płacisz składki NFZ), dlatego przed wyjazdem postaraj się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą trzeba pokazać lekarzowi podczas wizyty. Za wejście na czeski, szpitalny oddział ratunkowy trzeba zapłacić 90 koron. Ratownictwo górskie również jest płatne, dlatego warto wykupić wcześniej dobre ubezpieczenie.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Czechy – obostrzenia covidowe

Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z koronawirusem przy wjeździe do Czech. Wśród obostrzeń nadal jest obowiązek noszenia maseczki (przynajmniej typ FFP2) w komunikacji publicznej i placówkach medycznych.

Czechy – ograniczenia prędkości

W trakcie jazdy po czeskich drogach należy zachować:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym (80 km/h z przyczepą);
  • 90 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą);
  • 130 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą).

Przed wjazdem na autostradę i drogi szybkiego ruchu, trzeba wykupić odpowiednią winietę (można to zrobić na stronie www.edalnice.cz). W Czechach obowiązuje winieta 10-dniowa, miesięczna i roczna. Kierowca musi mieć 0‰ alkoholu we krwi podczas jazdy, w przeciwnym wypadku może zostać ukarany mandatem.

Czechy – mandaty

Podstawowy taryfikator mandatów w Czechach wygląda następująco:

  • za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h można zapłacić od 1 000 do 2 500 koron;
  • za przekroczenie prędkości o 30-50 km/h można zapłacić od 2 500 do 5 000 koron;
  • za nieprawidłowe parkowanie można zapłacić od 1 500 do 2 500 koron;
  • za obecność alkoholu w organizmie można zapłacić od 25 000 do 50 000 koron.

Czechy – obowiązkowe wyposażenie samochodu

W trakcie jazdy w samochodzie na pewno musi być obecny trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa oraz apteczka. Zalecane jest też posiadanie gaśnicy i zapasowych żarówek.

Czechy – ważne numery telefonów

W razie wypadku lub uszkodzenia samochodu, należy zadzwonić po lokalną pomoc drogową, która dostępna jest pod numerem +420 261 104 123. Natomiast wszystkie inne sprawy i problemy można skonsultować z polską ambasadą w Pradze, odwiedzając ją przy ulicy Valdštejnska 8/25 albo dzwoniąc pod numer +420 724 984 823.

Czechy – zwyczaje i stosunek do turystów

Wiele zwyczajów w Czechach jest bardzo podobnych do tych w Polsce, wynika to głównie z chrześcijańskich tradycji. Turyści są mile witani we wszystkich regionach tego kraju.

Warto zapamiętać, że w Pradze na śródmieściu wydzielono trzy strefy płatnego parkowania. Są one oznaczone na zielono, pomarańczowo i niebiesko. Z miejsc w tym ostatnim kolorze mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy, więc jeśli jako przyjezdny zaparkujesz na niebieskim polu, to Twój samochód może zostać odholowany albo ukarany mandatem.

Aktualnie w Czechach obowiązuje 2. stopień zagrożenia terrorystycznego, który oznacza małe prawdopodobieństwo ataku. Mimo wszystko warto zachować czujność w obleganych miejscach. Trzeba też uważać na kradzieże samochodów i innych cennych przedmiotów. W Czechach dochodzi do nich dość często.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj