PoradySamochodem do Bośni i Hercegowiny: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Bośni i Hercegowiny: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Bośni i Hercegowiny, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Bośni i Hercegowinie.

Bośnia i Hercegowina – wymagane dokumenty tożsamości

Do Bośni i Hercegowiny można wjechać przy okazaniu paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego. Każdy z tych dokumentów jest akceptowany. Jeśli planujesz przebywać w tym kraju ponad 90 dni, to koniecznie musisz wyrobić wizę.

Bośnia i Hercegowina – ubezpieczenie

Przed przyjazdem do Bośni i Hercegowiny zalecane jest wykupienie ubezpieczenia od wypadków i medycznego. Niektóre firmy mogą nie pokryć leczenia szpitalnego w Bośni i Hercegowinie, dlatego trzeba wybrać odpowiednią ofertę.

Bośnia i Hercegowina – obostrzenia covidowe

Przy wjeździe do Bośni i Hercegowiny nie obowiązują żadne przepisy covidowe  – nie są wymagane testy i certyfikaty potwierdzające szczepienia. Nie obowiązuje również kwarantanna dla przyjeżdżających. Władze kraju wymagają tylko, aby w placówkach medycznych nosić maseczki.

Bośnia i Hercegowina – ograniczenia prędkości

Przed każdą podróżą do innego kraju, należy sprawdzić lokalne przepisy drogowe. W Bośni i Hercegowinie trzeba zachować:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 80 km/h poza terenem zabudowanym;
  • 100 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą).

W tym kraju jest płatna autostrada A1, która prowadzi z Sarajewa do Zenicy. Maksymalna dawka alkoholu we krwi, z którą można prowadzić samochód, wynosi 0,3‰.

Bośnia i Hercegowina – mandaty

Za zbyt szybką jazdę po bośniackich drogach można dostać dość wysokie mandaty. Jeśli przekroczysz prędkość o:

  • 10-20 km/h, to zapłacisz 30-40 marek;
  • 30-50 km/h, to zapłacisz 50-300 marek.

Natomiast za nieprawidłowe parkowanie, funkcjonariusze wystawią mandat na kwotę 100 marek, a za podwyższone stężenie alkoholu we krwi o 0,5-1‰ od 400 do 1 000 marek.

Bośnia i Hercegowina – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Jeśli przyjeżdżasz do Bośni i Hercegowiny samochodem, koniecznie musisz mieć na wyposażeniu trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, gaśnicę, apteczkę oraz zapasowe żarówki. Kiedy nie masz tych przedmiotów, to możesz otrzymać karę podczas kontroli.

Bośnia i Hercegowina – ważne numery telefonów

Jeśli podczas jazdy zdarzy się wypadek, to należy zadzwonić po pomoc drogową (+387 33 1282). Wszystkie pozostałe miejscowe problemy można rozwiązać przy wsparciu polskiej ambasady, która znajduje się w Sarajewie na ulicy Visnijk 20. Numer telefonu do placówki, to +387 33 290 500.

Bośnia i Hercegowina – zwyczaje i stosunek do turystów

Bośnia i Hercegowina to kraj wielowyznaniowy, dominuje tutaj Islam, Prawosławie i Chrześcijaństwo. Mimo to, wiele miejscowych zwyczajów przypomina standardy europejskie, zatem mieszkańcy przyjaźnie odnoszą się do cudzoziemców. Jednak lepiej unikać podczas rozmowy z nimi tematów politycznych, historycznych i religijnych, ponieważ dla wielu z nich są to delikatne sprawy.

W Bośni i Hercegowinie często zdarzają się kradzieże dokumentów i kosztowności w gęsto zaludnionych miejscach. Z tego powodu warto wykonać zapasowe kopie.

Trzeba jednak pamiętać, że Bośnia i Hercegowina to również kraj, w którym prowadzono działania wojenne. Dlatego na mniej uczęszczanych trasach mogą znajdować się miny, więc lepiej trzymać się dobrze oznaczonych oraz sprawdzonych dróg.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji