PoradySamochodem do Bułgarii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Samochodem do Bułgarii: mandaty, ograniczenia prędkości, wyposażenie auta

Jeśli masz w planach podróż samochodem do Bułgarii, sprawdź, na co musisz się przygotować. Oto aktualne obostrzenia covidowe, ograniczenia prędkości i podstawowe numery telefonów w Bułgarii.

Bułgaria – wymagane dokumenty tożsamości

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, więc można bez problemu przekroczyć granicę. Ewentualne dokumenty, jakie mogą być wymagane podczas kontroli, to dowód osobisty lub paszport.

Bułgaria – ubezpieczenie

Jeśli płacisz składkę na NFZ, to możesz skorzystać w Bułgarii z podstawowej opieki medycznej. Wystarczy tylko pokazać lekarzowi Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (warto przygotować ją przed wyjazdem). Dobrze jest też kupić polisę ubezpieczeniową przed wypadkami na szlakach górskich, ponieważ bułgarskie górskie pogotowie wprowadziło opłaty za akcje ratownicze.

Karta EKUZ – jak złożyć wniosek i ile czeka się na odbiór?

Bułgaria – obostrzenia covidowe

Władze Bułgarii nie wymagają okazywania dowodu szczepień przy wjeździe. Nie ma również potrzeby wykonywania testu, kwarantanna także nie obowiązuje. Jednak nadal należy przestrzegać jednego obostrzenia – przed wejściem do zamkniętego pomieszczenia trzeba pokazać certyfikat szczepienia, ozdrowieńca albo negatywny wynik testu.

Bułgaria – ograniczenia prędkości

W Bułgarii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 90 km/h w terenie niezabudowanym (70 km/h z przyczepą);
  • 90 km/h na drogach ekspresowych (70 km/h z przyczepą);
  • 130 km/h na autostradach (100 km/h z przyczepą).

Jeśli chcesz jechać autostradą w Bułgarii, to najpierw musisz wyposażyć pojazd w winietę. Od 2019 roku obowiązują winiety elektroniczne i można je kupić przez stronę www.bgtoll.bg albo www.vinetki.bg. Z kolei dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas jazdy, to 0,5‰.

Bułgaria – mandaty

Jeśli funkcjonariusze przyłapią Cię na przekroczeniu prędkości lub innym wykroczeniu, to mogą wystawić dość spory mandat, który zepsuje wakacje. Dlatego lepiej poznać tamtejsze stawki.

  • Za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h grozi 20-350 lewów.
  • Za przekroczenie prędkości o 30-50 km/h grozi 20-600 lewów.
  • Za nieprawidłowe parkowanie grozi 20-200 lewów.
  • Za przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi o 0,5-1‰ grozi 500-1 000 lewów.

Bułgaria – obowiązkowe wyposażenie samochodu

Podróżując przez Bułgarię samochodem, należy pamiętać o wyposażeniu, które jest wymagane przez lokalne prawo. W pojeździe obowiązkowo musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa, a także gaśnica oraz apteczka. Na wszelki wypadek warto mieć również zapasowe żarówki.

Bułgaria – ważne numery telefonów

Jeśli przydarzy Ci się jakaś kolizja lub zepsuje samochód, to należy zadzwonić pod numer +359 2 91146 po miejscową pomoc drogową. W innych sprawach można skorzystać z pomocy polskiej ambasady, która znajduje się w Sofii przy ulicy Chan Krum 46. Numer telefonu do tej placówki, to +359 884 688 510.

Bułgaria – zwyczaje i stosunek do turystów

W Bułgarii jest spora mniejszość turecka, więc niektóre zwyczaje mogą być związane z tą kulturą. Jednak zdecydowana większość mieszkańców tego kraju wyznaje chrześcijaństwo, zatem głównie z tą religią łączą się różne tradycje.

Bułgarzy przyjaźnie odnoszą się do turystów podczas rozmów, ale warto wspomnieć, że znaczenie gestów wykonywanych głową jest w tym kraju odwrotne niż w Polsce. Ruch oznaczający u nas potwierdzenie, w Bułgarii rozumie się jako negację. Trzeba także uważać przy wymianie waluty w kantorach, ponieważ często się zdarza, że wypłacana jest niższa kwota niż ta wynikająca z aktualnego kursu.

Polecamy także:

Samochodem po Europie – najważniejsze informacje dla kierowców w 34 krajach

Limity i ograniczenia prędkości w Europie – jak szybko można jechać?

Limity alkoholu w Europie. Ile można mieć promili za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 krajach Europy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji