PoradyPoradyParkingi TIR (Polska, Europa). Sprawdź, gdzie zaparkować ciężarówkę

Parkingi TIR (Polska, Europa). Sprawdź, gdzie zaparkować ciężarówkę

Wybierając się w trasę warto sprawdzić, gdzie po drodze bezpiecznie zaparkować ciężarówkę. Jak znaleźć parking dla TIR-a w Polsce i Europie?

Podróż samochodem ciężarowym wykonującym kursy międzynarodowe zazwyczaj liczona jest nie w godzinach, a dniach jazdy. W wykonywanie pracy kierowcy ciężarówki wpisany jest też czas na odpoczynek i nocleg. Przedtem trzeba jednak znaleźć parking przystosowany do wymiarów samochodów ciężarowych, a najlepiej wyposażony w dodatkowe udogodnienia, z których chętnie skorzystają siedzący godzinami „za kółkiem” kierowcy. Aby oszczędzić sobie nerwów związanych z poszukiwaniem parkingu pod koniec dnia pracy, lepiej rozeznać się w ich lokalizacjach na trasie. Jak znaleźć parking dla TIR-a? Czy można to zrobić przez internet?

Parkingi TIR: gdzie ich szukać?

W dzisiejszych czasach najłatwiej znaleźć parking dla TIR-a online. Ich obszerna lista dostępna jest na kilku stronach. Jedną z nich jest truckerapps.eu, na której zawarto dziesiątki tysięcy parkingów na całym świecie. Rozlokowane są na przejrzystej mapie, co ułatwia wyszukiwanie miejsca do postoju ciężarówki na interesującej nas trasie. Parkingi można na wiele sposobów filtrować, wybierając np. miejsca z ochroną, monitoringiem, prysznicem, noclegiem, punktem medycznym, a nawet siłownią i pralnią. Istnieje też możliwość wyszukania parkingów z serwisem urządzeń używanych w transporcie (CB radio, tachograf) i warsztatem.

Podobną mapę parkingów dla TIR-ów znajdziemy na stronie etransport.pl. Można tam wyszukać parkingi w obrębie konkretnego państwa, co daje bardziej przejrzysty obraz bez rozpraszania uwagi na inne kraje. Lokalizacje dodają inni kierowcy ciężarówek. Niestety, na tej stronie brakuje możliwości filtrowania parkingów. Aby dowiedzieć się więcej na temat konkretnych placówek, trzeba w nie kliknąć – wtedy pojawią się informacje na temat typu parkingu, nawierzchni, możliwości zjedzenia posiłku, obecności sklepu/dostępu do wody/internetu i innych cech charakterystycznych.

Parkingi TIR

Parkingi TIR: czy można zarezerwować miejsce?

Lokalizacje parkingów dla TIR-ów dostępne są także na stronie app.truckparkingeurope.com. Oprócz sporych możliwości filtrowania istnieje również możliwość wcześniejszego zarezerwowania miejsca na parkingu. Wymaga to jednak założenia konta na stronie (darmowego). Posiadacze otrzymują do dyspozycji dedykowaną aplikację TPE, pozwalającą jeszcze sprawniej odnaleźć parking dla ciężarówki. Podobne możliwości daje strona yourtravis.com, która również udostępnia mapę z lokalizacjami parkingów dla TIR-ów, włącznie z możliwością wcześniejszego zarezerwowania miejsca i wykonania płatności online.

Przeczytaj także:

Limity i ograniczenia prędkości dla ciężarówek w Europie

Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy? Aktualne ceny (2023)

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji