PoradyPoradyZakazy jazdy dla ciężarówek w Niemczech w 2024 roku

Zakazy jazdy dla ciężarówek w Niemczech w 2024 roku

Przepisy dotyczące pracy kierowców zawodowych są bardzo precyzyjne w wielu krajach Europy. Na ich mocy ustanawiane są chociażby zakazy jazdy w Niemczech w dni świąteczne oraz wakacje. Kiedy obowiązują w 2024 roku?

Życie kierowców zawodowych oraz osób zajmujących się logistyką nie jest łatwe. Nie dość, że muszą sprostać wyzwaniom dnia codziennego, to planując pracę i terminy dostaw czy rozładunków, trzeba uwzględnić zakazy ruchu dla pojazdów ciężarowych. W Niemczech dotyczą one samochód ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, jak również pojazdów ciężarowych z przyczepami, bez względu na masy.

Na niemieckich drogach można wyróżnić kilka rodzajów zakazu poruszania się dla ciężarówek. Jeden z nich jest stały – obowiązuje na wszystkich drogach na terenie całego kraju w niedziele i dni świąteczne w godzinach 0.00-22.00.

Kolejny zakaz jazdy po Niemczech jest aktywny w sezonie urlopowym (od 1 lipca do 31 sierpnia), a obowiązuje w soboty w godzinach 7.00-20.00 na wybranych autostradach, prowadzących zwykle z północy na południe, a więc obleganych przez turystów próbujących wyjechać nad morze czy w góry. Ich listę można znaleźć tutaj https://www.gesetze-im-internet.de . Co ważne, dla wyłączonych dróg istnieją zwykle autostradowe alternatywy, więc jest możliwe zaplanowanie przewozu w sobotę.

Przewoźnicy operujący u naszych zachodnich sąsiadów powinni pamiętać, że w Niemczech obowiązuje też zakaz jazdy samochodów ciężarowych w dni świąteczne. W wybrane dni jest ważny w całym roku, w innych – tylko w konkretnych krajach związkowych. Listę można znaleźć tutaj: https://www-balm-bund-de. Na stronie przedstawione są wyjątki tranzytowe w wybranych landach.

Zakazy jazdy w Niemczech w 2024 r. w święta

1 stycznia 2024 r. – Nowy Rok (ogólnonarodowy)
29 marca 2024 r. – Wielki Piątek (ogólnonarodowy)
1 kwietnia 2024 r. – poniedziałek Wielkanocny (ogólnonarodowy)
1 maja 2024 r. – Dzień pracy (ogólnonarodowy)
9 maja 2024 r. – Wniebowstąpienie Chrystusa (ogólnonarodowy)
20 maja 2024 r. – Zielone Świątki (ogólnonarodowy)
30 maja 2024 r. – Boże Ciało (tylko w krajach związkowych Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara)
3 października 2024 r. – Dzień Jedności (ogólnonarodowy)
31 października 2024 r. – Dzień Reformacji (tylko w krajach związkowych Brandenburgia, Brema, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn i Turyngia)
1 listopada 2024 r.- Wszystkich Świętych (tylko w krajach związkowych Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat i Saara)
25 grudnia 2024 r. – Boże Narodzenie (ogólnonarodowy)
26 grudnia 2024 r. – Drugi dzień świąt (ogólnonarodowy)

W pozostałe dni świąteczne, które nie zostały tu wymienione, zakaz poruszania się samochodów ciężarowych nie obowiązuje. Dotyczy to m.in. dnia Trzech Króli (6 stycznia), Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca), Dnia Wniebowzięcia (15 sierpnia) oraz Światowego Dnia Dziecka (20 września).

Warto wiedzieć: Zakazy jazdy dla ciężarówek po Polsce w 2024 r. Kiedy TIR-y nie mogą wyjeżdżać na drogi?

Zakazom jazdy w Niemczech nie podlegają samochody ciężarowe przewożące szybko psujące się artykuły żywnościowe (np. mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, łatwo psujące się owoce i warzywa), przewożące żywe pszczoły, realizujące transport kombinowany towarów (np. kolejowo-drogowy na odległość do 200 km od stacji załadunkowej, statkowo-drogowy na odległość do 150 km od portu załadunkowego) oraz pojazdy ratownicze, holownicze lub awaryjne w razie usuwania skutków wypadku.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji