Dobór właściwego obuwia zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, w jakich butach najlepiej prowadzić samochód.

Myśląc o bezpieczeństwie i zachowaniu ostrożności podczas podróży autem, często zapomina się o kwestii odpowiedniego obuwia. Tymczasem jazda samochodem w klapkach czy w szpilkach, może doprowadzić do zagrożenia na drodze, a nawet do wypadku. Dlatego właśnie buty, w których wsiadamy za kierownicę, są jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy.

Oczywistym wydaje się, że nie powinno się zakładać obuwia utrudniającego prowadzenie auta, jednak wiele osób nie zwraca na to uwagi. Wspólnie z ekspertami ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzimy, jakie buty są najlepsze dla kierowców.

W jakich butach nie wsiadać za kierownicę?

Dobór właściwego obuwia to czynność, do której należy przywiązywać dużą wagę, ponieważ od tego zależą bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Nieodpowiednia siła nacisku czy ześlizgiwanie się butów z pedałów mogą być dodatkowym utrudnieniem dla kierowcy, powodującym stres i rozproszenie uwagi, a nawet utratę kontroli nad samochodem.

W upalne, letnie dni jazda w sandałach czy klapkach może być kusząca, jednak stanowią one wyjątkowo niefortunny wybór, ponieważ w czasie jazdy mogą zsunąć się ze stopy, spaść pod pedały albo zahaczyć o nie paskiem czy zaklinować się między nimi. Jazda boso również nie jest zalecana, ponieważ może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami, m.in. zmniejszoną siłą hamowania.

Natomiast zbyt ciężkie buty mogą utknąć między pedałami, a przy zbyt masywnym obuwiu może pojawić się ryzyko wciśnięcia dwóch pedałów jednocześnie. Wsiadając za kierownicę, należy także zdecydowanie unikać butów na koturnie, trekkingowych czy na grubej podeszwie, która uniemożliwia ocenę, z jaką siłą naciskamy na pedały.

Buty na wysokim obcasie bardzo ładnie się prezentują, jednak mogą istotnie utrudniać prowadzenie samochodu.

Podczas kierowania samochodem nie sprawdzą się też szpilki, ponieważ oprócz tego, że mogą okazać się niewygodne i szybciej odczujemy w nich zmęczenie nóg, wysoki obcas może zaczepić o dywanik, unieruchamiając nogę kierowcy. Naciskanie pedałów w tego typu butach także może być znacznie utrudnione, zwłaszcza że cały nacisk na pedały skupiamy wówczas na palcach, gdy optymalnie ciężar powinien być przenoszony ze śródstopia na place.

Buty odpowiednie do jazdy samochodem

Do samochodu najlepiej wybrać miękkie buty z cienką i dodatkowo nieśliską podeszwą, dzięki której można w pełni kontrolować siłę, z jaką naciska się na pedały. Podczas prowadzenia auta bardzo dobrze sprawdzą się np. mokasyny albo buty sportowe, które nie usztywniają kostek. Z kolei w przypadku eleganckiego obuwia istotnym kryterium jest mały, stabilny obcas i brak wydłużonych nosków.

„Nie musimy rezygnować z chodzenia w ulubionych butach. Dobrym pomysłem jest wożenie w samochodzie dodatkowej pary butów do jazdy, które możemy założyć, gdy wsiadamy za kierownicę. Zapasowe obuwie sprawdzi się także w sytuacji, gdy buty, w których chodzimy, na przykład w deszczową pogodę nasiąkną wodą i mogą nie nadawać się do prowadzenia auta, ponieważ mokra podeszwa będzie ześlizgiwać się z pedałów” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz również:

Jedzenie i picie za kierownicą. To może doprowadzić do tragedii!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here