PoradyPoradyCzy można prowadzić auto z jednym okiem?

Czy można prowadzić auto z jednym okiem?

Uraz oka nie musi wcale oznaczać konieczności zrezygnowania z jazdy samochodem. Osoba z opatrunkiem na oku musi jednak spełnić kilka warunków, aby usiąść za kierownicą.

Nawet przy niewielkim urazie albo infekcji niezbędne może okazać się założenie opatrunku na oku. A to spory problem, bo przecież wyraźnie ogranicza się wtedy nasze pole widzenia. W przypadku chodzenia po ulicy czy pracy przy komputerze nie będzie to raczej tak dotkliwe, jednak jazda autem z jednym okiem może być już znacznie trudniejsza. Czy zatem można prowadzić samochód z opatrunkiem na oku?

Jazda samochodem z jednym okiem – przepisy

Od razu należy wyjaśnić, że nie ma przepisów, które jednoznacznie zabraniałyby kierowania autem przez osobę, która widzi tylko na jedno oko (bez względu na powód – opatrunek czy trwała utrata wzroku). Zanim jednak postanowimy usiąść za kierownicą, powinniśmy pomyśleć, czy w ogóle czujemy się na siłach, aby prowadzić. Podstawa to zachowanie zdrowego rozsądku. Należy dać sobie czas, aby przystosować się do nowych okoliczności.

Ponadto podczas kontroli drogowej policjant ma prawo ocenić, czy opatrunek na oku wpływa na zdolność prowadzenia samochodu. W przypadku, gdy stwierdzi on, że nasz stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem, może zakazać nam dalszej jazdy. Wszystko zależy tutaj od interpretacji, bowiem jeśli mimo ograniczonego pola widzenia sprawnie poruszamy się autem i nie stwarzamy zagrożenia dla innych uczestników ruchu, to funkcjonariusz nie powinien mieć zastrzeżeń.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu związanym z kierowaniem autem z opatrunkiem na oku. W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub co gorsze – wypadku, policja na pewno zweryfikuje, czy nasz uraz mógł mieć wpływ na przebieg zdarzenia. Jeśli faktycznie tak było, możemy zostać uznani za współodpowiedzialnych za spowodowanie niebezpieczeństwa, a z tym mogą wiązać się dalsze problemy z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia.

Zobacz również:

Czy można prowadzić auto z nogą w gipsie?

Czy można prowadzić auto z ręką w gipsie?

Czy można prowadzić auto w kołnierzu ortopedycznym?

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

2 KOMENTARZE

  1. kierowcy zawodowi przechodzą bardzo rygorystyczne testy sprawności zdrowia ogólnego jak i testy psychologiczne. w jaki sposób i kto dopuścił do pracy kierowcę TIR a który nie ma obu rąk aż do łokcia ? ten kierowca to polak i był pokazywany wielokrotnie w naszej telewizji.

  2. Widzę na jedno oko. Jeżdżę już tak koło 17lat samochodem ciągnikami kombajn itp. Mam też uprawnienia na motocykl mam pytanie czy też mogę jeździć legalnie. Chciałem też zrobić uprawnienia na C ale lekarz nie wydała zaświadczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji