PoradyPoradyCzy można prowadzić auto w kołnierzu ortopedycznym?

Czy można prowadzić auto w kołnierzu ortopedycznym?

Uraz kręgosłupa nie musi wcale oznaczać konieczności rezygnacji z jazdy samochodem. Osoba w kołnierzu ortopedycznym musi jednak spełnić kilka warunków, aby usiąść za kierownicą.

Kontuzja może zdarzyć się każdemu – wystarczy pozornie niegroźny wypadek i można skończyć w kołnierzu ortopedycznym na kilka długich tygodni. A to spory problem, bo przecież nawet drobny uraz odcinka szyjnego kręgosłupa istotnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czy zatem można prowadzić samochód w kołnierzu ortopedycznym?

Jazda samochodem w kołnierzu ortopedycznym – przepisy

Od razu należy wyjaśnić, że nie ma przepisów, które jednoznacznie zabraniałyby kierowania autem przez osobę w kołnierzu ortopedycznym (ortezie szyjnej). Zanim jednak postanowimy usiąść za kierownicą, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę zalecenia lekarskie. Jeśli ortopeda uznał, że powinniśmy ograniczyć naszą aktywność i unikać wsiadania do samochodu, to należy się do tego bezwzględnie zastosować, bo inaczej ryzykujemy pogłębieniem urazu i wydłużeniem okresu rekonwalescencji.

Ponadto podczas kontroli drogowej policjant ma prawo ocenić, czy kontuzja wpływa na zdolność prowadzenia samochodu. W przypadku, gdy stwierdzi on, że nasz stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem, może zakazać nam dalszej jazdy. Wszystko zależy tutaj od interpretacji, bowiem jeśli mimo założonego kołnierza ortopedycznego sprawnie poruszamy się autem i nie stwarzamy zagrożenia dla innych uczestników ruchu, to funkcjonariusz nie powinien mieć zastrzeżeń.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu związanym z kierowaniem autem w kołnierzu ortopedycznym. W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub co gorsze – wypadku, policja na pewno zweryfikuje, czy nasz uraz mógł mieć wpływ na przebieg zdarzenia. Jeśli faktycznie tak było, możemy zostać uznani za współodpowiedzialnych za spowodowanie niebezpieczeństwa, a z tym mogą wiązać się dalsze problemy z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia.

Zobacz również:

Czy można prowadzić auto z nogą w gipsie?

Czy można prowadzić auto z ręką w gipsie?

Czy można prowadzić auto z jednym okiem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji