PoradyPoradyCzy można prowadzić auto z nogą w gipsie?

Czy można prowadzić auto z nogą w gipsie?

Złamana noga czy skręcona kostka nie musi wcale oznaczać konieczności zrezygnowania z jazdy samochodem. Osoba z nogą w gipsie musi jednak spełnić kilka warunków, aby usiąść za kierownicą.

Kontuzja może zdarzyć się każdemu – wystarczy jeden nieuważny krok i można na kilka długich tygodni wylądować z nogą w gipsie czy stabilizatorze. A to spory problem, bo przecież nawet niegroźny uraz kończyny dolnej wyraźnie ogranicza naszą mobilność. W przypadku chodzenia można wspomóc się kulami, jednak z jazdą autem jest już trudniej. Czy zatem można prowadzić samochód ze złamaną nogą?

Jazda samochodem z nogą w gipsie – przepisy

Od razu należy wyjaśnić, że nie ma przepisów, które jednoznacznie zabraniałyby kierowania autem przez osobę z nogą w gipsie (ortezie, stabilizatorze). Zanim jednak postanowimy usiąść za kierownicą, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę zalecenia lekarskie. Jeśli ortopeda uznał, że nie możemy obciążać kontuzjowanej kończyny poprzez wciskanie pedałów w samochodzie, to powinniśmy się do tego bezwzględnie zastosować, bo inaczej ryzykujemy pogłębieniem urazu i wydłużeniem okresu rekonwalescencji.

Ponadto podczas kontroli drogowej policjant ma prawo ocenić, czy kontuzja wpływa na zdolność prowadzenia auta. W przypadku, gdy stwierdzi on, że nasz stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne kierowanie pojazdem, może zakazać nam dalszej jazdy. Wszystko zależy tutaj od interpretacji, bowiem jeśli poruszamy się samochodem z automatyczną skrzynią biegów i mimo nogi w gipsie robimy to sprawnie, nie stwarzając zagrożenia dla innych uczestników ruchu, to funkcjonariusz nie powinien mieć zastrzeżeń.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu związanym z kierowaniem autem ze złamaną nogą. W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji lub co gorsze – wypadku, policja na pewno zweryfikuje, czy nasz uraz mógł mieć wpływ na przebieg zdarzenia. Jeśli faktycznie tak było, możemy zostać uznani za współodpowiedzialnych za spowodowanie niebezpieczeństwa, a z tym mogą wiązać się dalsze problemy z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia.

Zobacz również:

Czy można prowadzić auto w kołnierzu ortopedycznym?

Czy można prowadzić auto z ręką w gipsie?

Czy można prowadzić auto z jednym okiem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji