Fałszywy radiowóz

W miejscowości Juszczyn funkcjonariusze drogówki zatrzymali parę przebraną za policjantów i poruszającą się Passatem oznakowanym niczym radiowóz policyjny.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej w trakcie patrolu miejscowości Juszczyn zwrócili uwagę na granatowego Passata B3. Posiadał on oznakowanie radiowozu typowe dla… lat 90. ubiegłego wieku!

Kierowca i pasażerka ubrani byli niebieską koszulę oraz spodnie od mundury poprzedniego wzoru, posiadali pagony policyjne, pasy, kabury na broń oraz czapki z białym otokiem. W Passacie zamontowano sygnały uprzywilejowania – światła błyskowe barwy niebieskiej i czerwonej, jak również radiostację. „Załoga” Passata miała też miernik prędkości Rapid.

Redakcja poleca: Jak negocjować z policjantem przy popełnieniu wykroczenia?

W związku z podejrzeniem podawania się przez parę za funkcjonariuszy publicznych czterdziestolatkowie z powiatu chrzanowskiego zostali zatrzymani, a ich pojazd zabezpieczono. Wobec zatrzymanych rozważane są zarzuty m.in.  przestępstwa  przywłaszczenia funkcji funkcjonariusza publicznego oraz wykroczeń dotyczących posiadania lub używania sygnałów uprzywilejowania i złamania zakazu używania munduru policyjnego lub jego części.

Passat B3 - fałszywy radiowóz
Kilkanaście lat temu takie Passaty były częstym widokiem na polskich drogach. Obecnie stare barwy radiowozu powinny wzmóc czujność osoby kontrolowanej, która może ustalić, czy dana jednostka faktycznie została wysłana w teren, dzwoniąc np. pod numer 997. / fot. Policja.pl

Policjanci apelują do osób, które były świadkami ewentualnego zatrzymywania pojazdów przez „policjantów” w umundurowaniu poprzedniego wzoru oraz poruszających się Passatem w barwach radiowozu sprzed lat. Poszukiwane są też osoby, które zostały zatrzymywane do tzw. kontroli drogowej, „legitymowane” przez „przebierańców”.

Fakt ten można zgłosić u dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej osobiście lub telefonicznie (47 83 28 211), jak również w najbliższej jednostce policji w Polsce. Zeznania pokrzywdzonych są niezbędne do wyjaśnienia tej sprawy i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, które mogły dopuścić się poważnych przestępstw. Policja przypomina, że osoby, które ewentualnie przekazały pieniądze „przebierańcom” lub od których sprawcy próbowali je wyłudzić, nie podlegają odpowiedzialności karnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj