PoradyPoradyPolicja jedzie zygzakiem? Możesz zrobić tylko jedno

Policja jedzie zygzakiem? Możesz zrobić tylko jedno

Niektórzy kierowcy byli świadkami sytuacji, gdy radiowóz policji jechał po autostradzie zygzakiem. Co to oznacza i jak się wtedy zachować?

Kierowcy systematycznie jeżdżący po zagranicznych autostradach niekiedy twierdzą, że byli świadkami nietypowego zachowania mundurowych. Według relacji radiowóz miał bowiem jeździć tzw. zygzakiem po autostradzie, czyli przejeżdżać z jednego skrajnego pasa na drugi, mając jednocześnie zapalone światła awaryjne i włączoną sygnalizację świetlną. W Polsce mundurowi nie stosują takich praktyk, stąd kierowcy są w takiej sytuacji skonsternowani i nie wiedzą, jak rozumieć nietypowy manewr funkcjonariuszy. Ma on jednak swoje podłoże w zapewnieniu kierującym bezpieczeństwa.

Dlaczego policjanci jeżdżą slalomem po autostradzie?

Jeżdżące slalomem radiowozy dość często spotykane są na autostradach w Niemczech. Nim policjanci rozpoczną taką jazdę, ze znaczną prędkością wyprzedzają inne pojazdy i gdy napotkają wystarczająco dużo wolnego miejsca, zwalniają i zaczynają na drodze „rysować szlaczki”. Po ustabilizowaniu ruchu stopniowo wytracają prędkość i utrzymują ją na niskim poziomie, czasami doprowadzając nawet do całkowitego zatrzymania ruchu na autostradzie.

Policja jedzie zygzakiem 01
Jazda slalomem celem spowolnienia ruchu praktykowana jest m.in. przez policję w Niemczech.

Takie nietypowe z naszego punktu widzenia postępowanie służy wymuszeniu na kierowcach zwolnienia nogi z gazu. Z jakiego powodu? By np. nie dopuścić do zderzenia z innym (np. stojącym na poboczu) autem, lub z niepożądanym obiektem na drodze (np. z rowerem, który spadł z bagażnika). Spowalniając ruch (lub go zatrzymując), policjanci dają służbom porządkowym lub mundurowym więcej czasu na zabezpieczenie miejsca zdarzenia i przeprowadzenie niezbędnych czynności mających na celu ratowanie życia poszkodowanym.

Co zrobić, gdy zobaczymy jadący zygzakiem radiowóz?

Jeśli podróżując np. niemiecką autostradą zauważymy jadący przed nami zygzakiem radiowóz, pamiętajmy by pod żadnym pozorem go nie wyprzedzać. Starajmy się utrzymywać od niego bezpieczną odległość i jechać z ustaloną przez policjantów prędkością, a gdy radiowóz się zatrzyma – też to zróbmy. Zadbajmy o to, by przy tym utworzyć z innymi kierowcami korytarz życia dla przejeżdżającej karetki, wozu strażackiego lub innego pojazdu uprzywilejowanego. Ruszyć (lub zwiększyć prędkość do przepisowej) można dopiero wtedy, gdy policjanci wyłączą sygnalizację świetlną (ewentualnie też światła awaryjne) i gestem dadzą znać o zakończeniu procedury spowolnienia ruchu.

Polecamy także:

Jak utworzyć korytarz życia?

Czy na autostradzie można wyprzedzać z prawem strony?

Policja jedzie zygzakiem 03

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji