PoradyPoradyJeździsz tak po śniegu? To popełniasz duży błąd!

Jeździsz tak po śniegu? To popełniasz duży błąd!

Ośnieżone drogi są zmorą wielu kierowców. Warto pamiętać, że nie należy jeździć po nich ani zbyt wolno, ani za szybko! Tylko kierowanie się zasadą złotego środka może uchronić nas od problemów.

Zima jeszcze nie dobiegła końca, a synoptycy zapowiadają wahania się temperatury i opady śniegu. Warto przygotować się do jazdy w takich warunkach. I wcale nie mamy na myśli wymiany opon na zimowe, dokładne odśnieżenie auta i oczyszczenie szyb oraz uzupełnienie płynu do spryskiwaczy.

Równie ważne są aspekty związane z techniką jazdy. Niestety polski system szkolenia nie przewiduje choćby godzinnego treningu na płycie poślizgowej. Szkoda, bo wielu osobom mogłoby to chociaż w pewnym stopniu otworzyć oczy na aspekty związane z prowadzeniem w trudnych warunkach. Jednym z nich jest nadmierna prędkość i związana z nim energia prowadzącego samochodu. Gdy droga jest ośnieżona lub oblodzona siły pędu nie sposób szybko wytracić – nawet w najdoskonalszym samochodzie na najlepszych oponach wszystkie systemy wsparcia kierowcy działają jedynie w granicach praw fizyki. A że auta zaczynają ważyć coraz więcej, coraz większa jest ich bezwładność w krytycznej sytuacji. Złudny może okazać się też napęd na obie osie. Dzięki niemu auto swobodnie przyspiesza nawet w trudnych warunkach, ale hamuje tak samo, albo i gorzej – z powodu wyższej masy – od samochodu z napędem na jedną oś. Jeżeli jedziemy po śliskiej drodze, a przed nami i za nami nie ma nikogo, warto nacisnąć mocno na hamulec, by przekonać się, jak duża jest bezwładność pojazdu. Odkryjemy ją także po każdym nieco ostrzejszym ruchu dłoni na kierownicy.

Warto wiedzieć: Czy można jeździć po zamarzniętym jeziorze? Za co grozi mandat?

Prędkość wpływa na energię kinetyczną pojazdu. W określonych sytuacjach jest ona sprzymierzeńcem kierowcy. Paradoksalnie zachowanie odpowiedniej dynamiki jest bardzo ważne w trudnych warunkach. Jeżeli samochód ma odpowiednio dużą siłę pędu, będzie w stanie z jej pomocą pokonać hałdę kopnego śniegu lub podjechać po wyślizgane lub oblodzone wzniesienie. Im cięższy samochód, tym jest to ważniejsze. Zwłaszcza w pofałdowanym terenie zatrzymanie pojazdu na wzniesieniu może uniemożliwić kontynuowanie podróży do czasu odśnieżenia drogi czy założenia łańcuchów.

Warto zwrócić uwagę na technikę prowadzenia przez kierowców samochodów ciężarowych – nawet w trudnych warunkach starają się oni utrzymać płynność jazdy oraz możliwie wysokie tempo jazdy. Nieprzypadkowo. Nawet jeżeli podczas podjeżdżania pod wzniesienie napędzanym kołom zacznie brakować trakcji, wzniesienie może się udać pokonać dzięki prędkości, która będzie stopniowo wytracana podczas podjazdu. Jeżeli bufor prędkości będzie zbyt mały, ciężki zestaw może zostać unieruchomiony, a nawet zacząć się staczać.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji