Jak usunac plame oleju z materialu

Olej silnikowy nie tylko doskonale smaruje silnik, ale również perfekcyjnie brudzi. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie usunąć plamę z oleju silnikowego z odzieży.

Pracujesz przy samochodzie? A może porządkujesz garaż lub piwnicę, gdzie masz trochę motoryzacyjnej chemii? Niestety oznacza to, że prędzej czy później wybrudzisz swoje ubrania olejem lub smarem. Pół biedy, jeżeli jest to odzież robocza czy przeznaczona już „na straty”. Ale przecież żeby dolać oleju nikt się nie przebiera, więc wystarczy chwila nieuwagi, by zabrudzić spodnie czy kurtkę.

Sposob na usuniecie plamy z oleju
Prezentowane bawełniane spodnie zostały w kilku miejscach zaplamione przepracowanym olejem silnikowym. Tak mniejsze z plam wyglądały po normalnym praniu w pralce.

W sieci można spotkać różne sposoby na usunięcie plamy z oleju z ubrań – w tym posypanie materiału solą, przemycie płynem do mycia naczyń lub wypranie proszkiem. Nie zawsze się to jednak sprawdza. W naszym przypadku brudnym olejem silnikowym zostały zaplamione bawełniane spodnie. Pech chciał, że były kupione miesiąc wcześniej, więc nie chcieliśmy łatwo spisać ich na straty.

Metoda na usuniecie plamy z oleju
Skoro woda z proszkiem oraz spirytus w ogóle nie były w stanie naruszyć plamy, sięgnęliśmy po bardziej zdecydowane metody. W pierwszej kolejności plamę z oleju „zaatakowaliśmy” olejem uniwersalnym.

Naturalny materiał doskonale wchłonął przepracowany olej silnikowy, a po przemyciu plamy płynem do mycia naczyń i wypraniu wciąż była widoczna plama. Użycie spirytusu także nie pomogło. Postanowiliśmy sięgnąć więc po bardziej zdecydowane środki.

Usuwanie plamy z oleju silnikowego
Tak prezentowały się spodnie po spryskaniu ich WD40. Chwilę później wszystkie miejsca przemyliśmy benzyną ekstrakcyjną.

Jedna z zasad chemicznych głosi, że podobne należy rozpuszczać w podobnym. Skoro spodnie zostały zaplamione olejem, trzeba więc sięgnąć po podobny środek. W naszym przypadku wybór padł na WD40 (choć równie dobrze mógł to być każdy inny preparat tego typu). Dlaczego? Jest to olej wielofunkcyjny, który w przeciwieństwie do przepracowanego oleju jest czysty – nie dość, że jest w stanie rozpuścić olej, którym nasiąknął materiał, to również nie dokona dalszych zabrudzeń.

Jak usunac plame z oleju na spodniach
Ostatnim etapem usuwania plamy było pranie ręczne z użyciem dużej ilości proszku. Trzeba pamiętać o dokładnym i kilkukrotnym płukaniu – w przeciwnym razie na materiale zostaną białe wykwity z proszku. Na szczęście łatwe do usunięcia wodą.

Na tym jednak nie koniec. Gdyby WD40 wysechł na spodniach mielibyśmy po prostu duże tłuste plamy. Kolejnym etapem było więc przemycie zabrudzonych miejsc benzyną ekstrakcyjną (nie należy jej żałować). Finalny etap usuwania plamy z oleju to przepranie spodni w misce lub zlewie ze sporą ilością proszku do prania i częstym płukaniem. Efekt? Po plamach z brudnego oleju nie ma śladu, a spodnie nie straciły koloru.

Usuwanie plam z oleju ze spodni
Spodnie tuż po wyschnięciu – jeszcze pogniecione, ale już wolne od plam z brudnego oleju silnikowego! Sukces, osiągnięty małym nakładem czasu i środków.

Podana wyżej procedura działa bez względu na kolor materiału – wcześniej w ten sam sposób udało się nam uratować zabrudzone smarem jasne spodnie. Ale uwaga! Nie zachęcamy nikogo do czyszczenia zaplamionych tkanin w taki sposób. Lepiej spróbować od prostszych metod – na przykład próby zmycia plamy z oleju płynem do mycia naczyń czy zaprania jej w dużej ilości proszku. Nigdy nie mamy gwarancji jak dany materiał zareaguje z olejem uniwersalnym czy benzyną ekstrakcyjną. Jeżeli jedyną alternatywą dla danego elementu garderoby ma być wyrzucenie go lub przeznaczenie na szmatę – warto spróbować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj