Gasnica w aucie

Polskie prawo wymaga, by samochód miał na wyposażeniu gaśnicę. Czy za jej brak lub przekroczoną datę ważności grozi mandat? Czy gaśnicę trzeba mieć na przeglądzie?

W myśl polskiego prawa każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę. Jej obecność jest sprawdzana podczas okresowego badania technicznego. To, czy samochód ma na pokładzie gaśnicę, może sprawdzić także policjant podczas kontroli drogowej. Nieobecność gaśnicy jest podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego z nakazem uzupełnienia braków w obowiązkowego wyposażeniu, którego potwierdzeniem będzie pozytywny wynik badania technicznego. Równocześnie funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Czy policjant może sprawdzić datę ważności gaśnicy?

Dużo emocji budzi możliwość (lub jej brak) sprawdzania przez policjanta daty ważności gaśnicy. Odpowiedź na pytanie czy policjant może sprawdzić datę ważności gaśnicy brzmi tak. Jego przekroczenie nie powinno być jednak powodem do nałożenia na kierowcę mandatu czy zatrzymania dowodu rejestracyjnego – brakuje w tym zakresie precyzyjnych regulacji o czym pisze nawet Informacyjny Serwis Policyjny. Funkcjonariusz powinien najwyżej ograniczyć się do pouczenia. Tak samo wygląda sytuacja na stacji kontroli pojazdu – zgodnie z wytycznymi diagnosta kontroluje gaśnicę poprzez oględziny. Jedynie jej brak powoduje negatywny wynik badania. Przeterminowanej gaśnicy nie trzeba wyrzucać. Po wygaśnięciu legalizacji można ją poddać przeglądowi – tego typu usługi świadczą m.in. specjalistyczne sklepy z gaśnicami.

Jak duża powinna być gaśnica?

Przepisy wymagają, by gaśnica przewożona w aucie zawierała przynajmniej 1 kg środka gaśniczego. Eksperci w zakresie pożarnictwa czy osoby, które widziały jak szybko rozwija się pożar pojazdu, zalecają przynajmniej 2-kilogramowe gaśnice, które zwiększają szansę na opanowanie płomieni. Dostępne są gaśnice typu BC lub ABC – pierwsze służą do gaszenia płonących gazów i płynów, drugie – polecane do samochodów – poradzą sobie również z pożarem ciał stałych. Istnieje również podział na gaśnice proszkowe (można poznać je po obecności manometru) – proszek gaśniczy jest wymieszany z azotem, więc gaśnica jest stale gotowa do działania. W przypadku gaśnic z nabojem z dwutlenkiem węgla z rozpoczęciem gaszenia trzeba odczekać chwilę po zerwaniu zabezpieczenia.

Gdzie przewozić gaśnicę samochodową?

W myśl przepisów gaśnica musi znajdować się w miejscu, do którego kierowca ma łatwy dostęp. To pojęcie względne, ale trudno także wskazać konkretny punkt mocowania ze względu na różnorodność konstrukcji auta. Stosowanym przez część marek optymalnym punktem mocowania gaśnicy jest wzmocnienie w przedniej części fotela pasażera. Do tak położonej gaśnicy kierowca ma zawsze dostęp. Niezłym pomysłem może być też zamocowanie gaśnicy do bocznych ścian bagażnika.Gasnica w samochodzie

Dla własnego dobra nie warto przewozić gaśnicy we wnęce koła zapasowego. Gdy będziemy podróżowali z załadowanym bagażnikiem, szybkie dotarcie do gaśnicy może okazać się niemożliwe. Bardzo złym pomysłem jest przewożenie gaśnicy w kabinie. Przy nagłym manewrze – np. hamowaniu lub omijaniu przeszkody, ważący kilka kilogramów przedmiot może stać się masywnym pociskiem. Gdyby doszło do wypadku, luźno położona gaśnica będzie jeszcze bardziej niebezpieczna.

Gaśnica w samochodzie zarejestrowanym poza Polską

Jeżeli poruszamy się samochodem zarejestrowanym poza Polską, policjanci nie mogą prosić o okazanie gaśnicy, a tym bardziej wystawić mandatu. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy w kraju zarejestrowania pojazdu gaśnica nie jest elementem obowiązkowego wyposażenia (np. w Niemczech). Reguluje to konwencja wiedeńska, która stanowi, że samochód, niezależnie od miejsca, w którym się nim poruszamy, musi być wyposażony jedynie w elementy wymagane przez system prawny kraju jego zarejestrowania. Jeżeli funkcjonariusz będzie upierał się przy mandacie, trzeba powołać się właśnie na konwencję wiedeńską. Jeżeli jednak gaśnica jest wymagana (np. w Czechach), musi być także podczas jazdy w Polsce.

Redakcja poleca:

Jak prawidłowo używać gaśnicy samochodowej?

Byłeś świadkiem wypadku? Oto, co powinieneś zrobić

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here