PoradyPoradyApteczka samochodowa: co powinna zawierać? Skład i wyposażenie apteczki

Apteczka samochodowa: co powinna zawierać? Skład i wyposażenie apteczki

Apteczka samochodowa to element, który warto mieć na pokładzie auta, by w razie konieczności udzielić poszkodowanym niezbędnej pomocy. Sprawdź, jakie wyposażenie powinno wchodzić w skład apteczki i gdzie najlepiej ją umieścić w samochodzie.

Lista elementów, które każdy kierowca powinien obowiązkowo posiadać na wyposażeniu swojego auta, jest bardzo krótka – znajdują się na niej jedynie trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica proszkowa. Przepisy nie wymagają zatem wożenia apteczki pierwszej pomocy, więc za jej brak nie dostaniemy mandatu. Od reguły istnieje tylko kilka wyjątków – przedmiot ten musi znajdować się na pokładzie:

  • autobusów;
  • taksówek;
  • samochodów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób;
  • pojazdów nauki jazdy oraz egzaminacyjnych.

Nie oznacza to jednak, że apteczki doraźnej pomocy nie warto wozić ze sobą. Wręcz przeciwnie, jej obecność na wyposażeniu naszego samochodu może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Nie da się bowiem przewidzieć momentu, w którym dojdzie do zdarzenia drogowego, a dobrze wyposażona apteczka samochodowa pozwoli udzielić pierwszej pomocy współpasażerom i innym uczestnikom wypadku.

Pamiętajmy, że pomoc osobom poszkodowanym, które w wyniku wypadku mogą stracić życie lub doznać ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, należy do naszych prawnych obowiązków. Za brak należytej reakcji i bierną postawę przepisy przewidują nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Mowa oczywiście o sytuacji, w której niosąc pomoc nie narażamy jednocześnie na niebezpieczeństwo siebie lub innych.

Apteczka samochodowa – co powinna zawierać? Wyposażenie apteczki

Obecność apteczki pierwszej pomocy na pokładzie auta to kwestia zdrowego rozsądku. Co zatem powinna zawierać apteczka samochodowa? Polskie przepisy nie regulują jej wyposażenia, więc przy wyborze warto kierować się wytycznymi Unii Europejskiej. Większość dostępnych na rynku gotowych apteczek jest skompletowana na podstawie europejskiej normy DIN 13164. Zgodnie z nią, w skład apteczki powinny wchodzić następujące elementy:

  1. Opatrunek indywidualny G – 1 sztuka;
  2. Opatrunek indywidualny M – 2 sztuki;
  3. Opatrunek indywidualny K – 1 sztuka;
  4. Opaska elastyczna 4 m × 6 cm – 2 sztuki;
  5. Opaska elastyczna 4 m × 8 cm – 3 sztuki;
  6. Zestaw plastrów – 1 komplet (14 sztuk);
  7. Przylepiec 5 m × 2,5 cm – 1 sztuka;
  8. Chusta opatrunkowa 40 cm × 60 cm – 1 sztuka;
  9. Chusta opatrunkowa 60 cm × 80 cm – 1 sztuka;
  10. Kompres 10 cm × 10 cm (pakowane po 2 sztuki) – 3 sztuki;
  11. Chusta trójkątna – 2 sztuki;
  12. Nożyczki 14,5 cm – 1 sztuka;
  13. Rękawice winylowe – 4 sztuki;
  14. Koc ratunkowy 160 × 210 cm – 1 sztuka;
  15. Nasączona chusteczka – 2 sztuki;
  16. Ustnik do sztucznego oddychania – 1 sztuka;
  17. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.

Uwaga! W apteczce samochodowej nie powinno umieszczać się środków dezynfekujących ani leków, gdyż muszą być one przechowywane w odpowiednich warunkach, jakich wnętrze auta nie jest w stanie zapewnić. Zmiany temperatury czy wilgotności mogą sprawić, że właściwości preparatów zmienią się lub zanikną.

Pamiętajmy również , by nasza apteczka nie zawierała nic, co zamiast pomóc mogłoby negatywnie wpłynąć na poszkodowaną osobę – mowa tu np. o takich elementach jak lignina oraz wata. Warto ponadto regularnie sprawdzać, czy zawartość apteczki nie uległa przeterminowaniu.

Apteczka samochodowa

Gdzie przewozić apteczkę samochodową?

Samochodową apteczkę najlepiej przewozić w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu, gdy nadejdzie konieczność udzielenia pierwszej pomocy, nie stracimy cennego czasu chociażby na wyjmowanie bagażu. Apteczkę najlepiej umieścić w łatwo dostępnym schowku w bagażniku lub wnętrzu auta albo w bocznej kieszeni drzwi. Odradzamy chowanie zestawu głęboko w kufrze samochodu czy w okolicach koła zapasowego.

Pamiętajmy również, że apteczka to nie wszystko – w razie nieprzewidzianej, kryzysowej sytuacji niezwykle ważna będzie także kamizelka odblaskowa oraz latarka. Dzięki tym przedmiotom będziemy dobrze widoczni na drodze nie tylko po zmroku, ale i w dzień – a nasze bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem.

Polecamy także:

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 38 europejskich państwach

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji