PoradyPoradyJak prawidłowo używać gaśnicy samochodowej?

Jak prawidłowo używać gaśnicy samochodowej?

Standardową gaśnicą samochodową jesteśmy w stanie ugasić niewielki pożar auta, jednak nie wszyscy kierowcy umieją się nią odpowiednio posługiwać. Krok po kroku przedstawiamy, jak prawidłowo używać gaśnicy samochodowej.

Każdego roku Państwowa Straż Pożarna odnotowuje wzrost liczby pożarów samochodów o ok. 500 – w latach 2015/16/17 było ich odpowiednio 6980, 7526 i 7904. Dzieje się tak m.in. dlatego, że z roku na rok przybywa w Polsce aut, ale nie zmienia to faktu, że spora część z nich jest w stanie dalekim od bardzo dobrego. A to właśnie zaniedbania od strony właścicieli są głównymi przyczynami zapalania się aut. Należą do nich między innymi:

Zapalniczka w aucie
Zostawienie zapalniczki pod szybą może spowodować jej eksplozję pod wpływem działania promieni słonecznych.
  • zwarcia przewodów wysokiego napięcia;
  • nieszczelności przewodów paliwowych;
  • zaśniedziałe połączenia elektryczne;
  • przeciążenie gniazda zapalniczki;
  • zaprószenie ognia we wnętrzu auta lub pozostawienie niedopalonego papierosa;
  • nieprofesjonalne ingerencje w układ elektryczny.

Jeśli pożar auta zauważymy odpowiednio wcześnie i zaczniemy go gasić w jego początkowej fazie, być może uda nam się go zwalczyć przed przyjazdem straży pożarnej, nawet przy pomocy jednej gaśnicy. Pamiętajmy jednak, że po zauważeniu zagrożenia pierwszym krokiem powinno być wezwanie pomocy: nigdy bowiem nie wiadomo, czy będziemy w stanie powstrzymać rozprzestrzeniający się ogień i czy sami nie ściągniemy na siebie niebezpieczeństwa. Nie bójmy się poniesienia kosztów akcji: nie zostaniemy nimi obciążeni, nawet gdy samodzielnie ugasimy pożar. Jeśli nasz samochód ma układ klimatyzacji pracujący na nowszym czynniku R1234yf, nie podejmujmy zwalczania ognia, tylko zostawmy to strażakom wyposażonym w aparat do oddychania i odpowiedni strój. W wyniku jego spalania wydziela się bowiem rakotwórczy flourowodór, który podrażnia drogi oddechowe i powoduje trudno gojące się rany.

Rodzaje gaśnic samochodowych

W związku z realnym ryzykiem zapalenia się samochodu, gaśnica powinna się znaleźć na liście obowiązkowego wyposażenia każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. Najczęściej kierowcy wożą ze sobą tanie (ok. 20 zł) gaśnice 1-kilogramowe: wystarczają co najwyżej do ugaszenia pożaru w zarodku, gdy nie przybrał jeszcze znacznych rozmiarów. Strażacy polecają większe, 2-kilogramowe gaśnice (60 zł), które sprawnie likwidują nawet większy ogień. Najczęściej są wyposażone w niewielki wskaźnik ciśnienia i są prostsze w użyciu. Rynek oferuje również produkty „gaśnicopodobne”, m.in. gaśnicę tuningową lub tzw. produkty do gaszenia ognia. Praktyczne testy pokazały jednak, że nie są one w stanie ugasić nawet niewielkiego ognia, więc ich zakup nie ma najmniejszego sensu.

Prawidłowe użycie gaśnicy samochodowej

Teoretycznie obsługa gaśnicy samochodowej nie powinna nikomu sprawić większych kłopotów, ale biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich musi zostać użyta, wiele osób w stresie nie jest w stanie jej prawidłowo uruchomić. Dlatego warto dogłębnie przestudiować instrukcję obsługi gaśnicy i „odpalić” jedną na próbę. Poniżej przedstawiamy trzy podstawowe kroki, jakie musimy poczynić w razie konieczności użycia gaśnicy.

1. Odbezpiecz gaśnicę

By odblokować spust gaśnicy, trzeba usunąć zawleczkę. Najlepiej zrobić to, obracając ją wokół własnej osi: wtedy pęknie plastikowy pasek zabezpieczający i gaśnica będzie gotowa do użycia.

Odbezpieczenie zawleczki
Przekręcenie zawleczki wokół własnej osi spowoduje zerwanie paska zabezpieczającego i umożliwi uruchomienie gaśnicy.

2. Przebij nabój

W standardowych gaśnicach przed rozpoczęciem gaszenia trzeba napełnić butlę odpowiednim ciśnieniem. W tym celu należy przebić nabój uderzając pięścią w dźwignię, odczekać 3 sekundy i ponownie wcisnąć dźwignię, rozpoczynając tym samym rozpylanie środka gaśniczego. Niektóre gaśnice są wyposażone w manometr, czyli ciśnieniomierz umieszczony obok uchwytu. W nich nie trzeba przebijać naboju, a gaszenie zaczyna się już przy pierwszym wciśnięciu dźwigni.

Przebicie naboju
Nabój przebijemy po uderzeniu pięścią w dźwignię. Po odczekaniu 3 sekund można rozpocząć gaszenie pożaru.

3. Trzymaj gaśnicę w pionie

By jak najskuteczniej ugasić pożar, trzymajmy gaśnicę w pozycji zbliżonej do pionowej, utrzymując dźwignię spustową w najwyższym punkcie. Unikajmy odwracania jej do góry nogami (proszek jest zasysany z dnia) i nie otwierajmy na oścież maski: pożar powiększy się wtedy wskutek dopływu większej ilości tlenu. By się nie poparzyć, załóżmy grube rękawiczki.

Trzymanie gaśnicy w pionie
Prawidłowy sposób trzymania gaśnicy samochodowej.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji