NowościAktualnościEkspert radzi: bezpieczna podróż samochodem z małym dzieckiem

Ekspert radzi: bezpieczna podróż samochodem z małym dzieckiem

Specjaliści Seata przygotowali listę 7 najważniejszych zasad podróżowania z małym dzieckiem. Dowiedz się, jak bezpiecznie podróżować z niemowlakiem.

Pierwsza dalsza podróż z niemowlęciem bywa bardzo stresująca dla świeżo upieczonych rodziców. Odpowiednie zaplanowanie całego wyjazdu pozwoli jednak uniknąć błędów i zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa. Eksperci Seata przedstawili ostatnio 7 rad na podróż samochodem z małym dzieckiem.

1. Planuj z wyprzedzeniem

Prześledzenie w myślach całej trasy jest szczególnie istotne w przypadku osób, które po raz pierwszy zostały rodzicami. Przygotowując się do podróży, należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi dziecięcego fotelika. Jego poprawny montaż w samochodzie zazwyczaj nie stanowi większego problemu, co nie oznacza jednak, że trzeba to zostawić na ostatnią chwilę.

„Jeśli zabierzemy się za montaż przed samą podróżą z niemowlęciem, mogą nam towarzyszyć bardzo silne emocje” – zauważa Javier Luzon, odpowiedzialny za dział Rozwoju Bezpieczeństwa Pojazdów Seata. – „W takim momencie nawet najprostsze zadanie może urosnąć do rozmiarów inżynierskiego wyzwania.”

Znaczenie odpowiedniego montażu fotelika potwierdzają liczne statystyki. Według danych Hiszpańskiego Departamentu Ruchu Drogowego prawidłowo zamontowane siedzisko zmniejsza ryzyko śmierci dziecka o 75%, a wystąpienia obrażeń aż o 90%.

2. Wybierz bezpieczny fotelik

Kupując fotelik, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego certyfikat bezpieczeństwa, a także sprawdzić, czy jest dostosowany do wzrostu i wagi naszego dziecka. W przypadku przewożenia niemowlaka należy zaopatrzyć się w fotelik oznaczony jako grupa 0 lub 0+. Grupa 0 jest przeznaczona dla dzieci ważących poniżej 10 kg, a w grupie 0+ limit wagi wynosi 13 kg. Natomiast nie jest zalecane korzystanie z gondoli, co więcej prawo w niektórych europejskich krajach wręcz tego zabrania. W Polsce ich używanie jest dozwolone tylko w określonych sytuacjach.

3. Zawsze na tylnym siedzeniu

Tylna kanapa jest najbezpieczniejszym miejscem do podróżowania dla małego dziecka. Mimo że w wielu autach przedni fotel pasażera także jest przystosowany do zamontowania na nim fotelika, to zaleca się umieszczanie go tam tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy miejsca z tyłu są już zajęte. W takiej sytuacji należy jednak koniecznie pamiętać o dezaktywowaniu poduszki powietrznej pasażera.

4. Umieść fotelik tyłem do kierunku jazdy

Foteliki przeznaczone dla dzieci poniżej 1. roku życia są projektowane tak, aby umożliwić ich montaż tyłem do kierunku jazdy. Zgodnie z zaleceniami ekspertów siedzisko powinno być tak ustawione przynajmniej do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 15 miesięcy.

„Jest to konieczne, jako że szyja niemowlęcia potrzebuje czasu do pełnego rozwoju” – tłumaczy Luzon. Dziecko może być przewożone w takiej pozycji nawet do osiągnięcia 105 cm wzrostu (zgodnie z rozporządzeniem ECE R129).

5. Prawidłowo zamontuj fotelik

Przed montażem fotelika warto zajrzeć do dołączonej przez producenta instrukcji – zwłaszcza, że jak dowodzą badania Oregon Health & Science University aż 95% rodziców przy jego instalacji popełnia błąd. Przed każdą podróżą dobrze jest także sprawdzić stabilność fotelika. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się ISOFIX – nowoczesny system mocowania fotelików, które pozwala na szybki i bezpieczny montaż bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jeśli samochód nie posiada zaczepów ISOFIX, to wskazane jest zamontowanie siedziska dla dziecka na tylnej kanapie po lewej stronie, czyli za kierowcą.

6. Pamiętaj o zdjęciu odzieży wierzchniej

W przypadku jazdy na krótkim dystansie wielu rodziców umieszcza swoje dzieci w fotelikach bez zdejmowania im kurtek, a nawet plecaków. To poważny błąd, ponieważ przez to utrudnione jest ścisłe zapięcie pasów, co z kolei zmniejsza ich skuteczność. Właśnie z tego powodu nawet przed wyruszeniem w niedługą podróż należy zdjąć okrycie wierzchnie z dziecka, dzięki czemu pasy będą mogły w pełni zadziałać w momencie gwałtownego hamowania lub zdarzenia drogowego.

7. Umieść wszystkie rzeczy w bagażniku

Pakując się na wyjazd, należy pamiętać również o tym, że niezabezpieczony bagaż i rzeczy pozostawione na siedzeniach lub położone na rolecie bagażnika mogą stanowić realne niebezpieczeństwo pasażerów. W sytuacji awaryjnej, np. podczas gwałtownego hamowania, takie przedmioty potrafią z dużą prędkością wpaść na podróżujących autem. Dlatego warto umieścić je w bagażniku i odpowiednio zabezpieczyć.

Wybierając się w podróż z dziećmi, w samochodzie musimy zwykle pomieścić także dodatkowe sprzęty, jak np. wózek, torba z akcesoriami, butelki czy zabawki. Z tego względu przy kupnie rodzinnego samochodu należy zwrócić uwagę na pojemność bagażnika. Wśród modeli aktualnie dostępnych na rynku można znaleźć zarówno auta odpowiadające potrzebom mniejszych rodzin (np. nowy Seat Leon e-Hybrid z oszczędnym napędem i 470-litrowym bagażnikiem ), jak i samochody dla tych najbardziej wymagających, czego przykładem może być Seat Tarraco, który w wersji 5-miejscowej oferuje bagażnik o pojemności 760 litrów.

Zobacz również:

Jazda po rondzie. Zdradzamy tajniki ruchu okrężnego

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji