NowościAktualności1 listopada na drogach. Jak podróżować bez nerwów?

1 listopada na drogach. Jak podróżować bez nerwów?

Dzień Wszystkich Świętych to zawsze okres wzmożonego ruchu na drogach. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem na groby bliskich.

Intensywny ruch i spowodowane tym utrudnienia na drogach to nieodłączny element dnia Wszystkich Świętych. Na przełomie października i listopada na ulice wyjeżdża więcej tzw. niedzielnych kierowców, a w pobliżu cmentarzy często panuje chaos komunikacyjny, spowodowany dużą liczbą samochodów i autobusów, a także wszechobecnych pieszych.

Bezpiecznemu podróżowaniu w tym okresie nie sprzyja również nieprzewidywalna jesienna aura, która potrafi zafundować kierowcom deszcz, mgły, a nawet przymrozki. Dlatego w najbliższych dniach spokój i opanowanie za kierownicą oraz zasada ograniczonego zaufania będą szczególnie ważne.

Spokój, cierpliwość i wcześniejsze planowanie

Podczas trwającego właśnie, świątecznego weekendu warto mieć na uwadze, że oprócz nas na drogach pojawi się wielu innych kierowców, którzy mają takie same plany – odwiedzenie grobów bliskich osób. Dlatego jeszcze zanim ruszymy w podróż, warto sprawdzić, czy na planowanej przez nas trasie nie zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Pozwoli to przygotować się na ewentualne utrudnienia i uniknąć zbędnego stania w korkach oraz nadrabiania straconego czasu poprzez szybszą, bardziej niebezpieczną jazdę.

„Zdenerwowanie i pośpiech mogą sprzyjać bardziej agresywnej jeździe i wykonywaniu niebezpiecznych manewrów, a takie zachowanie przy tak dużym ruchu na drogach oraz ruchu pieszych, z jakim zwykle mamy do czynienia w tych dniach, jest ogromnym zagrożeniem” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zmienna pogoda

Jesienią należy liczyć się z tym, że zmienne warunki pogodowe mogą znacznie wydłużyć zaplanowaną przez nas podróż. Warto mieć to na uwadze zanim jeszcze wyruszymy z domu. Pamiętajmy też, że jadąc na cmentarze, zazwyczaj będziemy poruszać się drogami, których nie znamy tak dobrze jak tras pokonywanych na co dzień z domu do pracy. Z tego względu należy zachować czujność za kierownicą, zmniejszyć prędkość i utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego auta. Dzięki temu nie zabraknie nam czasu na prawidłową reakcję w momencie pojawienia się niespodziewanej sytuacji drogowej, o którą nietrudno podczas jazdy po mokrej czy śliskiej nawierzchni.

Jeszcze więcej pieszych

Kierując samochodem, należy zachować szczególną ostrożność przede wszystkim w okolicach cmentarzy i przystanków autobusowych, czyli tam, gdzie pojawia się najwięcej pieszych. Ponadto uważna jazda jest konieczna także w okolicach straganów ze zniczami i kwiatami, które często potrafią być rozstawione niebezpiecznie blisko jezdni. W takich miejscach piesi niejednokrotnie poruszają się wbrew przepisom i właśnie dlatego kierowcy nie mogą zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

W okolicy cmentarza uważaj na portfel

Niestety, świąteczny weekend to również okres, w którym ma miejsce zwiększona liczba kradzieży, zwłaszcza w miejscach najbardziej zatłoczonych. Parkując samochód w okolicy cmentarza, upewnijmy się, czy zamknęliśmy wszystkie szyby i drzwi. Należy także pamiętać, aby nie zostawiać na widoku wartościowych przedmiotów, takich jak portfel czy torebka.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji