Dzień Wszystkich Świętych to zawsze okres wzmożonego ruchu na drogach. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem na groby bliskich.

Intensywny ruch i spowodowane tym utrudnienia na drogach to nieodłączny element dnia Wszystkich Świętych. Na przełomie października i listopada na ulice wyjeżdża więcej tzw. niedzielnych kierowców, a w pobliżu cmentarzy często panuje chaos komunikacyjny, spowodowany dużą liczbą samochodów i autobusów, a także wszechobecnych pieszych.

Bezpiecznemu podróżowaniu w tym okresie nie sprzyja również nieprzewidywalna jesienna aura, która potrafi zafundować kierowcom deszcz, mgły, a nawet przymrozki. Dlatego w najbliższych dniach spokój i opanowanie za kierownicą oraz zasada ograniczonego zaufania będą szczególnie ważne.

Spokój, cierpliwość i wcześniejsze planowanie

Podczas trwającego właśnie, świątecznego weekendu warto mieć na uwadze, że oprócz nas na drogach pojawi się wielu innych kierowców, którzy mają takie same plany – odwiedzenie grobów bliskich osób. Dlatego jeszcze zanim ruszymy w podróż, warto sprawdzić, czy na planowanej przez nas trasie nie zostały wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Pozwoli to przygotować się na ewentualne utrudnienia i uniknąć zbędnego stania w korkach oraz nadrabiania straconego czasu poprzez szybszą, bardziej niebezpieczną jazdę.

„Zdenerwowanie i pośpiech mogą sprzyjać bardziej agresywnej jeździe i wykonywaniu niebezpiecznych manewrów, a takie zachowanie przy tak dużym ruchu na drogach oraz ruchu pieszych, z jakim zwykle mamy do czynienia w tych dniach, jest ogromnym zagrożeniem” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zmienna pogoda

Jesienią należy liczyć się z tym, że zmienne warunki pogodowe mogą znacznie wydłużyć zaplanowaną przez nas podróż. Warto mieć to na uwadze zanim jeszcze wyruszymy z domu. Pamiętajmy też, że jadąc na cmentarze, zazwyczaj będziemy poruszać się drogami, których nie znamy tak dobrze jak tras pokonywanych na co dzień z domu do pracy. Z tego względu należy zachować czujność za kierownicą, zmniejszyć prędkość i utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego auta. Dzięki temu nie zabraknie nam czasu na prawidłową reakcję w momencie pojawienia się niespodziewanej sytuacji drogowej, o którą nietrudno podczas jazdy po mokrej czy śliskiej nawierzchni.

Jeszcze więcej pieszych

Kierując samochodem, należy zachować szczególną ostrożność przede wszystkim w okolicach cmentarzy i przystanków autobusowych, czyli tam, gdzie pojawia się najwięcej pieszych. Ponadto uważna jazda jest konieczna także w okolicach straganów ze zniczami i kwiatami, które często potrafią być rozstawione niebezpiecznie blisko jezdni. W takich miejscach piesi niejednokrotnie poruszają się wbrew przepisom i właśnie dlatego kierowcy nie mogą zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

W okolicy cmentarza uważaj na portfel

Niestety, świąteczny weekend to również okres, w którym ma miejsce zwiększona liczba kradzieży, zwłaszcza w miejscach najbardziej zatłoczonych. Parkując samochód w okolicy cmentarza, upewnijmy się, czy zamknęliśmy wszystkie szyby i drzwi. Należy także pamiętać, aby nie zostawiać na widoku wartościowych przedmiotów, takich jak portfel czy torebka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here