PoradyPoradyChoroba lokomocyjna – jakie są jej objawy? Jak zapobiegać i leczyć?

Choroba lokomocyjna – jakie są jej objawy? Jak zapobiegać i leczyć?

Choroba lokomocyjna może zamienić samochodową podróż w prawdziwy koszmar. Dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Dowiedz się, jakie są objawy choroby lokomocyjnej i jak jej zapobiegać.

Zawroty głowy, nudności, wymioty i ogólny dyskomfort – objawy te dobrze znają wszyscy, którzy cierpią na chorobę lokomocyjną. Kinetoza, bo tak fachowo nazywa się ta dolegliwość, dotyka przede wszystkim dzieci, choć czasem z jej efektami muszą mierzyć się również dorośli. Ta dość powszechna przypadłość potrafi skutecznie zamienić nawet najlepiej zaplanowaną podróż w prawdziwe wyzwanie. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, skąd bierze się choroba lokomocyjna i jak złagodzić jej objawy wśród współpasażerów. Tłumaczymy, co wpływa na pojawienie się dolegliwości i przedstawiamy metody na podróż w dobrym samopoczuciu.

Choroba lokomocyjna – najczęstsze przyczyny

Warto wiedzieć, że przyczyną występowania choroby lokomocyjnej są sprzeczne sygnały, jakie otrzymuje jednocześnie nasz mózg. Za znaczną część problemu odpowiada błędnik, czyli zmysł równowagi. Gdy poruszamy się samochodem, wzrok przesyła do mózgu informacje o przemieszczaniu się z dużą prędkością (ciągłe zmiany otoczenia za oknem). Jednocześnie błędnik nie rejestruje ruchu ciała, które pozostaje w spoczynku. Nakładające się na siebie komunikaty powodują chaos informacyjny, podrażnienie błędnika i tym samym wystąpienia objawów choroby.

Objawy choroby lokomocyjnej

Zespół dolegliwości zwany chorobą lokomocyjną najczęściej występuje u dzieci w wieku od 2 do 12 lat i to właśnie one narażone są na najbardziej nasilone objawy. Początkowymi symptomami kinetozy są zazwyczaj:

  • zmęczenie;
  • osłabienie;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • brak apetytu.

W miarę trwania podróży dochodzą do tego:

  • senność;
  • zawroty i bóle głowy;
  • intensywne pocenie;
  • nadwrażliwość na zapachy;
  • nudności i wymioty.

Bezpośrednio po wyjściu z auta może wystąpić także oczopląs i problemy z utrzymaniem równowagi. Po pewnym czasie od zakończenia podróży objawy powinny ustąpić same i nie wiązać się z powikłaniami.

Jak zapobiegać objawom choroby lokomocyjnej?

Sposobów na skuteczne zapobieganie występowaniu symptomów choroby lokomocyjnej jest wiele, choć żadne nie gwarantują stuprocentowej skuteczności ani bynajmniej wyleczenia z choroby. Jeśli wiemy, że któryś z naszych pasażerów źle znosi długie podróże i chcemy, by planowana trasa przebiegła bez zakłóceń, warto zastosować się do kilku zasad. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny zajmować miejsca z przodu pojazdu, z widokiem na drogę, siedzieć przy uchylonym oknie i blisko nawiewu z klimatyzacji. Niewskazane jest czytanie, śledzenie treści w internecie lub oglądanie filmów, gdyż wzrok skupiony długo w jednym punkcie wewnątrz auta może pogorszyć stan samopoczucia.

Ponadto, przed oraz w trakcie podróży lepiej nie przyjmować ciężkostrawnych posiłków ani nie pić gazowanych napojów. Co jakiś czas warto zrobić dłuższy postój, aby dyskomfort mógł na chwilę ustąpić. W zwalczaniu objawów choroby lokomocyjnej pomogą także chłodne okłady na czoło i kark oraz miętowe lub imbirowe cukierki do ssania.

Gdy spodziewamy się, że podróż może wywołać dolegliwości, warto zawczasu przyjąć lekarstwo lub suplement diety zwalczające wymioty i mdłości. Na rynku znajduje się wiele preparatów, które można bezpiecznie podać także dzieciom. W razie nagłego obniżenia samopoczucia i wystąpienia objawów, dobrze mieć w pogotowiu kilka woreczków foliowych. Czasem najlepszym rozwiązaniem okazuje się przespanie podróży, gdyż wtedy organizm jest znacznie mniej narażony na bodźce – nie każdy jednak z łatwością uśnie w samochodzie.

Redakcja poleca:

Po jakich lekarstwach lepiej nie siadać za kierownicę?

Jak bezpiecznie podróżować samochodem z dzieckiem?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji