PoradyPoradyPrzyklej taką kartkę na fotelik. Może uratować życie dziecka

Przyklej taką kartkę na fotelik. Może uratować życie dziecka

Krótka kartka z informacjami na temat dziecka może w razie wypadku nawet uratować mu życie. Co powinno się na niej znaleźć? Gdzie umieścić ją na foteliku?

Nigdy nie można wykluczać ryzyka uczestnictwa w wypadku drogowym. Może się to zdarzyć w każdej chwili, nawet na mało ruchliwej drodze przy bardzo dobrej widoczności. Chociaż na co dzień nie myślimy o konsekwencjach ewentualnego wypadku (gdyby tak było, nikt by nie siadał za kierownicę), warto zawczasu podjąć kroki mogące nam pomóc w kryzysowej sytuacji. Szczególnie jest to ważne w przypadku przewożonych samochodem dzieci. Mali pasażerowie nie są bowiem w stanie przekazać ratownikom istotnych informacji na temat swojego stanu zdrowia, a najmłodsi nawet tego, jak mają na imię. Jeśli w wyniku wypadku podróżujący z dzieckiem rodzic straci przytomność, przybyli na miejsce ratownicy medyczni praktycznie nie mają możliwości identyfikacji dziecka i nie wiedzą np. jakie leki przyjmuje i na co przewlekle choruje. To stwarza pewną barierę w udzieleniu mu pomocy.

Istnieje jednak prosty sposób, by w razie nieprzewidzianego zdarzenia przedstawić pracownikom służby zdrowia najistotniejsze informacje na temat przewożonego dziecka. Wystarczy napisać krótką kartkę i umieścić ją w dobrze widocznym miejscu, np. od tej strony fotelika, od której otwierają się drzwi, lub na szelkach, pasach bezpieczeństwo albo na zagłówku. Dla pewności można sporządzić jeszcze drugą kartkę i nakleić ją na tylnej części fotelika lub po jego drugiej stronie. Napisanie takiej krótkiej notatki zajmie dosłownie chwilę, podobnie jak umieszczenie jej na foteliku. W tym przypadku estetyka schodzi na drugi plan, więc można (a nawet zaleca się) nakleić ją w widocznym miejscu nawet za pomocą taśmy klejącej.

Co powinno się znaleźć na kartce z informacjami o dziecku?

W pierwszej kolejności na takiej kartce warto napisać imię i nazwisko dziecka: ratownik medyczny będzie mógł wtedy zwrócić się do niego po imieniu, co już w pewnym stopniu uspokoi dziecko. Drugą obowiązkową informacją jest data urodzenia dziecka. Oprócz tego należy podać dane kontaktowe do rodziców dziecka (może się okazać, że w momencie wypadku podróżowało z jednym rodzicem, a drugi został w domu) i do innych zaufanych osób, np. dziadków. Bardzo ważne jest też dodanie informacji na temat grupy krwi dziecka, jego przewlekłych chorobach, uczuleniach (w tym na leki) oraz przyjmowanych lekarstwach. Nic nie zaszkodzi dodać jeszcze numer telefonu do lekarza prowadzącego dziecka, numer PESEL dziecka i adres oraz dodatkowe uwagi, np. informację o tym, że dziecko jeszcze nie umie mówić.

Karta informacyjna dziecka
Przejrzyste karty informacyjne dziecka kilka lat temu bezpłatnie wydawała firma BabySafe, specjalizująca się w produkcji fotelików. Stanowi dobrą inspirację do samodzielnego stworzenia własnej kartki z informacjami o dziecku. (fot. BabySafe)

Podsumowując, kartka informacyjna dla pomocy medycznej powinna zawierać następujące informacje o dziecku:

  • imię i nazwisko;
  • data urodzenia;
  • adres;
  • numer PESEL;
  • numery telefonów do najbliższej rodziny i lekarza prowadzącego;
  • grupa krwi;
  • przewlekłe choroby i alergie;
  • przyjmowane leki;
  • uczulenia (w tym na leki);
  • dodatkowe uwagi.
Redakcja poleca:

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji